Co ze strefą inwestycyjną w Obicach? Prezydent Wenta i posłowie nie rozmawiają, każdy czeka na ruch drugiej strony

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Impas w sprawie utworzenia strefy inwestycyjnej w Obicach. Prezydent Kielc Bogdan Wenta i świętokrzyscy posłowie nie rozmawiają ze sobą na ten temat. Każdy czeka na ruch drugiej strony, choć padają deklaracje o gotowości do współdziałania. - Żeby coś się mogło wydarzyć, trzeba najpierw posprzątać prawnie - mówi poseł Adam Cyrański z Koalicji Obywatelskiej.

W środę po południu rzecznik prasowy prezydenta Kielc Tomasz Porębski rozesłał do mediów informację dotyczącą przyszłości terenów w Obicach o następującej treści.

"Miasto Kielce w pełni popiera projekt utworzenia na terenach nabywanych w latach ubiegłych strefy zorganizowanej działalności inwestycyjnej. Jednak aby przedsięwzięcie to mogło dojść do skutku, należy w pierwszej kolejności uregulować skomplikowaną sytuację prawną tych terenów, związaną ze zmianą celu nabycia tych nieruchomości. Aby jednak mogło się tak stać, Miasto Kielce potrzebuje wsparcia strony rządowej, co kilkukrotnie publicznie sygnalizowaliśmy, albowiem oczekiwane działania w tym zakresie nie leżą w kompetencji jednostki samorządu terytorialnego, czyli Miasta Kielce. Właściwym rozwiązaniem problemu własnościowego mogłoby być rozwiązanie legislacyjne, dzięki któremu tereny Miasta Kielce nabywane z przeznaczeniem pod tzw. lotnisko uzyskałyby szczególny status, gdyż ich powierzchnia i położenie niewątpliwie stanowią ogromny potencjał. Przedstawiciele administracji rządowej kilkukrotnie deklarowali wsparcie w tym zakresie, w postaci konkretnych rozwiązań na poziomie ustawowym. Ze swej strony władze miasta Kielce deklarują pełne wsparcie merytoryczne i organizacyjne w pracach nad tymi rozwiązaniami i wyrażają nadzieję na szybkie ich podjęcie".

Przypomnijmy. Miasto Kielce jest właścicielem nieruchomości o powierzchni około 600 hektarów zlokalizowanych na terenie gmin Chmielnik, Kije oraz Morawica. Działki zakupiono i wywłaszczono pod budowę portu lotniczego. To był pomysł byłego prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego. Jednak nowy włodarz - Bogdan Wenta planuje utworzenie strefy inwestycyjnej. Koncepcja ma poparcie przedstawicieli władz samorządowych i rządowych, a także parlamentarzystów wszystkich opcji politycznych.

Realizacja projektu jednak nie jest taka prosta. Na przeszkodzie stoją względy formalno-prawne. Nieruchomości nabyto i wywłaszczono pod budowę lotniska, czyli cel publiczny. Założenie strefy inwestycyjnej nie mieści się już w definicji celu publicznego. Zmiana kierunku zagospodarowania terenu oznacza, iż byłym właścicielom przysługuje prawo zwrotu nieruchomości. Wiadomo, że pierwsze osoby już chcą z tego prawa skorzystać. To może zahamować na lata bądź w ogóle przekreślić możliwość uwolnienia terenów pod inwestycje...

Tymczasem podczas IV Świętokrzyskiego Forum Ekonomicznego "Echa Dnia" dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami w Urzędzie Miasta Kielce Filip Pietrzyk mówił, iż w ratuszu opracowano rozwiązanie prawne, by zablokować roszczenia byłych właścicieli poprzez ustanowienie zadośćuczynienia o charakterze finansowym. Jak zaznaczył, konieczne jest podjęcie interwencji legislacyjnej na poziomie parlamentu i wprowadzenie do polskiego porządku prawnego nowej kategorii celu publicznego - zorganizowanej działalności inwestycyjnej, a następnie nadanie tego statusu terenom w Obicach.

Obecni na forum poseł Adam Cyrański z Koalicji Obywatelskiej oraz wiceminister spraw zagranicznych, a dziś także poseł Prawa i Sprawiedliwości Piotr Wawrzyk zadeklarowali podjęcie takiej inicjatywy legislacyjnej po wyborach. Dodajmy, że w trakcie kampanii wyborczej na łamach "Echa Dnia" specjalne zaangażowanie w projekt utworzenia strefy inwestycyjnej w Obicach zapowiadali wicepremier Jarosław Gowin oraz minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz - dziś minister rozwoju. Z kolei świętokrzyski poseł PiS Krzysztof Lipiec skierował do premiera Mateusza Morawieckiego wniosek o wpisanie Obic do strategicznego zasobu nieruchomości.

W połowie grudnia Adam Cyrański skierował do minister rozwoju Jadwigi Emilewicz interpelację w sprawie przeznaczenia terenów w Obicach pod strefę inwestycyjną. Poseł zapytał między innymi o "możliwość podjęcia prac legislacyjnych, które rozwiązałyby problem związany ze stanem prawnym terenów w Obicach". CZYTAJ WIĘCEJ

Odpowiedzi udzielił wiceminister Wojciech Murdzek. Zaznaczył, że "podtrzymuje w pełni zadeklarowaną wolę aktywnego zaangażowania strony rządowej". Jednak, jak zaznaczył, w pierwszej kolejności miasto, gminy oraz szereg instytucji podległych rządowi muszą uzbroić teren, zbudować drogi, doprowadzić sieci gazową i energetyczną, by dopiero potem podjąć prace zmierzające do uporządkowania stanu prawnego gruntów w Obicach.

Adam Cyrański podziela opinię władz miasta, iż kolejność działań powinna być odwrotna, czyli najpierw kwestie formalne i prawne, a potem realizacja "fizycznych" etapów projektu. - Rozsądny inwestor najpierw sprawdza stan prawny nieruchomości. Żeby coś się mogło wydarzyć, trzeba najpierw posprzątać prawnie i walczyć, by tereny dostały status terenów inwestycyjnych - mówi Adam Cyrański.

Problem w tym, że od IV Świętokrzyskiego Forum Ekonomicznego, które odbyło się na początku października 2019 roku, nikt ze strony władz Kielc nie kontaktował się ani z posłem Cyrańskim, ani z wiceministrem Wawrzykiem, choć to w interesie samorządu miasta powinno leżeć nadanie odpowiedniego tempa działaniom.

- Wszyscy oglądają się na siebie, kto ten projekt napisze. Nikt z ratusza się ze mną nie kontaktował. Może się okazać, że przy braku zaangażowania partii rządzącej trzeba będzie wybudować techniczny pas startowy, żeby ocalić tereny. To chore - mówi Adam Cyrański. Jak dodaje, podtrzymuje deklarację współpracy z miastem i jest gotów do pomocy na poziomie parlamentu.

- Zero kontaktu. Ze swej strony starałem się prowadzić dyskusję wśród specjalistów na poziomie rządowym, by zobaczyć, czy te rozwiązania prawne są możliwe do wprowadzenia. To jest na etapie analizy. Oczywiście jestem do dyspozycji. Te sprawy są do załatwienia i nie ma co się bawić w osobiste sympatie czy antypatie tylko trzeba działać - mówi Piotr Wawrzyk.

Co od października 2029 roku prezydent Kielc Bogdan Wenta zrobił w sprawie Obic? Czy kontaktował się z posłami, z ministrami?

- Liczymy na pomoc lokalnych parlamentarzystów na etapie legislacyjnych rozwiązań ustawowych. Aby jednak doprowadzić do procesu ustawodawczego, w którym dominującą rolę pełnić będą uczestniczyć posłowie i senatorowie, na chwilę obecną należy zająć się przygotowaniem konkretnych propozycji na poziomie organów wykonawczych i obecnie skupiamy się na tym właśnie aspekcie. Pozostajemy w kontakcie z przedstawicielami administracji rządowej, jednak przedstawianie konkretnych rezultatów tych działań byłoby na razie przedwczesne - mówi rzecznik prasowy prezydenta Kielc Tomasz Porębski.

Sytuacją zaniepokojony jest przewodniczący Rady Miasta Kielce Kamil Suchański. Na początku stycznia skierował do prezydenta Wenty interpelację z prośbą o "przekazanie podsumowania dotychczasowych działań w tym zakresie oraz przedstawienie harmonogramu planowanych czynności mających na celu przybliżenie Miasta Kielce do realizacji projektu strefy inwestycyjnej w Obicach". Nie dostał jeszcze odpowiedzi w tej sprawie.

Spis Powszechny 2021: są pierwsze kary za odmowę spisania się

Wideo

Komentarze 26

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
23 stycznia, 19:37, Gość:

Proponuję zacząć wreszcie na poważnie rozmawiać. Te tereny są wspaniałą okazją aby tam wybudować największy kompleks chlewni w Europie. Nie trzeba wielkich nakładów, zwróci się szybko a co najważniejsze, przyczyni się do spadku cen żywca, który osiąga już poziom ponad 6 zł/kg tucznika i maciory w skupach. To jest realne a przede wszystkim ważne dla wszystkich. Polska przecież od wieków świńmi stoi!

Chyba świniami przez duże "Ś"

G
Gość

Korzystniejsze dla rozwoju regiony byłoby wykorzystanie gruntów w Obicach jako strefy ekonomicznej. Ale aby to miało sens należałoby najpierw te tereny skomunikować np. zamiast rozbudowy DK78 i obwodnicy DW763 wybudowanie jednej konkretnej drogi tak, aby połączyć E7 z drogą S74, ale tak, aby przechodziła ona w rejonie Obic. Niestety, bez odpowiedniej infrastruktury żaden poważny inwestor tą lokalizacją się nie zainteresuje.

I uważam, że obecna ekipa rządzących, zarówno władze miasta jak i wojewódzkie, powinna się zmobilizować i działać razem w sposób, który przyczyniłby się do rozwoju całego regionu.

G
Gigs

Wenta to prezydent widmo, więc nie liczcie na inwestycje. A Kielce sie wyludniają jak żadne inne miasto w polsce! To czego tuskowi nie udalo sie w Polsce, Wenta zrealizuje w Kielcach.

G
Gość

No tak. Jazda po Wencie a potem niby przypadkiem wszechmądry kamilek ma plan jak prowident ... zrobi to sam. Żenua te artyuły

G
Gość

Państwo z partii rządzącej mają okazję się wykazać jak dbają o interesy województwa. Przed wyborami codziennie gazeta informowała ile to kandydaci z jedynie słusznej partii zrobili dla województwa; w mediach szczególnie wyróżniała się pani Anna a teraz cisza. Co się słało ? Dostali stołki i do kolejnych wyborów cisza?

F
Fanpisu

dlaczego pan lubawski jeszcze nie siedzi w pierdlu ?

G
Gość

Co od października 2029 roku prezydent Kielc Bogdan Wenta zrobił w sprawie Obic? Czy kontaktował się z posłami, z ministrami?

No to Echo odpłynęło......Ktoś tu chyba wyruszył w podróż Delorianem :)

G
Gość

Było nie zmieniać przeznaczenia terenu.

w
wasserski

lotnisko im.Lubawskiego sprzedać hamerykanom,będą startować na Marsa

G
Gość
23 stycznia, 18:39, Gość:

tereny były przeznaczone na lotnisko i tak powinno pozostać , ruch lotniczy rozwija się bardzo szybko i wcześniej czy później i tak będzie lotnisko potrzebne , szkoda , że nikt nie lobował np. żeby tu był zapasowy port lotniczy dla Lotniska Chopina, może jakiś inwestor wybudował by na początek cargo i odeszły by wtedy problemy ze zwrotem poprzednim właścicielom a tak to sprawy będą się ciągnąć latami

Cargo ????Ha ha ha .Te towary to jakim cudem byłyby transportowane??Tam nie ma dróg ani kolei.

Komu to lotnisko byłoby potrzebne ??Babcie jajka by woziły po Europie??

G
Gość

Kilkaset hektarów na zadupiu nieuzbrojonych terenów bez dobrego dojazdu.Dlaczego jeszcze nie ma sprawy o niegospodarność mieniem publicznym dla poprzednich władz??

G
Gość

Proponuję zacząć wreszcie na poważnie rozmawiać. Te tereny są wspaniałą okazją aby tam wybudować największy kompleks chlewni w Europie. Nie trzeba wielkich nakładów, zwróci się szybko a co najważniejsze, przyczyni się do spadku cen żywca, który osiąga już poziom ponad 6 zł/kg tucznika i maciory w skupach. To jest realne a przede wszystkim ważne dla wszystkich. Polska przecież od wieków świńmi stoi!

J
Jarosław

Wysypisko i sortownia odpadów to jest cel publiczny który powinien tam powstać. Brakuje dużej instalacji do przyjmowania odpadów. To ogromny teren który idealnie się na to nadaje i odciąży Pomnik. Może wtedy koszt odpadów by się zmniejszył.

G
Gość

tereny były przeznaczone na lotnisko i tak powinno pozostać , ruch lotniczy rozwija się bardzo szybko i wcześniej czy później i tak będzie lotnisko potrzebne , szkoda , że nikt nie lobował np. żeby tu był zapasowy port lotniczy dla Lotniska Chopina, może jakiś inwestor wybudował by na początek cargo i odeszły by wtedy problemy ze zwrotem poprzednim właścicielom a tak to sprawy będą się ciągnąć latami

G
Gość
23 stycznia, 14:53, Gość:

A pana Wente Obice tak interesują jak Kielce .Dajmy mu już spokój ,przecież wiadomo że i tak nic nie zdziała

A ja bym to od Miasta wydzierzawił i pasł barany. Chyba bym uzbierał spore stadko

Dodaj ogłoszenie