MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czerwony Krzyż w Busku dziękuje nauczycielom za ich pasję i pracę

Adam Ligiecki
Spotkanie opiekunów szkolnych kół Polskiego Czerwonego Krzyża odbyło się w czwartek w Busku-Zdroju. Podsumowano miniony rok szkolny, były podziękowania dla pedagogów, a w programie imprezy znalazła się również prelekcja na temat dopalaczy.

Na spotkanie w świetlicy internatu buskiego Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych zostali zaproszeni nauczyciele, którzy opiekują się kołami PCK w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych na terenie powiatu. Uroczystego otwarcia dokonała Zofia Gryc, członek Zarządu Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża. Powitała też zaproszonych gości - ze starostą Jerzym Kolarzem i wiceburmistrzem Henrykiem Radoszem na czele.

Obszerne sprawozdanie z działalności kół w roku szkolnym 2014/2015 przedstawiła Irena Grabowska, kierująca buskim biurem PCK. Szczególną wartość mają działania w sferze promocji zdrowia, edukacji prozdrowotnej i ekologicznej wśród młodzieży. Organizowane są różnego rodzaju akcje, projekty edukacyjne i charytatywne.

Szkoły z powiatu buskiego przyłączyły się do kolejnej edycji „Gorączki grosza”. Furorę zrobiła buska „jedynka“, gdzie z samych grosików i dwugroszówek usypano... górę pieniędzy: 352 złote i 45 groszy! 3500 złotych zebrano podczas publicznej „kwesty dla żaka” - na pomoc dla uczniów z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.

Jak co roku, nasza młodzież brała udział w ogólnopolskiej Olimpiadzie Zdrowego Stylu Życia. Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Przedmedycznej wygrał buski Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1, który zajął także wysokie, czwarte miejsce w województwie świętokrzyskim.

Powodem do dumy - co podkreśliła Irena Grabowska - jest też działalność młodzieżowych klubów honorowych dawców krwi. W Busku mamy ich cztery; funkcjonują przy szkołach ponadgimnazjalnych. W ramach akcji „krew ratuje życie“ 158 osób w minionym roku szkolnym oddało honorowo ponad 94 litry krwi.

Dla prężnie działających _kół PCK - w nagrodę - organizowane są pikniki. W czerwcu bieżącego roku, podczas imprezy plenerowej na Karabosach bawiło się ponad 150 dzieci. - Będą kolejne pikniki - zaprosiła już teraz Irena Grabowska.
Jerzy Kolarz oraz Henryk Radosz podziękowali opiekunom szkolnych kół Polskiego Czerwonego Krzyża - za ich pracę, pasję i aktywność. Tym bardziej, że jest to działalność społeczna. Starosta i burmistrz zadeklarowali współpracę i dalsze wsparcie samorządów dla ruchu czerwonokrzyskiego.

Buski Zarząd Rejonowy PCK przekazał opiekunom kół listy z podziękowaniami. Otrzymały je także osoby wspierające działalność czerwonokrzyskiej organizacji; w różnych sektorach przestrzeni publicznej.

W programie czwartkowego spotkania znalazła się rów nież prelekcja na temat dopalaczy. Przygotowała ją Ewelina Dąbrowska z buskiej Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. „Dopalacze” - to dziś najczęściej odmieniane słowo w środowiskach młodzieży. Boleśnie dotyka także szkoły. Jak walczyć z plagą „chemicznych narkotyków” nowej generacji, które rujnują zdrowie tysięcy Polaków? Jak przekonać młodzież, by nie szkodziła sama sobie? Co możemy zrobić, by zatrzymać tę lawinę? Po wystąpieniu eksperta był czas na dyskusję.A na koniec wszyscy zostali zaproszeni poczęstunek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie