Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cudowna biżuteria i ogrody w szkle z elektrycznych śmieci. Takie cuda można oglądać w Kielcach w Centrum Geoedukacji. Zobaczcie zdjęcia

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
W Centrum Geoedukacji na Wietrzni można podziwiać biżuterię  wykonaną z elektrośmieci a także ogródki w słojach.
W Centrum Geoedukacji na Wietrzni można podziwiać biżuterię wykonaną z elektrośmieci a także ogródki w słojach. Geonatura
Ozdoby wykonane ze śmieci wyglądające jak bursztyn oraz odpady przerobione na urocze zimowe ogródki zamknięte w dużym słoju można zobaczyć na wystawie w Centrum Geoedukacji przy ulicy Daleszyckiej w Kielcach. W miejskiej instytucji są prowadzone także warsztaty dla dzieci z wykorzystania śmieci.

W poniedziałek, 22 listopada w Centrum Geoedukacji zainaugurowana została akcja edukacyjna „Do ekologii przez geologię”. W ramach imprezy uroczyście otwarto wystawę autorską Katarzyny Samczyńskiej „Beeżuterii” - w pisowni nawiązuje do angielskiej nazwy pszczoły.

„Ogrodów w Szkle” , jako materiały posłużyły elektrośmieci. Przeprowadzono także warsztaty dla dzieci robienia małych dzieł sztuki z elektrośmieci.

- Elektrośmieci są szczególnym rodzajem odpadów niebezpiecznych. Ich odpowiednie przetworzenie pozwala na ponowne wykorzystanie, na przykład w sztuce. Pokazujemy, że płyty procesorowe , kable czy guziki klawiatury mogą być twórczo wykorzystane – mówił . Dzięki współpracy z miastem i Geonaturą możemy tworzyć ciekawe rzeczy dla mieszkańców. Pokazujemy, co możemy zrobić z odzyskanych surowców i dzięki segregacji możemy je przetwarzać – mówił Krzysztof Kieszkowski, prezes Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Na wystawie można zobaczy zawieszki, broszki, kolczyki wyglądające jak z bursztynu.

- W żywicy zatopione zostały elektryczne odpady. Chcemy pokazać, że śmieci trzeba poddawać recyklingowi. Tkwi w nich niesamowita moc przetwarzania. Dzięki temu, że wrzucamy elektryczne śmieci do czerwonych pojemników ustawionych w mieście trafiają one do profesjonalnego zakładu przetwarzania i wracają na rynek jako pełnowartościowe produkty. Pszczoła zawarta w nazwie wystawy nawiązuje do tego, że nasza fundacja umieszcza w miastach ule z recyklingu. To jest podziękowanie dla mieszkańców, że wrzucają odpady do pojemników, a my dzięki temu możemy przywracać pszczoły do miasta, bez których nie ma życia.

Z kolei do urządzenia ogródków w szkle wykorzystano odpady ze starych lodówek po recyklingu. - Poprzez te prace uczymy się recyklingu. Nie da się odwrócić od niego, jest on konieczny, abyśmy mieli zagwarantowane bezpieczeństwo ekologiczne – dodała Katarzyna Kędzierska .

- To wartościowe wydarzenie, które tworzy świadomość społeczną potrzeby recyklingu i segregacji śmieci. Dzisiaj ten temat będzie się przyjemnie kojarzył, bo pokazujemy piękną biżuterię – dodał Marcin Chłodnicki, zastępca prezydenta Kielc.

Wystawę można oglądać w Centrum Geoedukacji na Wietrzni do 3 grudnia 2021 roku.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie