Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz mniejsze święcenie w Kałkowie

Kazimierz CUCH
Samochody zgromadzone w sanktuarium w Kałkowie święcił tym razem pieszo ksiądz Andrzej Wróblewski
Samochody zgromadzone w sanktuarium w Kałkowie święcił tym razem pieszo ksiądz Andrzej Wróblewski Kazimierz Cuch
Ogólnopolski zlot transportowców i poświęcenie pojazdów odbyło się w sobotę, w sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie.
Coraz mniejsze święcenie w Kałkowie

Działo się to tradycyjnie tuż przed dniem Św. Krzysztofa, patrona kierowców. W Kałkowie byli w sobotę przedstawiciele władz wojewódzkich oraz delegacje PKS z Ostrowca Świętokrzyskiego i Warszawy, Inspekcja Transportu Drogowego z Kielc. Było kilkunastu kierowców prywatnych, którzy też święcili swoje pojazdy. Wyraźnie zanika tradycja wspólnego święcenie pojazdów. Coraz powszechniej pojazdy święci się w poszczególnych parafiach.

-Idea wspólnego, dorocznego zlotu kierowców w Kałkowie, wspólnego religijnego święta, wspólnego święcenia pojazdów, ma coraz mniej zwolenników wśród PKS w Polsce. Jest kilka przyczyn tej sytuacji. Po pierwsze, to coraz słabsza kondycja finansowa jednostek Powszechnej Komunikacji Samochodowej. Jest coraz mniej nowych autobusów do poświęcenia. W niektórych naszych jednostkach transportowych wraca idea świeckiego święta transportowców, obchodzonego w kwietniu. Tradycję święcenia prywatnych pojazdów bardzo skutecznie przejęły parafie. 12 lat temu w Golgocie Martyrologii Narodu Polskiego w Kałkowie wybudowaliśmy Oratorium Św. Krzysztofa. Największe zloty mieliśmy tuż po wybudowaniu tego oratorium- wyjaśnia Marian Osuch, wiceprezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Samochodowego.

MSZA I ŚWIĘCENIE

Uroczystość w Kałkowie rozpoczęła się mszą św. z udziałem trzech księży, której przewodził ksiądz infułat Czesław Wala, kustosz sanktuarium. Homilię wygłosił ksiądz kanonik Krzysztof Orzeł, diecezjalny duszpasterz kierowców. On też wygłosił homilię, poświęcona kierowcom PKS, ich wzajemnej solidarności na drodze. Mówił o drogach bitych, życiowych, religijnych. Uczestniczyli w niej przedstawiciele służb transportowych, ze sztandarem PKS Ostrowiec, pielgrzymka z Kartuz, indywidualni pielgrzymi.
Po mszy samochody zgromadzone na terenie sanktuarium i przed nim święcił pieszo ksiądz Andrzej Wróblewski, z kałkowskiego sanktuarium. W minionych latach, gdy wzdłuż drogi przy sanktuarium święcono po kilkanaście nowych autokarów, ksiądz święcił je ze specjalnego samochodu.

Coraz mniejsze święcenie w Kałkowie
Coraz mniejsze święcenie w Kałkowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie