MKTG SR - pasek na kartach artykułów

(Ciężki) śnieg na dachu. Nie lekceważmy zagrożenia! - przestrzegają buscy strażacy

Adam Ligiecki
Państwowa Straż Pożarna Busko-Zdrój
Zima w pełni, śnieg leży wszędzie... także na dachach naszych domów. Stało się to zjawiskiem tak powszechnym, że praktycznie nie zwracamy na nie uwagi. Tymczasem - lekki na pozór, a w rzeczywistości ciężki - "biały puch" stanowi groźne obciążenie dla konstrukcji nośnej dachu.

- Jeden metr sześcienny puchu śniegowego waży 200 kilogramów. Śniegu mokrego - 700-800 kilogramów, lodu - około 900 kilogramów. Śnieg zalegający na dachu może być przyczyną tragedii, zwłaszcza gdy nie usuwa się go z dachów płaskich i dużych - przestrzega brygadier Marek Lis, zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Busku-Zdroju.

Niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi są także lodowe sople i nawisy śniegowe. Trzeba je usuwać na bieżąco, ponieważ stanowią realne zagrożenie.

Prawo nakłada na właścicieli i administratorów budynków określone obowiązki w tym zakresie. Za ich nieprzestrzeganie grożą kary; możliwe jest nawet zamknięcie obiektu.

Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą Prawo budowlane - właściciele, zarządcy, administratorzy budynków są zobowiązano do usuwania z dachów śniegu i lodu. W czasie odwilży nawet kilkucentymetrowa warstwa śniegu zamienia się w lód. To zjawisko bardzo niebezpieczne dla konstrukcji dachów płaskich, pokrywających na przykład hipermarkety, hale produkcyjne lub hale wystawiennicze.

- Jeżeli podmiot, który włada obiektem, nie dopilnuje usunięcia śniegu z dachu, może spodziewać się mandatu lub nawet zamknięcia obiektu. Właściciele i zarządcy obiektów o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 metrów kwadratowych oraz obiekty budowlane o powierzchni dachu przekraczającej 1000 metrów kwadratowych mają obowiązek przeprowadzenia dwa razy w roku kontroli stanu technicznego swoich obiektów. Inspektorzy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego sprawdzają, czy przestrzegane jest prawo - podkreśla komendant Marek Lis.

"Biały puch" na dachu to realne zagrożenie. Wystarczy przywołać na pamięć tragedię, do jakiej doszło zimą 2006 roku na Śląsku. Zaniedbania w odśnieżaniu hali w istotny sposób przyczyniły się do zawalenia dachu pod ciężarem śniegu w trakcie trwającej tam wystawy. W wyniku katastrofy zginęło 65 osób, a ponad 140 zostało rannych.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!



Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?



Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków




One urodzą w 2019. Indzie nowe baby boom



Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. Przemoc w rodzinie

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie