Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czarny bocian na niebie

Zbigniew TYCZYŃSKI
Bociany białe gniazdują w sąsiedztwie siedzib ludzkich, czarne wybierają odludzia.
Bociany białe gniazdują w sąsiedztwie siedzib ludzkich, czarne wybierają odludzia. Z.Tyczyński
Ornitolog Bogdan Sępioł z Kunowa nakręcił żerującego bociana czarnego.
Ornitolog Bogdan Sępioł z Kunowa nakręcił żerującego bociana czarnego. Z.Tyczyński

Ornitolog Bogdan Sępioł z Kunowa nakręcił żerującego bociana czarnego.
(fot. Z.Tyczyński)

Na terenie powiatu ostrowieckiego gniazdują wyjątkowo unikatowe czarne bociany, które zostały zaobserwowane na kilku żerowiskach. - Mamy do czynienia tylko z jedną parą, natomiast taką, która gniazduje w naszym rejonie od kilku lat - potwierdza Bogdan Sępioł, ornitolog, który prowadzi systematyczne obserwacje tych bardzo rzadkich ptaków.

Czarny bocian bardzo chętnie żeruje poniżej zabytkowej zapory w Dołach Biskupich.
Czarny bocian bardzo chętnie żeruje poniżej zabytkowej zapory w Dołach Biskupich. Z.Tyczyński

Czarny bocian bardzo chętnie żeruje poniżej zabytkowej zapory w Dołach Biskupich.
(fot. Z.Tyczyński)

Czarne bociany zostały zaobserwowane podczas lotów nad Doliną Kamiennej oraz żerowania między innymi w nurcie Świśliny, poniżej zabytkowego jazu w Dołach Biskupich, w Nietulisku Dużym, na starym kanale fabrycznym czy starorzeczu w Rudzie Kościelnej. - Obserwacje są możliwe dzięki temu, że czarne bociany nieco się oswoiły i już nie stronią od ludzi, jak czyniły to jeszcze kilka lat temu - dodaje Bogdan Sępioł, którego zdaniem, mimo że tak liczne, obserwacje dotyczą jednej, tej samej pary. - Ten gatunek żeruje na znacznych obszarach, stąd sygnały z kilku źródeł - dodaje. - Dolina Kamiennej jest dla nich dobrym terenem, gdyż obfituje w zaciszne bystrza, w których uwielbiają polować.

Czarne bociany czynią to zręcznie i pięknie. Stawiają skrzydła nad głową, by ograniczyć odbicie promieni słonecznych od wody i ruchem głowy straszą ryby, które chwytają dziobem w trakcie ucieczki. - W menu czarnego bociana przeważają ryby, co odróżnia tego ptaka od białych bocianów, które chętniej polują na gady, płazy oraz gryzonie - mówi Bogdan Sępioł, który amatorską kamerą sfilmował żerującego czarnego bociana.

Problemem pozostaje natomiast ustalenie miejsca gniazdowania pary tego gatunku, który w odróżnieniu od białego brata, który buduje gniazda na kominach i energetycznych słupach, wybiera lasy i miejsca odległe od ludzkich siedzib. Zdaniem obserwatorów, ostrowiecka para czarnych bocianów gniazduje w kompleksie leśnym pomiędzy Lemierzami a Bałtowem. - Obserwacje najbliższych w regionie miejsc gniazdowania dotyczą Lasu Zębieckiego koło miejscowości Lipie oraz leśnej otuliny Świętokrzyskiego Parku Narodowego - wyjaśnia Bogdan Sępioł. - Na gniazdo naszych czarnych boćków jeszcze nie trafiliśmy.

Czarny bocian, którego przybycie ornitolodzy potwierdzają co roku, jest obok niewielkiej żołny kolejnym, unikatowym gatunkiem ptaków, które występują na terenie powiatu ostrowieckiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie