Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy awaria taka jak w Czarnobylu może się powtórzyć? Dowiedz się więcej w czwartek na UJK

ujk
2200 kilometrów, 12 ośrodków akademickich i tylko jeden autobus - atomowy autobus. Już 9 grudnia przy ulicy Żeromskiego 5 w budynku Rektoratu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego będzie trwać studencki festiwal naukowy z energią jądrową w roli głównej.

Atomowy Autobus jest jedynym w Polsce Mobilnym Laboratorium, którego zadaniem jest przekazanie rzetelnej informacji dotyczącej energii nuklearnej. Wolontariusze będą nie tylko wygłaszać referaty i przeprowadzać pokazy, ale również prowadzić ze studentami akademicką dyskusję. - Chcemy rozproszyć irracjonalny strach przed energią jądrową. Będziemy przekonywać naszych gości, że energetyka nuklearna jest bezpiecznym, tanim i ekologicznym źródłem energii. - podsumowuje cel akcji Łukasz Koszuk, prezes Fundacji forum atomowe.

Pokazy w ramach "Atomowego Autobusu - Mobilnego Laboratorium" będą odbywać się w Auli Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Stoisko podzielone zostanie na dwie części. Tematem pierwszej będzie "Promieniotwórczość i ochrona radiologiczna". Zostaną tam przedstawione m.in. zasady ochrony radiologicznej, własności promieniowania jonizującego i niejonizującego, zagadnienia dozymetrii biologicznej oraz wpływu promieniowania jonizującego na organizm człowieka i środowisko. Pracownicy Fundacji podczas pokazów przeprowadzą m.in. pomiary promieniowania jonizującego emitowanego przez przedmioty codziennego użytku takie jak: zegarek, sól dietetyczna, nawóz sztuczny czy materiały budowlane. Ponadto będzie można dowiedzieć się o najnowszych badaniach prowadzonych w dziedzinie radiobiologii.

Drugie stoisko dotyczyć będzie energetyki jądrowej. Zaprezentowana zostanie makieta elektrowni jądrowej, która zobrazuje jej działanie rozpoczynając od pojedynczego rozszczepienia jądra uranu do generowania prądu przez turbiny. Odpowiemy m.in. na pytania: czy elektrownia jądrowa jest bezpieczna i dlaczego istnieje konieczność rozpoczęcia programu energetyki jądrowej w Polsce. W symboliczny sposób, za pomocą miniaturowych makiet pociągu z transportem węgla i ciężarówki z paliwem jądrowym, pokazana zostanie dysproporcja w zużyciu paliwa niezbędnego do pracy elektrowni jądrowej i węglowej o mocy 1000 megawatów.

Oprócz pokazów zaplanowane są także seminaria prowadzone przez pracowników Fundacji o tematyce naukowej i społecznej. Seminaria będą dotyczyć tematów: budowy, zasad działania i eksploatacji energetycznych reaktorów jądrowych; biologicznych skutków promieniowania jonizującego; obaw społecznych związanych ze skutkami promieniowania oraz kształcenia kadr niezbędnych dla wdrożenia programu energetyki jądrowej w Polsce. Wolontariusze postarają się odpowiedzieć również na pytanie: Czy awaria taka jak w Czarnobylu może się powtórzyć?

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych w wieku od 6 do 106 lat, szczególnie tych, którzy chcieliby poznać zasady działania elektrowni, sposoby ochrony przed promieniowaniem, bądź podjąć dyskusje na tematy związane z energetyką jądrową.

Miejsce: Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach (ul. Żeromskiego 5, Rektorat)

Start: 9.XII.2010r. godz. 10.15

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie