Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co powstanie po Browarze Kielce? Maszyny mają pójść na sprzedaż, nie wiadomo co z 80 hektarami ziemi

Anna Niedzielska
Dawid Łukasik
Po zamknięciu Browaru Kielce ponad 100 osób straci pracę. Nasi czytelnicy są zbulwersowani, na internetowym forum "Echa Dnia" wciąż przybywa komentarzy. Olbrzymi majątek firmy, prawdopodobnie zostanie wyprzedany.

Likwidacja produkcji w Browarze Kielce, o której zdecydował we wtorek właściciel zakładu - Kompania Piwowarska z Poznania - oburzyła mieszkańców Kielc. Świadczą o tym liczne głosy na naszym forum internetowym.

Oto niektóre z wpisów:

~mały654~ kompania piwowarska kupując browar w 2008 roku kupiła marki i udział w rynku. likwidacja browaru to typowe wyeliminowanie konkurencji.
~marcin~ Piwa nie lubię, ale współczuję wszystkim zwolnionym z pracy. Oby upadek tego zakładu nie pociągnął za sobą następnych likwidacji. W Kielcach coraz trudniej o pracę.
~zwolniony w marcu~ Tak w Polsce wyglądają inwestycje zagranicznych firm. Nic w Polsce nie opłaca się produkować a na zachodzie się opłaca i nie przy takich wynagrodzeniach. Polska pozostaje tylko rynkiem zbytu dla produktów zagranicznych.

SPODZIEWALI SIĘ

Pracownicy browaru w taki sam sposób całą sytuację oceniają już od dawna. Jeszcze w 2006 roku w Kielcach robiono na indyjskiej licencji piwo Cobra, potem hitem rynkowym okazał sie Frater. W lutym do Tych i Poznania przeniesiono produkcję naszych ostatnich dwóch marek - Wojaka i Gingera. Teraz Kompania Piwowarska zdecydowała o całkowitym zamknięciu produkcji, bo ta jest nieopłacalna.

- Jest to o tyle przykre, że koledzy z Tych i Poznania pracują w systemie czterobrygadowym, więc całą dobę i w weekendy. U nas nie udało się utrzymać dwóch zmian. Ale tego spodziewaliśmy się już wiosną po zwolnieniu ponad 50 osób i zdemontowaniu linia rozlewającej piwo do kegów - mówi Grzegorz Agatowski z zakładowej "Solidarnosci".

MAJĄTEK NA SPRZEDAŻ

Browar Kielce został kupiony przez Kompanię Piwowarską na początku ubiegłego roku za ponad 60 milionów euro. W zakładzie są maszyny do butelkowania i puszkowania piwa oraz linie do warzenia.
- Na pewno nie sprzedamy ich naszej konkurencji. Być może na liniĘ butelkowania i puszkowania piwa znajdziemy nabywcę za granicą, albo w którymś z browarów naszej grupy - mówi Paweł Kwiatkowski, dyrektor do spraw korporacyjnych i rzecznik prasowy Kompanii Piwowarskiej w Poznaniu.

Po Browarze Kielce zostanie także prawie 80 hektarów terenów należących do firmy, bądź będących w jej wieczystym użytkowaniu. Znajdują się one na obrzeżach blisko 400 hektarów działek, dla których są właśnie robione plany zagospodarowania przestrzennego. Połowa ma iść pod zabudowę mieszkaniową, dla pozostałej części - w większości także terenów browaru - planowane jest zachowanie funkcji przemysłowych.

- Na razie zarząd firmy nie podjął jeszcze decyzji w sprawie terenów. Na pewno jednak potraktujemy je komercyjnie: zostaną wydzierżawione albo sprzedane - dodaje dyrektor Kwiatkowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie