Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co będzie robione w Krasocinie? Zobacz jak będzie wyglądała szkoła i co jeszcze jest w planach na rok 2013

Rafał BANASZEK [email protected]
Jedną z najdroższych tegorocznych inwestycji w gminie będzie przebudowa szkoły w Krasocinie – pochłonie ona 1,8 miliona złotych. Tak będzie wyglądał budynek po modernizacji
Jedną z najdroższych tegorocznych inwestycji w gminie będzie przebudowa szkoły w Krasocinie – pochłonie ona 1,8 miliona złotych. Tak będzie wyglądał budynek po modernizacji Rafał Banaszek
Rada Gminy uchwaliła budżet na ten rok. Nie brakowało uszczypliwych komentarzy opozycji. - Ten budżet jest rekompensatą za zaangażowanie niektórych osób w kampanię wyborczą wójta - twierdził przewodniczący Komisji Planowania i Budżetu Rady Gminy Krasocin. - Gdybym dziękował za kampanię, remiza w Skorkowie do dziś nie byłaby skończona - odpowiedział wójt.

Budżet gminy Krasocin w liczbach

Budżet gminy Krasocin w liczbach

Dochody - 31,6 miliona złotych, wydatki - około 33,8 miliona, w tym inwestycyjne - 8,5 miliona, deficyt budżetowy - około 2,2 miliona (gmina zaciągnie kredyt i pożyczkę w tej kwocie na spłatę deficytu); najdroższe działy: oświata - 14,7 miliona złotych, gospodarka komunalna - 5,8 miliona, pomoc społeczna - 5,5 miliona, administracja publiczna - 2,8 miliona; zadłużenie gminy na koniec 2012 roku - 13,4 miliona (44,8 procent dochodów budżetu).

22 stycznia radni Krasocina przyjęli większością głosów budżet gminy na 2013 rok. Opozycja skrytykowała plan dochodów i wydatków, zaproponowany przez wójta Ireneusza Gliścińskiego. Zarzuciła mu upolitycznienie. - Ten budżet nie jest sprawiedliwy i nie odzwierciedla najważniejszych potrzeb. Jest rekompensatą za zaangażowanie niektórych osób w kampanię wyborczą wójta. Inwestycje robione są w miejscowościach, z których pochodzą radni powiatowi. Gmina jest zadłużona na przeszło 13 milionów. Przez następną kadencję, do 2019 roku będziemy spłacać ten dług - twierdził Zenon Hajduk, przewodniczący Komisji Planowania i Budżetu.

- Budżet jest zrównoważony, nie jest polityczny. Gdybym dziękował za swoją kampanię, remiza w Skorkowie do dziś nie byłaby skończona. Pozyskaliśmy dużo krajowych i zagranicznych pieniędzy - odparł wójt Gliściński.

Do wypowiedzi radnego Hajduka odniósł się też członek Zarządu Powiatu Mirosław Łapot. - Radni powiatowi nie budują dróg dla siebie. Czy remizę w Skorkowie budował pan Hajduk dla siebie? - zapytał uszczypliwe radny powiatowy radnego gminnego.

Wypowiedź Zenona Hajduka skrytykował też obecny na sesji drugi członek Zarządu Powiatu - Łukasz Karpiński. - Uważam, że budżet jest miarodajny i rozwojowy - powiedział.

KONTROWERSJE WOKÓŁ DROGI DO CHOTOWA

Największą dyskusję wywołała przebudowa 3,5-kilometrowej drogi powiatowej z Krasocina do Chotowa. Radni Zenon Hajduk i Alicja Dyrda twierdzili, że ten remont jest niepotrzebny na chwilę obecną i można było się z nim wstrzymać. - Mogliśmy poczekać z remontem drogi powiatowej do Chotowa i przeznaczyć te pieniądze na przykład na drogę w Skorkowie, do której dołożyłyby się jeszcze firmy Lhoist Bukowa i Lafarge Małogoszcz, które z niej korzystają. O przebudowie drogi powiatowej w Skorkowie mówi się od lat. Dla nas, mieszkańców tego regionu, to krzywdzące, że się o nas zapomina - narzekała radna Dyrda z Bukowy. - Wybierajmy drogi najbardziej obciążone ruchem - apelował radny Hajduk ze Skorkowa.

W obronie drogi do Chotowa stanęli wiceprzewodnicząca rady Lucyna Ziętara z Woli Świdzińskiej, radny Edward Jasiowski z Krasocina oraz sołtys Borowca Adam Szałowski. - Stan tej drogi kompromituje gminę - mówił sołtys Szałowski. - Ta droga będzie służyła nie tylko mieszkańcom Krasocina, ale również rolników, jako dojazd do lasu, łąk i pól - przekonywał radny Jasiowski. - Ten Chotów ciągle był na szarym końcu. Od zawsze tamtejsi mieszkańcy prosili się o dobrą drogę do Krasocina, bo obecna jest najgorsza w gminie. Ta droga będzie służyła jako objazd do Włoszczowy na czas przebudowy drogi wojewódzkiej 786 - argumentowała wiceprzewodnicząca Ziętara.

Po krótkiej dyskusji nad budżetem przystąpiono do głosowania. Na piętnastu głosujących radnych, od głosu wstrzymało się pięć osób: Jarosław Sobczyk z Ciesiel, Alicja Dyrda i Władysław Skrzyński - obydwoje z Bukowy, Zenon Hajduk ze Skorkowa oraz przewodniczący rady Jacek Włodarczyk z Dąbrówki. Reszta była za. Budżet został przyjęty.

CO CIEKAWEGO W BUDŻECIE?

Zacznijmy od infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej. Na budowę kanalizacji sanitarnej w Koziej Wsi i Olesznie zaplanowano w tym roku łącznie 985 tysięcy złotych. Za 200 tysięcy wybudowany zostanie wodociąg w Rudniku. Ponad 1,3 miliona będzie kosztował zakup i przebudowa oczyszczalni ścieków w Skorkowie.

Wspólnie z powiatem włoszczowskim gmina Krasocin wybuduje chodnik przy drodze powiatowej w Skorkowie, przebuduje drogi powiatowe Krasocin - Chotów i niedokończony w ubiegłym roku odcinek Czostków - Ludynia. Do tych inwestycji gmina dołoży powiatowi w sumie 280 tysięcy złotych. Za kolejne 700 tysięcy gmina wyremontuje swoje drogi. Nakładki asfaltowe powstaną w Brygidowie, Borowcu, Czostkowie, Jakubowie, Karolinowie, Lipiu, Krasocinie, Olesznie, Sułkowie i Zabrodach. Za 50 tysięcy zostaną wybudowane chodniki w Krasocinie. Na letnie i zimowe utrzymanie dróg zaplanowano 70 tysięcy.

Na inwestycje oświatowe, w tym dokończenie przebudowy przedszkola w Bukowie, remonty szkół w Cieślach, Mieczynie, Olesznie i Czostkowie zarezerwowano łącznie 460 tysięcy. Za 1,8 miliona złotych zostanie przebudowana stara część Zespołu Placówek Oświatowych w Krasocinie. To będzie najdroższa tegoroczna inwestycja, realizowana przy wsparciu rządowego programu "Biblioteka Plus". Przedsięwzięcie to zaplanowano na dwa lata.

Na inwestycje związane z remizami ochotniczych straży pożarnych gmina przeznaczy w tym roku 247 tysięcy złotych, na bieżące utrzymanie straży - 166 tysięcy, gmina dołoży też 15 tysięcy do zakupu samochodu strażackiego dla jednostki z Chotowa. Dofinansowanie do bibliotek, orkiestr, kół gospodyń wiejskich i sportu to kolejny wydatek 600 tysięcy.

Rewitalizacja Oleszna, czyli odnowa parku i remont zbiornika wodnego "na stoku" pochłonie ponad 1,5 miliona złotych. Prawie 745 tysięcy będzie kosztować przebudowa oświetlenia ulicznego w Mieczynie, Krasocinie i Sułkowie - miejscowościach leżących przy modernizowanej drodze wojewódzkiej 786. Kolejne przeszło 380 tysięcy pójdzie na oświetlenie ulic, parków i dróg, a ponad 400 tysięcy zostanie przeznaczone na utrzymanie czystości i porządku w gminie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie