MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czekają nas ciężkie czasy

Anna Niedzielska, <a href="mailto:[email protected]" target="_blank" class=menu>[email protected]</a>
Dawid Piekarz, rzecznik prasowy PKN Orlen: - Minister-stwo Finansów zapowiedziało podwyżki akcyzy na paliwo. Od naszej firmy w tym przypadku nic nie zależy: jesteśmy tylko po-średnikiem, który odprowadzi wyższy podatek do budżetu państwa.
Dawid Piekarz, rzecznik prasowy PKN Orlen: - Minister-stwo Finansów zapowiedziało podwyżki akcyzy na paliwo. Od naszej firmy w tym przypadku nic nie zależy: jesteśmy tylko po-średnikiem, który odprowadzi wyższy podatek do budżetu państwa.

Ceny chleba idą w górę, po węgiel ustawiają się kolejki, bo ludzie obawiają się podwyżek, ale to tylko początek tego, co czeka nas w ciągu najbliższych miesięcy. Do 15 procent ma podrożeć żywność, wzrosną też ceny energii i paliw!

Po cenach owoców i warzyw kompletnie nie widać szczytu sezonu: ziemniaki kosztują 1,20 zł za kilogram, jabłka ponad 2 zł. Zwykle o tej porze roku ceny były o połowę niższe.

- Susza przesunęła okres wegetacji i zbiory są opóźnione. Są też mniejsze niż w ubiegłym roku, ale nie tym tłumaczyłbym podwyżki cen w sklepach, bo ceny na skupach wcale nie są lepsze dla rolników - wyjaśnia Andrzej Sęk, wiceprezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej.

BĘDZIE DROŻEJ, NIE WIADOMO O ILE

Wczoraj pisaliśmy o drożejącym pieczywie. Już teraz można przypuszczać, że na pewno zdrożeje również mięso - susza odbiła się na jakości i ilości paszy, którą rolnicy będą musieli dokupić. A żeby kupić muszą drożej sprzedać żywiec. Średnio o 20 procent.

- Mleko i przetwory mleczne też zdrożeją, ale trudno jest jeszcze w tej chwili powiedzieć o ile. Na pewno będziemy musieli wypośrodkować ceny między oczekiwaniami rolników a możliwościami finansowymi klientów. Kiedy będą podwyżki? Myślę, że to kwestia kilku tygodni - mówi Artur Sakwa, wiceprezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej we Włoszczowie.

Z ENERGIĄ TEŻ PROBLEM

Wczoraj pisaliśmy o kolejkach po węgiel. Ludzie boją się podwyżek przed sezonem grzewczym. I słusznie. Do listy drożejących towarów należy dopisać benzynę. Wczoraj Ministerstwo Finansów zapowiedziało powrót do starej akcyzy, wyższej o około 20 procent od obecnej. Prawie pewna jest podwyżka cen oleju opałowego, wiele mówi się o nałożeniu dodatkowej akcyzy na gaz.

- Na razie jednak pewnych informacji nie ma. Mamy nadzieję, że lobbing w Warszawie będzie na tyle mocny, że te zapowiedzi nie ziszczą się - mówi Bożena Malaga-Wrona, rzecznik Karpackiego Zakładu Gazowniczego w Tarnowie, zaopatrującego nasz region.

Pocieszeniem jest to, że na razie - mimo wyższych cen węgla - podwyżek nie wprowadzą ciepłownicy.

- Mamy zapas opału na cały sezon, kupiliśmy po starych cenach. Ale, jeśli ceny będą rosły w takim tempie, jak teraz o podwyżkach będziemy musieli pomyśleć na wiosnę - powiedział Mieczysław Karwasiński z Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Kielcach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie