Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czeka nas inwazja kleszczy? Groźne pajęczaki już atakują [WIDEO]

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
pixabay
Coraz cieplejsze zimy sprawiają, że kleszcze powoli dają o sobie znać. Choć ich zwiększoną aktywność obserwuje się w sezonie wiosenno-letnim, to brak niskich temperatur sprawia, że insekty nie są unieszkodliwiane i mają się całkiem dobrze. Czy czeka nas inwazja?

Kleszcze najczęściej wybierają miejsca uczęszczane przez ludzi i zwierzęta, jak na przykład leśne ścieżki. Przez pewien czas panował mit, że te groźne pajęczaki spadają na nas z wysokich drzew. Nic bardziej mylnego. Kleszcze wybierają zazwyczaj niskie krzaki, źdźbła trawy oraz liście znajdujące się maksymalnie na wysokości 1,5 metra nad ziemią.

- To, że kleszcze tak wcześnie zaczynają się pojawiać jest związane z tym, że mamy bardzo łagodną zimę. Musimy pamiętać o tym, że kleszcz usypia się dopiero przy temperaturze -20 stopni Celsjusza. A takich w tym roku nie odnotowaliśmy – informuje Ewa Ziemkiewicz, kierownik Oddziału Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach. - To, że kleszcze cały czas są aktywne widać po naszych czworonogach, ponieważ weterynarze zgłaszają już sporą liczbę babeszioz, czyli choroby przenoszonej przez kleszcze. My też musimy na siebie uważać. Najważniejsze jest to, abyśmy po jakichkolwiek wyprawach dokładnie obejrzeli swoje ciało. Jeśli posiadamy w domu środki odstraszające kleszcze, również warto się posmarować przed spacerem – dodaje Ewa Ziemkiewicz.

Ukłucia kleszczy są dla nas niewyczuwalne z uwagi na to, że ich ślina zawiera substancje przeciwbólowe. Na nasze nieszczęście mogą znajdować się w niej również wirusy i bakterie, niejednokrotnie groźne dla człowieka. Na ich skutek może dojść do zachorowania na kleszczowe zapalenie mózgu lub boreliozę. W przypadku kleszczowego zapalenia mózgu warto skorzystać ze szczepionki zalecanej przez Ministerstwo Zdrowia. Więcej problemów jest z boreliozą, ponieważ dopiero trwają badania nad skuteczną formą profilaktyki.

Po spacerze warto zawsze obejrzeć całe swoje ciało. Kleszcze najczęściej możemy znaleźć za uszami, w pachwinach, w zgięciach łokci czy pod kolanami. Kiedy na swojej skórze zlokalizujemy pasożyta, niezwykle istotne jest jego prawidłowe usunięcie. Nie wolno kleszcza dusić, przypalać, wypychać, manipulować. Warto również pamiętać, że ciągnąc bez wyczucia kleszcza, po pierwsze sami wyciskamy do skóry wydzieliny z groźnymi patogenami, a po drugie ryzykujemy, że rozerwiemy insekta i jego część w nas pozostanie.
Należy kupić w aptece specjalne urządzenie do wyciągania kleszczy - lasso lub kleszczołapki. Narzędzie to będzie w stanie w bezpieczny sposób wyciągnąć insekta z dowolnego miejsca na ciele.

Wczesne objawy boreliozy obejmują powstanie charakterystycznego rumienia cechującego się obwodowym szerzeniem się i centralnym ustępowaniem. Inne wczesne zmiany to rzadko występujący naciek limfocytarny skóry oraz objawy grypopodobne obejmujące gorączkę, ból głowy, osłabienie. Ustępują w ciągu 3 miesięcy. Po wielu latach od zakażenia u części chorych dochodzi do zanikowego zapalenia skóry, przewlekłego zapalenia stawów, powikłań neurologicznych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie