Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciężko chory Wiktor otrzymał wymarzoną kamerę

Rafał BANASZEK
12-letni Wiktor marzył o kamerze cyfrowej i w środę ją otrzymał od warszawskiej Fundacji Dziecięca Fantazja. Był bardzo zaskoczony i szczęśliwy.
12-letni Wiktor marzył o kamerze cyfrowej i w środę ją otrzymał od warszawskiej Fundacji Dziecięca Fantazja. Był bardzo zaskoczony i szczęśliwy. archiwum prywatne
Wydarzenie. Spełniło się marzenie chorego na nowotwór 12-latka z Włoszczowy. Zrealizowała je Fundacja Dziecięca Fantazja.

Dlaczego pomagacie dzieciom nieuleczalnie chorym?

Dlaczego pomagacie dzieciom nieuleczalnie chorym?

Patrycja Wróbel, członek Zarządu Fundacji Dziecięca Fantazja w Warszawie: - Życie naszych podopiecznych to ciągłe zmaganie z bólem, postępującą niepełnosprawnością, leczeniem szpitalnym, codziennymi zabiegami przedłużającymi życie i często bolesną rehabilitacją. Ich najbliżsi są w stanie pokryć jedynie koszty podstawowych potrzeb dziecka, o spełnianiu jego marzenia nawet się nie wspomina, a dzieci marzą i śnią jak każdy człowiek. To właśnie marzenia pomagają przetrwać nawet najcięższe chwile. Zazwyczaj spełnienie marzenia daje siłę do walki z chorobą na długie dni, bo przecież skoro los raz się uśmiechnął, nigdy nie wiadomo, co jeszcze dobrego czeka chore dziecko. Poprzez spełnione marzenia te dzieci uczą się, że nigdy nie wolno się poddawać. Nie wiemy jak dużo czasu zostało naszym podopiecznym, jednakże wierzymy, że możemy im dać wiele radości i niezapomnianych przeżyć. Chcemy serdecznie podziękować wolontariuszom z Kielc, dzięki którym spełnienie tych marzeń było możliwe. To właśnie oni dzielnie kwestowali w marketach OBI przez ostatnie pół roku.

W dniach 27 - 29 grudnia Fundacja Dziecięca Fantazja z Warszawy odwiedziła sześcioro nieuleczalnie chorych dzieci w naszym województwie, spełniając ich najskrytsze marzenia. Jednym z nich był 12-letni Wiktor z Włoszczowy, uczeń szóstej klasy, który cierpi na chłoniaka aplastycznego. Marzył o kamerze cyfrowej i w środę ją otrzymał.

Przywieźli ją do Włoszczowy przedstawicieli warszawskiej fundacji. Akurat wracali ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach, gdzie uszczęśliwili dwóch innych chłopców - w tym szpitalu leczył się też Wiktor z Włoszczowy. - Rodzice nie powiedzieli mu o naszym przyjeździe. Na początku nie wiedział, co się dzieje. Gdy odpakował prezenty i zobaczył wśród nich kamerę sony, bardzo się ucieszył. Otrzymał również sanki i inne gadżety. Rodzice byli wdzięczni, że spełniliśmy marzenie ich syna. Wiktor marzy jeszcze o rowerze BMX, na którym chce pojeździć, jak tylko lepiej się poczuje. Każdy podatnik może przekazać na ten cel swój 1 procent podatku, dedykując go na to marzenie - mówi Patrycja Wróbel, członek Zarządu Fundacji Dziecięca Fantazja w Warszawie.

WOLONTARIUSZE KWESTOWALI W OBI

Spełnienie marzeń podopiecznych fundacji było możliwe dzięki marketom OBI oraz wolontariuszom z całej Polski, którzy tam kwestowali. - W naszą akcję zaangażowało się ponad pół tysiąca młodych ludzi, którzy zamiast odpoczywać w weekend po całym tygodniu zajęć, poszli do marketu i zbierali pieniążki. Wspólnie z marketami OBI zorganizowaliśmy w tym roku dużą akcję charytatywną i właśnie dzięki pozyskanym funduszom możemy uszczęśliwić wiele dzieci - opowiada Patrycja Wróbel.

Czym się zajmuje Fundacja Dziecięca Fantazja

Czym się zajmuje Fundacja Dziecięca Fantazja

Fundacja Dziecięca Fantazja z siedzibą w Warszawie zajmuje się spełnianiem marzeń dzieci nieuleczalnie chorych w całej Polsce. Jej podopiecznymi są głównie dzieci walczące z różnymi nowotworami oraz ciężkimi chorobami genetycznymi. Podczas 8 lat działalności fundacji, udało się spełnić ponad 2000 marzeń nieuleczalnie chorych dzieci. Na realizację następnych oczekuje w kolejce kolejne 400 osób, cały czas napływają nowe zgłoszenia. Marzenia chorych dzieci są bardzo różne - od skromnego akwarium czy zabawki interaktywnej, przez sprzęt elektroniczny, po wyjazd do Disneylandu. W tym tygodniu, w dniach 27 - 29 grudnia fundacja spełniła 25 marzeń dzieci w całej Polsce, w tym sześciorga z województwa świętokrzyskiego: z Kielc, Dębowej Woli Starej, Imielna, Skarżyska Kamiennej i Włoszczowy.

Poza prezentami rzeczowymi, markety budowlane OBI drukują i pozwalają dystrybuować w swoich punktach magazyn wnętrzarski "Sztuka Dekoracji". Periodyk ten sprzedają we wszystkich marketach OBI wolontariusze Fundacji Dziecięca Fantazja, głównie uczniowie szkół gimnazjalnych i licealiści. Całkowity dochód ze sprzedaży magazynów (cena egzemplarza to 1 złoty) przeznaczony jest na spełnianie marzeń dzieci. - Mamy nadzieję, że zachęci to również kolejnych ludzi dobrej woli do tego, żeby pomagać. W tym roku dodatkowo markety OBI zgodziły się w grudniu zorganizować akcję "Marzenie za grosik", podczas której nasi wolontariusze zbierali drobne pieniądze w 41 punktach handlowych - dodaje pani Patrycja.

WŁOSZCZOWA TEŻ POMOGŁA WIKTOROWI

Rok temu z okazji Świąt Bożego Narodzenia choremu Wiktorowi pomogła również jego rodzinna miejscowość Włoszczowa. Przypomnijmy, że w ramach akcji charytatywnej Pomoc dla Wiktora, zorganizowanej przez Powiatowe Centrum Kulturalno - Rekreacyjne pod patronatem wicestarosty Ryszarda Maciejczyka, zebrano ponad 7 tysięcy złotych. Akcja zakończyła się 23 grudnia, dzień przed wigilią. Tego dnia dyrektor Powiatowego Centrum Jolanta Tyjas wraz z wicedyrektorką Zespołu Placówek Oświatowych numer 2 we Włoszczowie Ewą Jamróz - Molendą przekazały pieniądze rodzinie cierpiącego na nowotwór 11-letniego chłopca.

Jak zgłosić marzenie dziecka

Jak zgłosić marzenie dziecka

Spełnianie marzeń chorego dziecka możliwe jest wyłącznie dzięki ludziom i firmom dobrej woli. Pomóc może każdy z nas - wystarczy przekazać 1 procent podatku wpisując w PIT numer KRS: 0000168783. Każde dziecko zmagające się z chorobą nieuleczalną lub zagrażającą życiu, może zgłosić swoje marzenie, wysyłając do fundacji list na adres: Fundacja Dziecięca Fantazja, ul. Kickiego 1, 04-373 Warszawa lub e-mail na adres: [email protected]. Więcej o tym, co robi fundacja można znaleźć na stronie internetowej: www.f-df.pl.

Akcja charytatywna trwała dwa miesiące - listopad i grudzień. W to przedsięwzięcie włączyły się osoby prywatne, instytucje, stowarzyszenia, szkoły i kluby uczniowskie. Powiatowe Centrum Kulturalno - Rekreacyjne zorganizowało turnieje sportowe pod hasłem Gramy dla Wiktora. Kwestowano także podczas konfrontacji tanecznych oraz koncertu świątecznego w mieście. Tuż po ubiegłorocznych świętach, 28 grudnia rodzice Wiktora przysłali Jolancie Tyjas specjalne podziękowanie, które bardzo ją wzruszyło. Napisali oni wierszem: "Serdecznie dziękujemy za Dobroć okazaną, gdyż jest ona dla nas pociechą niezrównaną. Będziemy pamiętać, że w tej trudnej chwili, tak wspaniali ludzie nam towarzyszyli. Warto jest być dobrym, nie być egoistą - Dobro i Nadzieja przezwyciężą wszystko".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie