Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy Polsce potrzebna jest dekomunizacja? Interesujące spotkanie w Kielcach

Tomasz Trepka
Doktor Maciej Korkuć będzie gościem najbliższego spotkania Instytutu Pamięci Narodowej w ramach cyklu Kłopoty z historią
Doktor Maciej Korkuć będzie gościem najbliższego spotkania Instytutu Pamięci Narodowej w ramach cyklu Kłopoty z historią archiwum
Niezwykle aktualne i budzące duże kontrowersje zagadnienie, związane z uchwaloną w kwietniu 2016 roku ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego, będzie przedmiotem dyskusji zorganizowanej przez Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

- Niestety dla wielu Polaków nie ma znaczenia, kto jest patronem ulicy na której mieszkają lub kogo upamiętnia znajdujący się w pobliżu pomnik. Jednym z celów spotkania jest wyjaśnienie, dlaczego proces dekomunizacji jest istotny i ma duże znaczenie w procesie edukacji historycznej społeczeństwa – wyjaśniła Edyta Krężołek z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.
Gościem spotkania będzie doktor Maciej Korkuć, naczelnik Oddziałowego Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. – Doktor Korkuć od 2007 roku w skali ogólnopolskiej koordynuje działania IPN na rzecz przeciwdziałania gloryfikacji systemów totalitarnych w przestrzeni publicznej – dodała Edyta Krężołek.

Pracownik Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie postara się odpowiedzieć na szereg niełatwych pytań – Czy w polskiej przestrzeni publicznej potrzebna jest dekomunizacja, dlaczego mimo upływu niemal trzydziestu latach od przemian ustrojowych nie potrafiliśmy tej kwestii skutecznie rozwiązać? Jak wiele pomników gloryfikujących komunistyczny ustrój totalitarny nadal znajduje się w naszym regionie, a także jaki los spotka te monumenty i tablice?

Jak podkreśliła Edyta Krężołek kwestia rozliczenia z przeszłością nie jest czymś nowym w historii Polski. – Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku mieliśmy do czynienia z całym procesem zmian w ówczesnej przestrzeni publicznej. Zdecydowano się między innymi na usunięcie pomników upamiętniających władców Rosji oraz Prus – zaborców ziem polskich. Pomnik namiestnika Królestwa Polskiego Iwana Paskiewicza w Warszawie zburzono już w 1917 roku. W Kielcach w latach trzydziestych XX w. rozebrano na przykład Cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego, która stała w miejscu obecnego skweru Żeromskiego. Również dziś potrzebujemy krytycznego spojrzenia na osoby związane z ustrojami totalitarnymi. Jest to domknięcie pewnego procesu, który rozpoczął się już jakiś czas temu – powiedziała pracownica kieleckiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.

W ostatnich tygodniach dekomunizacja przestrzeni publicznej budzi jeszcze więcej emocji. Do końca marca 2018 roku samorządy miały czas na zmianę patronów ulic, czy inskrypcji na pomnikach. – Ogólnie rzecz biorąc, lepiej z tym problemem poradziły sobie większe miasta i miejscowości w województwie świętokrzyskim. Niestety w dalszym ciągu istnieje on mniejszych i hermetycznych społecznościach – wyjaśniała Edyta Krężołek.

Spotkanie „Symbole (nie)pamięci? Wokół sporów o ulice i pomniki” odbędzie się we wtorek, 17 kwietnia 2018 roku o godzinie 17 w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” Instytutu Pamięci Narodowej przy ulicy Warszawskiej 5 w Kielcach. Wstęp wolny.

TOP 15 miejsc w Świętokrzyskiem widzianych z kosmosu

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Tych aut lepiej nie kupujcie. Albo już szukajcie mechanika




Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]






Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]




Którzy Polacy piją najwięcej alkoholu? [LISTA ZAWODÓW]





Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!




Piłeś? Sprawdź, kiedy znów możesz wsiąść za kółko



EUROJACKPOT 13.04.2018 - SPRAWDŹ LICZBY]

ZOBACZ TAKŻE: 60 SEKUND BIZNESU - o rozwoju polskich lotnisk i ruchu lotniczym w Polsce i Europie

(Źródło:vivi24)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie