MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ciuchcia Ekspres Ponidzie powróci na szlak? Trwa remont składu kolejowego. To dopiero początek wielkich inwestycji

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Świętokrzyska Kolejka Dojazdowa
Świętokrzyska Kolejka Dojazdowa
Kolejka Wąskotorowa Ciuchcia Ekspres Ponidzie ma szansę powrócić na szlak. Po tym jak tę wyjątkową atrakcję Ponidzia pod swoje skrzydła przejął Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, podległy Urzędowi Marszałkowskiemu, przed ciuchcią otworzyła się szansa na jej odbudowę i należytą opiekę. Obecnie trwają prace przy remoncie składu kolejowego. To jednak dopiero początek planowanych wielkich inwestycji przy modernizacji wąskotorówki.

Kolejka Wąskotorowa Ciuchcia Ekspres Ponidzie to niewątpliwa atrakcja powiatu jędrzejowskiego i pińczowskiego, a także unikatowy zabytek techniki w skali regionu i całego kraju. Trwające od wielu lat problemy finansowe ciuchci, przewyższały możliwości samorządów, które jeszcze do zeszłego roku w ramach spółki prowadziły wąskotorówkę. Szansę na „nowe otwarcie” ciuchci dało przejęcie jej przez Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych i Urząd Marszałkowski.

Plany przed kolejką są ogromne, na ich realizację potrzeba jednak wielomilionowych nakładów finansowych i lat pracy.

O przyszłości Ciuchci Ekspres Ponidzie, opowiedział dyrektor Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, Tomasz Hałatkiewicz.

- Po pierwsze, planowana jest kompleksowa rewitalizacja, polegająca na generalnym remoncie 34-kilometrowego szlaku od Jędrzejowa, przez Umianowice, aż do Pińczowa, a także odnogę do Hajdaszka. Do wykonania są prace przy torach i podkładach pod torowiskiem.

W planach jest również remont mostów i drewnianych estakad nad Nidą, które są w bardzo złym stanie technicznym, obecnie uniemożliwiającym pełny przejazd kolejki z Jędrzejowa do Pińczowa. Drewniane estakady to atrakcja wyjątkowa nie tylko w skali naszego regionu, ale i jedyny taki obiekt w całej Europie.

- To jedna z ciekawszych atrakcji podczas jazdy. Jest tam wspaniały widok na drobne starorzecza, szuwary, łąki. To taki krajobraz dzikiej natury, który chcielibyśmy zachować i eksponować.

Stacje do remontu

Kolejnym punktem planowanej rewitalizacji jest remont samych stacyjek.

- Pierwsza to główna stacja w Jędrzejowie z dużym zapleczem technicznym w postaci wielkich hal napraw i zabytkowej hali, w której obecnie stoi parowóz. Wszystkie hale wymagają generalnych remontów - dodaje Tomasz Hałatkiewicz.

Jak informuje, zabytkowa hala, w której w ostatni weekend odbywał się koncert z racji XI Świętokrzyskich Spotkań Drezynowych, będzie pełniła funkcję hali kulturalnej i historycznej z salą koncertową, do spotkań i wydarzeń oraz wernisaży i innych. Olbrzymia hala, zostanie zachowana w klimacie hali kolejowej - z zapachem lokomotywy, smarów i ponad stuletniej historii wąskotorówki.

Kolejna stacyjka, to obecnie już odtwarzana/remontowana stacja w Umianowicach.

Stacja w Pińczowie zostanie wyremontowana w charakterze przedwojennym – z kamienia pińczowskiego. Kolejna stacja to drewniany obiekt w Hajdaszku – o konstrukcji drewnianej, w formie przedwojennego dworku. Zarówno stacja w Pińczowie jak i w Hajdaszku mają po około 200 metrów kwadratowych powierzchni.

- Planujemy, aby stacje miały zadaszone poczekalnie, zaplecze gastronomiczne z restauracją i miejscem do wypoczynku, a także zagospodarowane miejsce na prezentację różnych pamiątek i eksponatów kolejowych.

Największy tabor w Polsce wymaga remontów

Oprócz tego na generalny remont czeka cały tabor.

Jak przypomina dyrektor Tomasz Hałatkiewicz, Świętokrzyska Kolejka Dojazdowa posiada największy tabor w Polsce liczący ponad 40 obiektów. Wśród nich są lokomotywy, parowóz z 1950 roku, różnego rodzaju wagony: osobowe, restauracyjne, platformy, wagony towarowe. W jego skład wchodzi nawet pług i cysterna.

- Wszystkie te obiekty będą dostosowane do różnego rodzaju przejazdów – całorocznych, letnich, będą także wagony do przewożenia rowerów, a część z nich dostosowana do przewozu osób niepełnosprawnych – informuje.

To wszystko ma stanowić atrakcję na miarę XXI wieku.

Budowa ścieżek rowerowych

Wzdłuż szlaku kolejowego planowane jest stworzenie kompleksowej sieci ścieżek rowerowych.

- Chcielibyśmy zachęcić turystów do tego, by w jedną stronę pojechali kolejką, a z powrotem wrócili na rowerze.

Kolejną planowaną inicjatywą w ramach kompleksowej rewitalizacji ciuchci jest stworzenie w Umianowicach „polskiego safari”. W wyznaczonym miejscu będą się pasły takie zwierzęta jak konik polski, krowy, kozy, a także owieczki. To wszystko będzie można zobaczyć jadąc kolejką. Zobacz również:

- Z tymi wszystkimi planami wiąże się również odbudowa zaplecza technicznego, które istnieje, ale wymaga znacznej modernizacji. Dzięki temu we własnym zakresie i własnymi siłami będziemy mogli na przykład naprawiać nasz tabor.

Warto przypomnieć, że w województwie świętokrzyskim istnieje zaledwie kilka zabytków techniki. Świętokrzyska Kolejka Dojazdowa jest nie tylko jednym z takich zabytków, ale stanowi też żywe muzeum.

- Cała renowacja to długi i mozolny proces, ale pierwsze kroki zostały już zrobione. Pierwszym krokiem jest to, że w ogóle ratujemy kolejkę, że doszło do porozumienia między samorządami. Te porozumienia dają dużą dozę pewności, że to przedsięwzięcie się uda - dodał Tomasz Hałatkiewicz.

Szacowany koszt wszystkich inwestycji to kwota ponad 40 milionów złotych, a nawet 50 milionów złotych.

Czy ciuchcia w tym roku wyruszy na trasę?

Zarówno dyrektor Tomasz Hałatkiewicz jak i kierownik ciuchci Rafał Wiśniewski z dużą dozą ostrożności mówią o uruchomieniu przejazdów wąskotorówki w tym sezonie.

- My robiliśmy wszystko co mogliśmy, by w tym sezonie wyruszyć na trasę. Pewne terminy przesunęły się nie z naszej winy. Już jakiś czas temu złożyliśmy wniosek do Urzędu Transportu Kolejowego, o udzielenie certyfikatów bezpieczeństwa, bez których nie możemy wyjechać. To decyzja w trybie administracyjnym, a na odpowiedź czeka się od dwóch do sześciu miesięcy. Dodatkowo dochodzą nam prace przy remontach lokomotyw i wagonów, dlatego w tym sezonie trudno będzie wyjechać – mówi kierownik wąskotorówki Rafał Wiśniewski.

Jakie prace remontowe obecnie trwają?

Obecnie trwają gruntowne remonty lokomotyw i wagonów.

- Na dzień dzisiejszy remontujemy nadwozia wagonów klasy rumuńskiej – potoczne „rumuny” i wszystko to robimy we własnym zakresie. Wymieniamy również wnętrza wagoników, na przykład fotele. Następnie czekają nas remonty wózków, czyli podwozia. Remont przechodzi także mała lokomotywa. Jesteśmy w trakcie pozyskiwania do niej silnika, co nie jest proste, bowiem po pierwsze nie są one już produkowane, a po drugie ten silnik jest awaryjny. Dlatego chcieliśmy znaleźć silnik mniej awaryjny, sprawny i z gwarancją, by posłużył on jeszcze parę lat - wymieniał Rafał Wiśniewski.

Ponadto, na szlak zostały już zakupione nowe podkłady pod torowisko, które wkrótce będą wymieniane. Pod koniec zeszłego roku zakupiono też specjalistyczny sprzęt kolejowy: piły do cięcia szyn, wiertarkę i podbijarkę do szyn, a także myjkę ciśnieniową.

- Wyremontowaliśmy również 1/3 hali – około 650 metrów kwadratowych powierzchni. Dach hali groził zawaleniem, dlatego prace remontowe były tu niezbędne - mówił Rafał Wiśniewski.

Dodał, że niezbędnym działaniem jest także pozyskiwanie pieniędzy z zewnątrz.

Parki liczą na 50 milionów złotych dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego. Taki wniosek do Urzędu Marszałkowskiego został już złożony.

W działaniach ciuchcię wspierają wszystkie samorządy dotychczasowej spółki, a także organizacje pozarządowe, takie jak Fundacja Zwrotnica oraz Stowarzyszenie Sympatyków Zabytkowej Jędrzejowskiej Kolei Dojazdowej.

od 7 lat
Wideo

NATO na Ukrainie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie