Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy Justyna Kowalczyk przegoni w Soczi Adama Małysza?

Tomasz BILIŃSKI, /SAW/
Na pierwszy polski medal Zimowych Igrzyskach Olimpijskich trzeba było czekać do ich VII edycji. Choć mało brakło, a 83-letniego dziś Franciszka Gąsienicy-Gronia brakłoby we Włoszech (1956 rok, Cortina d'Ampezzo, brąz w kombinacji norweskiej). Ultimatum postawił trener. Dzięki temu narciarz (alpejski, skoczek i biegacz), kombinator norweski dostał pozwolenie na wyjazd z Polski.

Czternaście polskich medali

Czternaście polskich medali

Czternaście medali zdobyli dotychczas polscy sportowcy w zimowych igrzyskach olimpijskich: dwa złote, sześć srebrnych i sześć brązowych.

W 1960 rok u w Squaw Valley srebro zdobyła Elwira Seroczyńska (łyżwiarstwo szybkie, 1500 m.), która urodziła się w Wilnie. Nim przeniosła się do Warszawy, mieszkała w Elblągu. Właśnie wtedy, w 1950 roku., pojechała na wycieczkę do Zakopanego. Tam nieżyjąca już zawodniczka zaczęła trenować łyżwiarstwo szybkie. Brąz w Stanach zdobyła też Helena Pilejczyk (łyżwiarstwo szybkie, 1500 m.). W dużej mierze dzięki niej PKOl wysłał reprezentację do USA. Podczas mistrzostw świata zdobyła srebro.

Pierwsze złoto dla Polski zdobył w 1972 rok, w Sapporo Wojciech Fortuna. W Japonii wygrał konkurs skoków na skoczni K-90. Wcześniej mało kto w niego wierzył. Na mniejszej skoczni był 6. Na dużej osiągnął rekordowy wynik. Inne reprezentacje protestowały, bo pogoda, bo belka nie na takiej wysokości. Ostatecznie klasyfikacja utrzymano, a Fortuna, by usłyszeć hymn, musiał poczekać kilka godzin, bo organizatorzy nie byli przygotowani na wygraną Polaka.

Na kolejne medale trzeba było czekać 30 lat. W 2002 roku; w Salt Lake City srebro i brąz zdobył Adam Małysz (na skoczniach K-120 i K-90). Małysza. Na dużej skoczni układ sił był podobny jak wcześniej na normalnej, gdzie Małysz przegrał z Ammannem i Hannavaldem. Jednak dzięki upadkowi w drugiej serii Niemca Polak zajął 2 miejsce.

W 2006 roku w Turynie srebro w biegu na 15 km wywalczył Tomasz Sikora. Najlepszy polski biatlonista, wielokrotny mistrz świata i Europy, drugi zawodnik Pucharu Świata, rywalizację o złoty medal na igrzyskach przegrał o 6,3 sekundy.

We Włoszech swój pierwszy medal na igrzyskach (brązowy) zdobyła Justyna Kowalczyk (30 km techniką dowolną). Dla Polki był to dopiero drugi poważny sezon w biegach (w pierwszym została zdyskwalifikowana na 6 miesięcy za doping) i udany, ale tylko na igrzyskach. W Pucharze Świata była 13.

4 lata temu w Vancouver Justyna zdobyła trzy medale. Złoty na 30 km techniką klasyczną. W ostatniej konkurencji była lepsza od Bjoergen (o 0,3 s). Wcześniej uzyskała srebro w sprincie techniką klasyczną i brąz w biegu łączonym na 15 km.

Jak na razie Kowalczyk wspólnie z Małyszem jest rekordzistką, jeśli chodzi o polskie medale na ZIO. W Soczi może jednak zostać samodzielną liderką.

W Kanadzie Adam Małysz zdobył dwa drugie miejsca; K-106, K-140. Znów przegrywał ze Szwajcarem, który po raz kolejny trafił z formą na igrzyska. Polak zakończył karierę skoczka, zdobywając wszystko, oprócz olimpijskiego złota. Niespodzianką był brąz w łyżwiarstwo szybkim, w biegu drużynowym kobiet (Katarzyna Bachleda-Curuś, Katarzyna Woźniak, Luiza Złotkowska). Przed igrzyskami nikt nawet nie wspominał, że ta trójka choćby otrze się o podium. W decydującym o medalu biegu Polki pokonały Amerykanki.

POLSCY MEDALIŚCI ZIMOWYCH IGRZYSK

ZŁOTE (2)

Wojciech Fortuna (skoki narciarskie) - Sapporo (1972), konkurs na dużej skoczni,

Justyna Kowalczyk (biegi narciarskie) - Vancouver (2010), bieg na 30 km techniką klasyczną

SREBRNE (6)

Elwira Seroczyńska (łyżwiarstwo szybkie) - Squaw Val-ley (1960), 1500 m

Adam Małysz (skoki narciarskie) - Salt Lake City (2002), konkurs na dużej skoczni

Adam Małysz (skoki narciarskie) - Vancouver (2010), konkurs na średniej skoczni

Adam Małysz (skoki narciarskie) - Vancouver (2010), konkurs na dużej skoczni

Tomasz Sikora (biathlon) - Turyn (2006), 15 km ze startu wspólnego

Justyna Kowalczyk (biegi narciarskie) - Vancouver (2010), sprint na 1,4 km techniką klasyczną

BRĄZOWE (6)

Franciszek Gąsienica Groń (kombinacja norweska) - Cortina d'Ampezzo (1956)

Helena Pilejczyk (łyżwiarstwo szybkie) - Squaw Valley (1960), 1500 m

Adam Małysz (skoki narciarskie) - Salt Lake City (2002), konkurs na średniej skoczni

Justyna Kowalczyk (biegi narciarskie) - Turyn (2006), 30 km techniką dowolną ze startu wspólnego

Justyna Kowalczyk (biegi narciarskie) - Vancouver (2010), bieg łączony 2x7,5 km techniką klasyczną i dowolną

Katarzyna Bachleda-Curuś, Katarzyna Woźniak, Luiza Złotkowska (łyżwiarstwo szybkie) - Vancouver (2010), wyścig drużynowy na dochodzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie