Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Człowiek Roku 2015, Edukacja – Beata Salata: -Uczyć "cudze dzieci" to…radość

Paulina Baran
Beata SalataDyrektor II Liceum Ogólnokształcącego imienia Marii Skłodowskiej-Curie w Końskich. Pod jej rządami szkoła stała się jedną z najlepszych w województwie świętokrzyskim. Dzięki współpracy z wyższym uczelniami z Kielc i Krakowa udało się uruchomić klasy eksperymentalne - akademickie z rozszerzonym programem nauczania przedmiotów ścisłych. Uczniowie z tych klas osiągają nie tylko znakomite oceny, ale i sukcesy na olimpiadach nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami.
Beata SalataDyrektor II Liceum Ogólnokształcącego imienia Marii Skłodowskiej-Curie w Końskich. Pod jej rządami szkoła stała się jedną z najlepszych w województwie świętokrzyskim. Dzięki współpracy z wyższym uczelniami z Kielc i Krakowa udało się uruchomić klasy eksperymentalne - akademickie z rozszerzonym programem nauczania przedmiotów ścisłych. Uczniowie z tych klas osiągają nie tylko znakomite oceny, ale i sukcesy na olimpiadach nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami.
- Dzięki młodym ludziom, ich otwartym umysłom, jako nauczyciele pozostajemy zawsze młodzi - mówi Beata Salata, laureat nagrody Człowiek Roku 2015 w kategorii Edukacja.

Pod Pani „rządami” II Liceum Ogólnokształcące imienia Marii Skłodowskiej-Curie w Końskich stało się jedną z najlepszych szkół w województwie świętokrzyskim. Skąd wziął się pomysł utworzenia klas akademickich, jak wyglądała jego realizacja?

Uznaję raczej przewodnictwo w szkole niż rządy. Kiedy 8 lat temu obejmowałam stanowisko dyrektora w II Liceum Ogólnokształcącym, miałam pewną koncepcję i wizję szkoły, która w trakcie kierowania ulegała modyfikacji. Wyznaczone przez siebie cele musiałam dostosować do szkoły i środowiska, wtedy postawiłam sobie za nadrzędny cel, żeby II LO było taką szkołą, do której młodzież będzie przychodziła bardzo chętnie, a rodzice będą darzyć placówkę dużym zaufaniem. Potrzeby związane z innowacyjnością podyktowane były pomocą młodzieży, która ma wysokie aspiracje i duże możliwości edukacyjne, a często twarda ekonomia nie pozwala na rozwijanie tychże zainteresowań. Nauczyciele początkowo z dystansem podchodzili do moich pomysłów, ale jednocześnie podejmowali nowe inicjatywy. W ciągu 8 lat wdrożono w naszej szkole 7 innowacji pedagogicznych, co pozwoliło na uatrakcyjnienie oferty edukacyjnej. Będąc tak przygotowanym zespołem nauczycieli podjęliśmy się napisania i wdrożenia eksperymentu naukowego w zakresie przedmiotów matematyczno-przyrodniczych. Był to rok 2012. Wówczas w Polsce były wdrożone tylko 3 eksperymenty. Dostaliśmy zgodę Ministerstwa Edukacji Narodowej na utworzenie klasy eksperymentalnej. Wtedy to podpisaliśmy również współpracę z uczelniami wyższymi w Kielcach, Łodzi, Warszawie i Krakowie. Były to najlepsze uczelnie w kraju. Obecnie rozpoczął się już nowy cykl edukacyjny klasy, którą nazywamy akademicką i już możemy szczycić się dużymi osiągnięciami, jeden uczeń jest laureatem międzynarodowej olimpiady z astronomii, kolejny z matematyki, mamy także laureatów i finalistów krajowych z matematyki, informatyki i geografii, wysokie notowania z chemii, biologii, co świadczy o tym, że cele założone w eksperymencie osiągnęliśmy i jesteśmy w trakcie oczekiwania na wyniki kolejnych etapów olimpiad i konkursów. Po 4 latach wdrożyliśmy nowy eksperyment w zakresie nauki języków obcych, ponieważ zauważyłam, że tu również tkwi niewykorzystany potencjał młodzieży. Nawiązaliśmy również współpracę z Wydziałem Neofilologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

W czym tkwi sukces szkoły?

Sukces szkoły jest składową wielu czynników. Z perspektywy czasu mogę stwierdzić, że niezwykle ważne okazało się długoterminowe planowanie działań, zarówno edukacyjnych, jak i tych wychowawczych, a nie zestaw przypadkowych poczynań, ponadto wyznaczenie konkretnych celów i konsekwentne ich realizowanie. Nie byłoby to możliwe bez wspaniałej młodzieży uczęszczającej do liceum, która charakteryzuje się niezwykłą ciekawością świata, głodem wiedzy, a przy tym chęcią podejmowania wielu dodatkowych inicjatyw, na przykład mających na celu niesienie pomocy innym. Mam również szczęście, gdyż spotkałam na swojej drodze kadrę pedagogiczną, dla której praca jest prawdziwą życiową pasją, która jest oddana uczniom i własnym przykładem oraz wypracowanymi przez wiele lat metodami potrafi zmotywować młodzież do wytężonej pracy. Nie bez znaczenia pozostaje także nieprzeciętna współpraca między pedagogami i młodzieżą. Bardzo dobrze w szkole układa się współpraca z rodzicami, bez których wiele inicjatyw nie mogłoby być zrealizowanych. Rada Rodziców, która zawsze bardzo chętnie służy radą i pomocą, włącza się w szereg działań szkoły.

Moje zamierzenia i cele mogłyby się zderzyć z brutalną rzeczywistością, gdyby nie wielkie wsparcie i wyrozumiałość starosty, wicestarosty, jak i naczelnika Wydziału Polityki Społecznej Oświaty i Zdrowia. Rozumieją oni potrzeby współczesnej młodzieży i zawsze pozytywnie reagują na moje nowatorskie pomysły, wspierając nas w działaniach. Wielkim motywatorem dla nas jest także Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty, które pomaga nam w realizacji wielu pomysłów dydaktycznych.

Jest Pani osobą wytrwale dążącą do realizacji założonych celów. Czy zawsze tak było? Jakim była Pani dzieckiem - zgodnym i grzecznym czy może nie koniecznie?

Zawsze w życiu stawiałam sobie wysoko poprzeczkę, którą starałam się pokonywać dzięki wytrwałej i bardzo ciężkiej pracy. Jako dziecko byłam posłuszna i myślę, że nie stwarzałam rodzicom większych problemów. Miałam mnóstwo marzeń, które starałam się konsekwentnie realizować w życiu. Ukończyłam studia magisterskie na wydziale teologii, a także na wydziale filologii polskiej. Uważam, że człowiek, który wymaga od innych, musi wymagać wpierw od siebie. 10 lat studiów nauczyły mnie wielkiej dyscypliny pracy i życia.

Czy zawsze chciała Pani pracować w oświacie? Jak wyglądała ścieżka Pani kariery zawodowej?

Pracę w oświacie wpojono mi od dziecka, gdyż większość rodziny to nauczyciele. Moją przygodę z nauczycielstwem rozpoczęłam w szkole podstawowej, krótko, bo tylko 2 lata pracowałam w gimnazjum, a następnie rozpoczęłam pracę na stanowisku wizytatora w Świętokrzyskim Kuratorium Oświaty, co pozwoliło mi na zgłębienie prawa oświatowego i wszelkich uregulowań prawnych oraz dowiedziałam się, w jaki sposób powinna prawidłowo funkcjonować każda szkoła. Praca w kuratorium była niezmiernie ważna, satysfakcjonująca, jednak brakowało mi kontaktu z młodzieżą. W 2008 roku postanowiłam aplikować na stanowisko dyrektora II LO. Od tego momentu rozpoczął się nowy rozdział w moim życiu. Doświadczenia pracy na różnych etapach edukacyjnych pozwalają mi na całościowe spojrzenie na oświatę i wdrażanie nowych pomysłów oraz zapełnianie luk, które są odpowiedzią na potrzeby rynku.

Mówi się, że najgorsze w życiu jest „uczyć cudze dzieci”. Co Pani o tym sądzi?

Uczyć „cudze dzieci” to wielkie wyzwanie i zarazem zadanie dla mnie, jako nauczyciela. Nie jest to przykry obowiązek, ale raczej wielka pasja, którą spełniam z przyjemnością. Kontakt z młodzieżą pozwala na właściwe spojrzenie na nich, poznawanie ich planów, marzeń. Dzięki młodym ludziom, ich otwartym umysłom jako nauczyciele pozostajemy zawsze młodzi. Moim mottem zawodowym są słowa Thomasa Edisona: „Nie przepracowałem ani jednego dnia w swoim życiu. Wszystko to była przyjemność”.

Czy łatwo pogodzić życie prywatne z pracą dyrektora? Pewnie długo nie ma Pani w domu. Co na to rodzina?

Bardzo ciężko jest pogodzić solidnie wykonywaną pracę zawodową z życiem prywatnym, ponieważ najzwyczajniej na świecie doba staje się za krótka, czas dla najbliższych kurczy się, a wydłuża się czas pracy.

Czy była Pani zaskoczona zdobyciem tytułu Człowiek Roku 2016 w kategorii Edukacja?

Jestem zaskoczona zdobyciem tak prestiżowego dla mnie tytułu Człowiek Roku w kategorii Edukacja, ale jednocześnie jest to największa gratyfikacja, jaką otrzymałam za moją ciężką pracę. Nagroda ta mobilizuje do dalszych działań, aczkolwiek nie dla nagród człowiek wykonuje swoje zadania.

Przed Panią kolejne wyzwania. Może zdradzi nam Pani najbliższe plany szkoły?

Każdy nowy rok szkolny to nowe wyzwania i zadania. To, że osiągnęliśmy jako szkoła już tak wiele, nie oznacza, że przestajemy pracować. Wszystko to jest wielkim motorem napędzającym nas. W najbliższej przyszłości planujemy przedsięwzięcia międzynarodowe oraz działania dające uczniom możliwość uzyskiwania certyfikatów językowych. W przyszłym roku będziemy również organizatorem etapu centralnego Olimpiady Matematycznej. To wielkie wyzwanie logistyczne dla szkoły powiatowej, jaką jesteśmy. O tych dalekowzrocznych planach na razie nie będę mówić, gdyż są one na etapie planowania. Myślę jednak, że ich realizacja rozsławi nie tylko szkołę, ale również powiat.

Gala Człowiek Roku 2015
Tytuły przyznają Czytelnicy „Echa Dnia” wraz z kapitułą redakcyjną. Człowiekiem Roku 2015 w województwie świętokrzyskim został Piotr Lichota, twórca potęgi Bałtowa, przedsiębiorca.
Oprócz tytułu głównego oraz w Kielcach i poszczególnych powiatach przyznaliśmy też tytuły w najważniejszych kategoriach życia. Piotra Lichotę prezentowaliśmy przed paroma tygodniami. W kolejnych wydaniach „Relaksu” „Echa Dnia” zaprezentujemy zwycięzców w kategoriach. Dziś Beata Salata, zdobywca tytułu w kategorii Edukacja. A oto zdobywcy tytułów w kategoriach.

Ambasador - Sławomir Zieliński
Biznes - Piotr Lichota
Pomoc Społeczna - Edyta Więckowska
Kultura - Paweł Krakowiak
Rozrywka - Andrzej Piaseczny
Sport - Mariusz Adamczyk
Samorząd - Paweł Zagaja
Turystyka - Małgorzata Wilk-Grzywna
Społeczeństwo - Jacek Wiatrowski
Rolnictwo - Tomasz Grzywna
Edukacja - Beata Salata
Religia - ojciec Jakub Zawadzki
Zdrowie - Jarosław Seweryński
Polityka - Kamil Suchański
Debiut/odkrycie - Artur Maik

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie