MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Cieszkowskie gimnazjalistki będą walczyć o krajowe laury

(ALI)
Wójt Marek Pikulski prezentuje swój siewniczek zrobiony z brytyjskiego liberatora.
Wójt Marek Pikulski prezentuje swój siewniczek zrobiony z brytyjskiego liberatora. archiwum prywatne
Wójt Czarnocina Marek Pikulski jest prawdopodobnie jedyną osobą na świecie, która posiada podręczny siewnik zrobiony z... brytyjskiego bombowca. Uczennice Gimnazjum imienia Armii Krajowej w Cieszkowach wykorzystały tę niezwykłą historię w swoim projekcie.

Paulina Mysior i Klaudia Rutkowska biorą udział w konkursie "Ocal okruchy historii - młodzież buduje muzea". Patronują mu były marszałek Sejmu RP, prezydent-elekt Bronisław Komorowski oraz minister edukacji narodowej Katarzyny Hall.

Cieszkowskie gimnazjalistki wykonały pod kierunkiem nauczyciela historii Krzysztofa Nurkowskiego prezentację multimedialną "Historia aluminiowego siewniczka". Ich praca zajęła trzecie miejsce w województwie świętokrzyskim. Następnie Paulina i Klaudia zostały zakwalifikowane do finału centralnego.

Projekt opowiada o genezie powstania tytułowego siewniczka. Przez wiele lat należał on do rodziny obecnego wójta Czarnocina Marka Pikulskiego, ma długą i niezwykłą historię.

- Narzędzie to zostało wykonane z wraku angielskiego samolotu liberator. Po starciu powietrznym z niemieckim myśliwcem bombowiec rozbił się w 1944 roku na polach koło Kociny, w sąsiedniej gminie Opatowiec - opowiadają Paulina Mysior i Klaudia Rutkowska.

Z katastrofy uratował się strzelec pokładowy, 24-letni starszy sierżant RAF Ronald Pither. Zdążył wyskoczyć ze spadochronem, został raniony odłamkiem w głowę i rękę.
Rannego lotnika odnalazła rodzina Widłaków z Kociny. Pithera przewieziono później do dworu w Rachwałowicach. W połowie stycznia 1945 roku, wraz z właścicielami majątku przeniósł się do Krakowa. Stąd, za pośrednictwem punktu rekrutacyjnego dla żołnierzy alianckich, przez Odessę i Kair trafił do Londynu. Zmarł we wrześniu 2004 roku.

- Aluminiowy siewniczek jest symbolem opisanej przez nas katastrofy liberatora. To wszystko, co pozostało z wraku samolotu. Dzięki temu wciąż pamiętamy o wydarzeniu sprzed lat - podkreślają Klaudia i Paulina.
Finał konkursu "Ocal okruchy historii - młodzież buduje muzea", organizowanego przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, zaplanowano na sierpień. Ma odbyć się w Gdańsku - tuż przed obchodami 30. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych oraz 71. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie