MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czas planowania

ATA

Zima nie sprzyja prowadzeniu prac ziemnych, ale nie musi być czasem zmarnowanym. Zimne miesiące możemy wykorzystać na staranne przemyślenie i zaplanowanie naszego przyszłego ogrodu. Pomogą nam w tym architekci krajobrazu, którzy zwykle o tej porze nie mają pracy w terenie i mogą całą swoją uwagę poświęcić na projektowanie.

Zanim zatrudnimy architekta krajobrazu warto zapoznać się z ofertą kilku projektantów, poznać ich referencje, obejrzeć ogrody, które stworzyli. Najlepszą i sprawdzoną formą wyboru są rekomendacje znajomych, sąsiadów, którzy wcześniej zakładali własne ogrody. Unikniemy wtedy osób niesumiennych, niestarannych i niedotrzymujących terminów.

Nasze oczekiwania

Jeżeli zdecydowaliśmy o wyborze architekta pierwszy krok to wspólne oglądanie terenu i określenie swoich potrzeb. Zwykle mamy już pewne wyobrażenia, co do wyglądu przyszłego ogrodu i jego wyposażenia, ale zadaniem architekta jest wysłuchanie i zweryfikowanie naszych pomysłów i planów oraz rozwiązanie problemów. Pomocny w tym będzie wywiad, jaki projektant powinien z nami przeprowadzić. Zadawane pytania mogą dotyczyć ulubionej formy spędzania czasu (grilowanie z przyjaciółmi, hodowanie warzyw albo kwiatów i roślin ozdobnych, zabawy i gry dla dzieci i z dziećmi), czasu możliwego do poświęcenia na pielęgnację zieleni, ulubionych roślin, kolorów, stylów. Projektant będzie chciał wiedzieć także ile pieniędzy możemy przeznaczyć na zakup roślin i materiałów ogrodniczych. Architekt musi zrozumieć czego oczekujemy, aby dobrze zaprojektować ogród.

Dokumentacja

Do rozpoczęcia prac projektowych potrzebny będzie aktualny plan działki, rzut parteru, a czasem także podpiwniczenia budynku oraz rysunki elewacji domu. Jeżeli nie dysponujemy tymi materiałami nie ma problemu, każdy projektant powinien sobie poradzić z wykonaniem inwentaryzacji działki i szkiców elewacji. W trudnym terenie - mocno zróżnicowanym pod względem ukształtowania lub silnie zadrzewionym może być konieczna przy inwentaryzacji pomoc geodety.

Na bazie wymienionych materiałów, rozmowy i wizji lokalnej powstaje koncepcja ogrodu, czyli ogólny plan zagospodarowania, z naniesionym przebiegiem alejek, lokalizacją elementów małej architektury, grup roślin oraz trawników.

Koncepcja to podstawa

Kolejny krokiem jest przygotowanie koncepcji. To już prawie projekt, ponieważ koncepcja zawiera dobór gatunków, omawiane są rodzaje i kolory proponowanych materiałów, lokalizowane i dobierane typy lamp. Każda proponowana roślina powinna być przedstawiona na zdjęciu i szczegółowo opisana. Projektanci pracujący z pomocą programów komputerowych na tym etapie powinni przedstawić wizualizację ogrodu w przestrzeni, a przygotowujący projekty metodami tradycyjnymi powinni sporządzić kilka rysunków, szkiców, przekrojów.

Wspólne dopracowywanie koncepcji trwa tak długo, aż ogród będzie piękny według naszego odczucia i w pełni nas satysfakcjonujący.

Projekt

Dopiero całkowita akceptacja koncepcji może przeobrazić ją w projekt wykonawczy. Dobrze opracowany projekt powinien być jasny i czytelny, tak, aby nawet nieprofesjonaliści poradzili sobie z jego realizacją. W części graficznej oprócz planu ogrodu mogą znaleźć się rysunki i projekty elementów małej architektury, projekt systemu nawadniania, a w części tekstowej opis małej architektury, spis projektowanych roślin, zestawienie ilościowe potrzebnych materiałów, zalecenia wykonawcze, opis zabiegów pielęgnacyjnych.

Warto pamiętać

Wraz z projektem powinien powstać kosztorys jego wykonania. Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że zakładanie ogrodu jest kosztowne, zwłaszcza, gdy oprócz zieleni planowane są ogrodzenie, nawierzchnia, oświetlenie, automatyczne nawadniane, mała architektura. W takiej sytuacji najczęściej urządzanie ogrodu jest rozkładane na etapy. Wówczas projektant powinien być pomocny w ustaleniu harmonogramu prac, tak, aby jedne nie przeszkadzały drugim i była zachowana właściwa kolejność.

Autor projektu odpowiada za gotowy efekt w terenie i dlatego ważne jest dla niego, aby realizację projektu powierzyć naprawdę dobrym fachowcom. Zwykle może on polecić profesjonalne firmy wykonawcze. Architekt krajobrazu może na nasze życzenie nadzorować realizację projektu ogrodu i jest to najlepsze rozwiązanie, gdyż wtedy do "ostatniego krzaczka" pilnuje i odpowiada za zgodność wizji przedstawionej w projekcie z efektem w terenie.

Po kolei

Etapy zakładania ogrodu:
- oprysk działki herbicydem w celu zniszczenia chwastów,
- prace ziemne - niwelacja terenu, przekopanie i odchwaszczenie gleby, nawiezienie i rozplantowanie humusu,
- prace brukarskie - układanie ścieżek, placów, podjazdów i obrzeży rabat z kostki granitowej, kamienia, bruku, drewna,
- budowa elementów małej architektury takich jak altany, pergole, trejaże, murki, ogrodzenia, ozdobne studnie, murowane grille ogrodowe, oczka wodne,
- budowa systemu podziemnego nawadniania,
- budowa instalacji elektrycznej,
- sadzenie roślin,
- zakładanie trawnika z siewu lub z rolki.

Ogród razem z domem

Architekt krajobrazu Małgorzata Skowron radzi: - Najwłaściwszym momentem do skontaktowania się z projektantem ogrodów jest etap powstawania projektu domu. Współpraca architekta i architekta krajobrazu z pewności przyniesie najlepszy efekt. Jeżeli ta faza jest już za nami to przynajmniej zaprośmy projektanta zanim powstaną ścieżki, podjazdy, ogrodzenie, które w znaczny sposób wpływają na kompozycję zieleni. Zatrudnianie architekta krajobrazu, wtedy, gdy samodzielna próba stworzenia ogrodu nie powiodła się naraża nas na straty finansowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie