MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ciuchcia Expres Ponidzie w tym roku będzie jeździć. Przejmie ją marszałek?

sem
Na początku bieżącego miesiąca w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się spotkanie udziałowców Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej “Ciuchcia Expres Ponidzie”. Dyskutowano o przyszłości spółki, która boryka się z problemami finansowymi.

Podczas spotkania w Urzędzie Marszałkowskim starano się wyznaczyć ścieżkę, która pozwoliłaby na wprowadzenie zmian w spółce, tak aby ta miała szanse na pozyskiwanie funduszy zewnętrznych. Bowiem aktualnie „Ciuchcia Expres Ponidzie” jest spółką prawa handlowego i ma ograniczone możliwości ubiegania się o dofinansowanie.

W tej chwili udziałowcami spółki, która została utworzona w 2002 roku, są województwo świętokrzyskie, dwa powiaty ( jędrzejowski i pińczowski) oraz cztery gminy (Jędrzejów, Pińczów, Kije oraz Imielno).

Pomysłem, który może okazać się panaceum na problemy finansowe spółki jest jej przejęcie i powierzenie sprawowania nad nią nadzoru jednostce samorządu reprezentującej Urząd Marszałkowski.

W tym przypadku taką rolę mogłoby pełnić Świętokrzyskie i Nadnidziańskie Parki Krajobrazowe. - Wstępnie ustalono, ze skoro spółka nie może korzystać z pieniędzy unijnych tak jak samorządy padła propozycja żeby nie powoływać w to miejsce nowej, a oddać ją pod nadzór parków w imieniu Urzędu Marszałkowskiego - mówił dyrektor Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych Tomasz Hałatkiewicz. Wiązałoby się to z tym, że posiadający teraz 20% udziału w spółce Urząd Marszałkowski zostałby największym udziałowcem.

Takie rozwiązanie zdecydowanie ułatwiłoby możliwość pozyskania funduszy europejskich. Tym bardziej, że jak wyjawił nam członek zarządu Marek Jońca kolejka wymaga inwestycji na 35 milionów złotych.

Marek Jońca odniósł się także do samego spotkania, które odbyło się w Urzędzie Marszałkowskim - Żadne decyzje nie zapadły, ale została wyznaczona ścieżka. Ciuchcia Expres Ponidzie jest ważna pod względem historii krajoznawczej i tradycji kolei wąskotorowej. Należy więc stworzyć warunki żeby mogła funkcjonować w najbliższym czasie.

Ze spotkania w Urzędzie Marszałkowskim zadowolony był prezes Ciuchci Expres Ponidzie. - Trzeba się cieszyć i czekać na efekty. Już niedługo odbędzie się kolejne spotkanie w tej sprawie - mówił prezes Edward Choroszyński. Zapewnił on także, że ciuchcia w tym roku będzie normalnie kursować. Aktualnie trwają przygotowania do sezonu, który ruszy w maju.

To już kolejne w tym roku spotkanie w sprawie Ciuchci Expres Ponidzie. Wcześniej o jej przyszłości dyskutowano na zgromadzeniu walnym spółki.

Ciuchcia Expres Ponidzie kursuje z Jędrzejowa do Pińczowa przez stacje Jasionna, Wygoda,Motkowice, Umianowice.

POLECAMY RÓWNIEŻ:
Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków
One urodzą w 2019. Idzie nowe baby boomCo wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz


Zobacz także: Flesz - Uwaga kierowcy! Są nowe znaki drogowe

Źródło: vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie