MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co dalej z porodówką w Staszowie? Dyrektor szpitala spotkał się z wojewodą

OPRAC.:
Maciej Barwinek
Maciej Barwinek
W spotkaniu z wojewodą wzięli udział dyrektorzy szpitali w Staszowie, Busku i Jędrzejowie. Obecni byli także dyrektorzy Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka przy ulicy Prostej w Kielcach, a także Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.
W spotkaniu z wojewodą wzięli udział dyrektorzy szpitali w Staszowie, Busku i Jędrzejowie. Obecni byli także dyrektorzy Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka przy ulicy Prostej w Kielcach, a także Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.
Od poniedziałku, 22 kwietnia wstrzymano przyjęcia na Oddział Położniczo-Ginekologiczny szpitala w Staszowie. Jest to spowodowane brakami kadrowymi. We wtorek dyrektor szpitala Paweł Wojtasik spotkał się w tej sprawie z wojewodą świętokrzyskim Józefem Brykiem.

Co dalej z porodówką w Staszowie?

Przypomnijmy, że informacja o zawieszeniu przyjęć na staszowską ginekologię pojawiła się w piątek.

- Niestety byliśmy zmuszeni do podjęcia takiej decyzji. Z powodu braków kadrowych nie mamy, jak obsadzić dyżurów. Jednocześnie chciałem zdementować plotki, jakoby cześć załogi oddziału ginekologicznego miała dostać wypowiedzenia. Położne i pozostali pracownicy, od poniedziałku zaczną pracę na innych oddziałach - mówił dyrektor szpitala w Staszowie, Paweł Wojtasik.

Więcej o sprawie:

Podobna sytuacja z oddziałem ginekologicznym panuje także w szpitalu w Busku-Zdroju, a plany wstrzymania przyjęć ma także szpital w Jędrzejowie. We wtorek z dyrektorami tych placówek spotkał się wojewoda świętokrzyski Józef Bryk.

Mówił, że najważniejsze jest bezpieczeństwo matek i dzieci. Dodał też, że problemem są luki kadrowe, a szczególnie brak lekarzy neonatologów. Kłopotem staszowskiej ginekologii ma być również zbyt mała liczba porodów. Według zaleceń towarzystw ginekologicznych powinno ich być co najmniej 400 rocznie, tymczasem w 2023 roku odbyło się ich 248.

Dyrektorzy Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka przy ulicy Prostej w Kielcach, a także Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach zapewnili, że są w stanie przejąć opiekę nad pacjentkami. Szpital w Staszowie zawarł porozumienie ze Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka w Kielcach. W tej placówce w gotowości jest karetka pogotowia i położne. Jeśli do szpitala w Staszowie zgłosi się pacjentka do porodu, zostanie przetransportowana do szpitala w Kielcach.

Podczas spotkania poruszono również kwestię związaną z brakiem odpowiedniego finansowania świadczeń w przypadku przyjmowania pacjentek ze staszowskiego szpitala w ramach planowej ginekologii. Joanna Wolszczak-Domańska, pełniąca obowiązki dyrektora świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia zapewniła, że zwróci się w tej sprawie do centrali NFZ.

Kolejne spotkanie w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim planowane jest na połowę maja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie