Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co w komputerowych gryzoniach piszczy...?

Mateusz BARANSKI [email protected]
...Czyli jak nie dać się zawstydzić się przy zakupie myszki komputerowej

Ile kosztuje mysz optyczna?

Ile kosztuje mysz optyczna?

Za model podłączany za pomocą kabla pod złącze PS/2 bądź USB zapłacimy od około 15 do 150 złotych. Bezprzewodowe myszki radiowe i bluetooth kosztują w granicach od około 50 do ponad 300 złotych.

RAMKA
Wszystkich, którym wydaje się, że temat związany z myszkami komputerowymi kończy się na dwóch przyciskach i kulce musimy zmartwić. Wbrew pozorom świat elektronicznych gryzoni jest dość skomplikowany.

Jednak bez obaw. Po lekturze naszego cyklu o myszkach takie pojęcia jak rozdzielczość, ciężarki, ślizgacze czy laser z pewnością nie będą nikomu obce.

TROCHĘ HISTORII
Prototyp myszy komputerowej powstał ponad 45 lat temu i był zbudowany z drewna. Jednak po raz pierwszy wykorzystano mysz wraz ze stacją roboczą firmy Xerox (notabene była ona podwaliną dla dzisiejszych PC) w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia.
Na jakiej zasadzie działała ta mysz? Za odwzorowanie ruchów na ekranie odpowiadały dwie rolki umieszczone względem siebie prostopadle, które napędzała metalowa kulka pokryta gumą. Plastikowa obudowa posiadała dwa lub trzy przyciski, za pomocą których wydawano systemowi polecenia.

Na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że nic się nie zmieniło. Nadal posługujemy się urządzeniem z dwoma lub większą ilością przycisków. Wydawać by się mogło, że nic nowego tu już wymyślić nie sposób. Nic bardziej mylnego. Producenci elektronicznych gryzoni od lat wciąż konkurują dostarczając coraz to bardziej zaawansowane i innowacyjne modele.

ZAMIAST KULKI
Mysz mechaniczną, zwaną popularnie kulkową wypierają modele wyposażone w optykę i laser.
- Mysz kulkowa, niegdyś standard, dziś jest już coraz to rzadziej spotykana. Z reguły wyposażona była w dwa bądź trzy przyciski oraz rolkę do przewijania stron internetowych i dokumentów. Rozwiązanie bardzo proste, ale i uciążliwe zarazem. Dlaczego? Metalowa kulka obudowana gumą przenosiła na rolki wszystkie zabrudzenia jakie spotykała na swej drodze, co bardzo pogarszało komfort pracy. Mimo korzystania z podkładek wymagała regularnego czyszczenia - tłumaczy Tomasz Tysiączny z firmy Kwark Komputer.

Do komunikacji z komputerem mysz kulkowa wykorzystywała na początku wejście serial port, a później port PS-2. Z racji niewielkich różnic cen do myszy optycznych, zostały one już wycofane ze sprzedaży.
ŚWIECĄCA DIODA
Następcą myszy kulkowej jest mysz optyczna. Prawdziwy przełom w dziedzinie elektroniki użytkowej.

- Mysz optyczna działa tak, jakby w niewielkim opakowaniu zamknięto kamerę wideo i procesor do obróbki obrazu oraz jedną lub kilka diod oświetlających powierzchnię pod myszką. Wszystko to współpracując bardzo precyzyjnie odzwierciedla nasze ruchy na ekranie monitora, niezależnie od powierzchni po jakiej przesuwamy mysz, co miało bardzo istotne znaczenie w przypadku mechanizmu kulkowego - mówi Tomasz Tysiączny z firmy Kwark Komputer.

Mysz optyczną możemy podłączyć do komputera przewodowo lub bezprzewodowo. Pierwszy wariant będzie wykorzystywał standard PS/2 lub USB, drugi natomiast bluetooth bądź drogę radiową. Z reguły większość komputerów posiada wbudowany moduł bluetooth (w szczególności laptopy). Jeśli jednak nasza maszyna go nie posiada nic straconego. Sam moduł możemy w każdej chwili dokupić pod postacią adaptera wpinanego w port USB. Koszt takiego rozwiązania to około 30 złotych.

W przyszłym tygodniu napiszemy o myszkach laserowych, a także wyjaśnimy, dlaczego tak ważna jest rozdzielczość i po co "wiesza" się na myszce ciężarki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie