Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cześnik z Papkinem w toalecie - świętokrzyskich uczniów pomysł na „Zemstę”

Lidia Cichocka
Poznali lektury, ale i siebie, mają pojęcie o kulisach pracy aktora - w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach podsumowano pierwszą edycję projektu „Wczytuję sztukę - warsztaty teatralne”, adresowanego do uczniów ze świętokrzyskich szkół.

Najpierw uczniowie przygotowywali filmiki Dlaczego warto/nie warto chodzić do teatru. Najciekawsze nadesłano ze szkół 22, 23, 24 z Kielc, szkoły z Ostojowa i ośrodka wychowawczego z Rembowa. Te szkoły zaproszono do udziału w warsztatach. Młodzież mogła wybrać utwór do zaprezentowania na scenie, nad którym pracowała z aktorami. Do aktorów Kubusia: Ewy Lubacz, Andrzeja Matysiaka i Zdzisława Reczyńskiego dołączył Marcel Sabat, a także reżyser Przemysławem Żmiejko. W zajęciach brali udział także profesorowie, m.in. językoznawca z UJK Marzena Marczewska, którzy mieli pomóc zrozumieć dlaczego pojawił się taki utwór, omawiali kontekst historyczny i literacki, pomagali w zrozumieniu niektórych słów.

- Te zajęcia były bardzo ciekawe – mówi o pracy nad wybranymi tekstami Ewa Lubacz.- W czasie głośnego czytania uczniowie mogli poznać się lepiej, czasami osoby nieśmiałe ujawniały talent. Plusem zajęć była też integracja grup biorących udział w warsztatach.
Jak mówi nauczycielka Małgorzata Cempura z SP nr 24 dzięki tym zajęciom ma pewność, że uczniowie dobrze poznali szkolną lekturę: - Wybierając Zemstę nie tylko ją czytali, ale także dyskutowali dlaczego tak a nie inaczej zachowują się bohaterowie. Ogromnym plusem projektu była też możliwość poznania kulisów pracy teatru i aktora nad rolą.

W poniedziałek na scenie Kubusia prezentowano inscenizowane czytania dramatów: „Zemsta” A. Fredry, „Dziady cz. II” A. Mickiewicza oraz „Kordian” i „Balladyna” J. Słowackiego, „Tango” S. Mrożka. Było to ciekawe, bo np. „Zemstę” wybrały 3 grupy, młodzież zaprezentowała bardzo różne podejście do klasyki. Wychowankowie z Rembowa osadzili akcję sztuki w toalecie nadając wygłaszanym kwestiom dodatkowo komiczne brzmienie.

Czasami z natłoku chętnych jedną rolę dzielono na kilka osób, bywało, że w Papkina wcielało się kilku panów, ale każdy reprezentował inną stronę charakteru tego bohatera. Uczniowie z Ostojowa poszli jeszcze dalej i, mimo, że bvło to tylko czytanie całą klasą przygotowali stroje do inscenizacji II części „Dziadów”.

W sumie w projekcie wzięło udział ok. 120 osób. Uczniowie przyznają, że takie poznawanie szkolnych lektur, połączone z poznawaniem pracy w teatrze jest bardzo ciekawe. Teraz tylko od dofinansowania Ministerstwa Kultury zależy czy projket będzie kontynuowany. Wszyscy, którzy brali w nim udział wyrażają się w superlatywach i chwalą korzyści z niego płynące. Czy to wystarczający argument okaże się ,kiedy ministerstwo ogłosi dotacje do kolejnych projektów. Kubuś się o nie ubiega.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Na te psy musisz mieć pozwolenie urzędnika! To groźne zwierzęta!


Prezenty dla dzieci na Mikołajki 2018. TOP 10



Rzadko widujesz te znaki drogowe. Lepiej przypomnij sobie, co oznaczają!



Najlepsze seriale 2018 roku. Jaki wybrać na wieczór? Zobacz najciekawsze




Śladami słynnych filmów i seriali - miejsca, które trzeba odwiedzić! [GALERIA]



Plastik i śmieci zalewają Ziemię? Zobacz niezwykłe zdjęcia z kosmosu


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. FLESZ PLASTIK ZAKAZANY]

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie