Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co hodować? Pies, kot a może jadowity pająk?

Michał Anioł
Archiwum
Bardzo duża liczba osób w tym także studentów posiada domowe zwierzę. Niektórzy mają psa, kota lub rybki, a co jeśli tym zwierzęciem jest pająk lub skorpion w dodatku jadowity?

- Zbieram pająki oraz skorpiony. Dlaczego? Większość osób uważa to za dziwne, ale te zwierzęta są fascynujące. Mają w sobie to coś, co trudno mi określić, ale są naprawdę wyjątkowe - mówi Bartek, student pierwszego roku na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Amatorska hodowla zwierząt egzotycznych, takich jak pająki zyskuje coraz większą popularność. Według statystyk prowadzonych przez fora oraz strony internetowe poświęcone terrarystyce można szacować, że liczba zainteresowanych sięga kilkudziesięciu tysięcy. Niektórzy traktują to jako hobby a dla innych to sposób na życie. Obecnie w naszym kraju można spotkać około 50 - 60 gatunków pająków ptaszników i kilkanaście gatunków skorpionów.

- W większości zbierane przez mnie okazy nie są niebezpieczne dla ludzi, mam co prawda kilka sztuk, które mogłyby zrobić komuś krzywdę, ale takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko - wyjaśnia Bartek. - Trzeba się naprawdę postarać żeby taki pająk czy skorpion ukąsił - dodaje.

Można przyjąć, że aż 30% pajęczaków w hodowlach amatorskich należy do gatunków objętych CITES. CITES to konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, sporządzona w Waszyngtonie, 3 marca 1973 roku, zwana jest także Konwencją Waszyngtońską lub w skrócie CITES. Wśród wszystkich dostępnych gatunków tylko niewielka liczba jest groźna dla człowieka. Większość z nich ma wyjątkowo niską siłę jadu i łagodne usposobienie. Takie gatunki znajdują bardzo wielu amatorów

- Swoje okazy kupuje na giełdach. Największa i najbardziej popularna giełda terrarystyczna znajduje się w Świętochłowicach (organizowana raz na kwartał przyp.red) - opowiada Bartek. - Korzystam również z Allegro oraz z for internetowych. Dużą liczbę nabytych przez mnie okazów nabyłem legalnie, choć musze się przyznać że mam też takie okazy, które pozyskałem niekoniecznie legalnie - przyznaje Bartek

Tak naprawdę większość pająków oferowanych do sprzedaży na naszym rynku, a także zwierzęta znajdujące się w hodowlach prywatnych nie mają żadnych dokumentów potwierdzających legalność ich pochodzenia. Mimo to, można przyjąć że większość osobników znajdujących się w handlu pochodzi z rozmnożenia w niewoli. W chwili obecnej handel zwierzętami takimi jak pająki odbywa się głównie za pośrednictwem Internetu, przez serwisy aukcyjne, fora i portale tematyczne.

Rynek świętokrzyski nie należy do szczególnie rozwiniętych. Na podstawie badań przeprowadzonych przez CITES można określić, że większa część pajęczaków trafia na rynek polski z krajów o dłuższej tradycji terrarystyki, głównie z Czech, Austrii i Niemiec.

Zapytany Bartek o konflikt z prawem odnośnie swojego hobby odpowiada - Nigdy nie miałem żadnych problemów z prawem odnośnie mojego hobby.

W rzeczywistości sankcje prawne są dosyć poważne. Szczegółowe informacje można znaleść na stronach Ministerstwa Środowiska www.mos.gov.pl oraz Ministerstwa Sprawiedliwości www.ms.gov.pl.
- Czy moje hobby jest drogie? Wydaje mi się że nie. Osobiście wydaje tak około 300 złotych miesięcznie. Dla niektórych osób może to być dużo, ale jeśli ktoś naprawdę lubi swoje hobby to warto wydawać na nie tyle pieniędzy.

300 złotych miesięcznie to jednak dosyć drogo szczególnie dla studenta, który potrzebuje pieniądze na kserówki, książki, materiały dydaktyczne jak i piwo lub wyjście do pubu, klubu czy na imprezę.

- Moim zdaniem jest to hobby jak każde inne, wszędzie występuje ryzyko. Psy też mogą być groźne i niebezpieczne - przekonuje Marta, studentka UJK. - Nie przeszkadza mi jeśli ktoś zbiera pająki, skoro to lubi a wiem, że niektórzy to wręcz kochają to bardzo dobrze. Każdy robi to co lubi
- dodaje Marta

Wypowiedź Marty oddaje w pełni sytuację gdy ktoś zbiera pająki. Skoro to lubi to czemu miałby zrezygnować ze swojej pasji. W końcu jedni zbierają znaczki inni kapsle lub kluczyki po piwie a inni hodują rybki, pająki lub skorpiony. Kto co lubi. Pozostaje tylko problem prawa, ale miejmy nadzieję że większość osób jeśli nawet nie nabywa pająków legalnie to zmieni swoje postępowanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie