Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cyfrowa przyszłość samorządów. Fundacja Świętokrzyski Instytut Samorządu Terytorialnego wspiera samorządy we wdrażaniu unijnej strategii

p
Fundacja Świętokrzyski Instytut Samorządu Terytorialnego (ŚIST) w swojej codziennej działalności wspiera świętokrzyskie gminy, miasta i powiaty w poszukiwaniu rozwiązań dla obecnych wyzwań rozwojowych w dynamicznie zmieniającym się wokół nas świecie XXI wieku. Jednym z największych wyzwań jest przygotowanie samorządów do wdrażania unijnej strategii cyfrowej.

Głównym celem Fundacji ŚIST jest wsparcie merytoryczne i eksperckie w poszukiwaniu optymalnych i skutecznych rozwiązań dla wyzwań samorządowych. Dlatego też Fundacja obecnie realizuje projekt w ramach Programu Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich – Priorytet 4 (PROO-4) z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego. Główne działania w projekcie skierowane do świętokrzyskich samorządów to między innymi debaty merytoryczne, szkolenia i webinaria, opracowane wspólnie z ekspertami raporty i analizy sektorowe oraz kwartalnik samorządowy.

- Konkretny przykład poważnego wyzwania rozwojowego XXI wieku, z którym muszą zmierzyć się lokalnie nasze małe ojczyzny to unijny priorytet cyfrowej Europy przyszłości. Cel nadrzędny to stworzenie w Unii Europejskiej jednolitego rynku usług cyfrowych w bezpiecznych i etycznych granicach, opracowanie zasad wdrażania sztucznej inteligencji oraz nowoczesnej gospodarki opartej na danych i algorytmach. Każdy z nas, tutaj lokalnie na Ziemi Świętokrzyskiej, dostrzega każdego dnia, że technologia cyfrowa nieodwracalnie zmienia nasze życie. Dlatego też unijna strategia cyfrowa ma służyć temu, by transformacja cyfrowa przyniosła korzyści Europejczykom i przedsiębiorstwom, a jednocześnie dodatkowo przyspieszyć osiągnięcie do 2050 roku neutralności klimatycznej Europy. Czyli mamy cel podwójnie ambitny: jednoczesna transformacja naszego województwa w kierunku regionu jednocześnie "zielonego i cyfrowego" - mówi prezes ŚIST Grzegorz Orawiec.

Cyfrowe Świętokrzyskie to region, w którym każdy mógłby zdecydowaną większość spraw formalnych i administracyjnych załatwić nie wychodząc z domu – po prostu online. To pełnia możliwości nauki i pracy hybrydowej w zależności od potrzeb i sytuacji epidemiologicznej. Takie rozwiązania to mniejszy ruch na ulicach i w efekcie mniejsze obciążenie świętokrzyskiego środowiska naturalnego.

- Pamiętajmy, że Komisja Europejska jest zdecydowana uczynić następne lata cyfrową dekadą Europy. Unia musi wzmocnić swoją suwerenność cyfrową i ustanowić standardy, zamiast podążać za innymi, kładąc wyraźny nacisk na dane, technologie i infrastrukturę. Pamiętajmy, że główni cyfrowi giganci o zasięgu ogólnoświatowym i wciąż rosnących możliwościach to firmy amerykańskie. Te podmioty pochłaniają coraz więcej naszego czasu, naszych danych i innych zasobów. Potężne Chiny również rozwijają swoją cyfrową armię firm. Gdzie w tej walce o cyfrową przyszłość i jej flagowe marki jest Europa? To jest pytanie być może retoryczne - podkreśla Grzegorz Orawiec.

- Dlatego też znów przed nami najtrudniejsze zadanie: jak przełożyć ambitne unijne cele cyfrowe na lokalne realia świętokrzyskie. Co może oznacza w praktyce cel: cyfrowa gmina świętokrzyska? Zobaczmy jak duża jest przestrzeń dla cyfryzacji „załatwiania” spraw w lokalnym urzędzie gminy, czy też starostwie powiatowym. Pamiętajmy, że część pandemicznych rozwiązań zostanie już z nami i zapewne czekają nas nie tylko kolejne teleporady, ale również dalszy szybki rozwój telemedycyny z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i pełnego monitoringu stanu zdrowia pacjenta na odległość. Aby to wszystko się udało kluczowe są nie tylko pieniądze. Tutaj strumień funduszy, zarówno krajowych, jak i unijnych będzie potężny. Przykładem jest właśnie uruchomiony Program "Cyfrowa Gmina". Przede wszystkim potrzeba jednak wiedzy i kreatywnego podejścia do nowych wyzwań na szczeblu lokalnym. Świat cyfrowy przyśpiesza w tempie algorytmicznym. Konieczne są szkolenia z cyberbezpieczeństwa dla każdej grupy wiekowej i społecznej. Konieczny jest wybór najlepszych rozwiązań cyfrowych, które ułatwią, a nie utrudnią kontakt mieszkańców z urzędami. Wiele przed nami - zaznacza Grzegorz Orawiec.

Fundacja Świętokrzyski Instytut Samorządu Terytorialnego serdecznie zaprasza do współpracy wszystkie osoby i podmioty zainteresowane priorytetami i wyzwaniami rozwojowymi świętokrzyskich samorządów. Zapraszamy do współpracy wszystkich, którym bliskie są, zarówno wartości i cele samorządowe, jak i wyzwanie nowej rzeczywistości XXI wieku. Motto Fundacji brzmi: "Moc współpracy – Moc działania".

Fundacja Świętokrzyski Instytut Samorządu Terytorialnego
Ul. Piotrkowska 12/909
25-510 Kielce
[email protected]

Materiał przygotowano z projektu w ramach Programu Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich – Priorytet 4 (PROO-4) z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie