Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy wójt Kij Tomasz Socha realizuje obietnice wyborcze złożone przed wyborami w 2018 roku? Sprawdziliśmy

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Wójt Kij Tomasz Socha.
Wójt Kij Tomasz Socha. archiwum gminy
Na półmetku obecnej kadencji samorządu sprawdzamy, czy włodarze realizują obietnice wyborcze złożone wobec mieszkańców przed wyborami w 2018 roku. Dziś przyglądamy się wójtowi Kij, którym jest Tomasz Socha.

W pierwszej turze wyborów na wójta gminy Kije, które odbyły się 21 października 2018 roku, startowało aż pięciu kandydatów. Grzegorz Woźniczko uzyskał poparcie 31,75 procent, 744 głosy; Tomasz Socha - 27,83 procent, 652 głosy; Jerzy Kułaga - poparcie 21, 77 procent, 510 głosów; Mariusz Otwinowski - poparcie 12,29 procent, 288 głosów; Paweł Fiuk - poparcie 6,36 procent, 149 głosów. Grzegorz Woźniczko i Tomasz Socha weszli do drugiej tury.

4 listopada 2018 wybory na wójta gminy wygrał Tomasz Socha, który uzyskał 60,76 procent poparcia - 1282 głosy. Grzegorza Woźniczkę poparło 39,24 procent, 828 głosujących.

Jesienią 2018 podczas kampanii wyborczej Tomasz Socha złożył kilka ważnych obietnic. Czy na półmetku kadencji wywiązał się już z zapowiedzi, czy na ich realizację mieszkańcy jeszcze poczekają?

Podniesienie komfortu i jakości życia mieszkańców oraz ochranianie środowiska naturalnego poprzez wykorzystanie dotacji na odnawialne źródła energii oraz wymianę kotłów centralnego ogrzewania.
W realizacji. Gmina dostała ponad cztery miliony złotych dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej i szykuje się do przetargu. Do końca 2022 roku ten punkt programu powinien być zrealizowany. W gminie działa też punkt czystego powietrza. Każdy mieszkaniec może się tam zgłosić, wypełnić wniosek i otrzymać dotację z wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska na wymianę kotłów, stolarki okiennej i termomodernizację.

Rozbudzenie oraz wsparcie aktywności obywatelskiej ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży w wieku szkolnym.
Tak, udało się. Powstały świetlice środowiskowe, które funkcjonują przy szkole w Kijach oraz filialnych, we Włoszczowicach i Gartatowicach. Działają od godziny 12 do 16. Dzieci otrzymują tam pomoc w odrabianiu lekcji, mają również zajęcia dodatkowe, by wyrównać poziom edukacyjny.

Uruchomianie platformy SMS, by informować mieszkańców o najważniejszych wydarzeniach.
Tak, udało się. Platforma została uruchomiona i działa. Mieszkańcy dostają wiadomości tekstowe.

Urząd dostępny dla mieszkańca. Dostosowanie godzin pracy dla wszystkich.
Tak, udało się. W poniedziałek urząd pracuje od 10 do 18 i ma wtedy dużo interesantów.

Program "Złota Rączka" dla seniora - pomoc w drobnych naprawach dla ludzi, którzy tego potrzebują.
Nie, nie udało się. Program jeszcze nie został uruchomiony.

Wspieranie ochotniczych straży pożarnych
Tak, udało się. Dla Ochotniczej Straży Pożarnej we Włoszczowicach gmina pozyskała 400 tysięcy złotych z wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska. W budżecie gminy zabezpieczono ponadto 480 tysięcy złotych, strażacy z Kij otrzymali nowy wóz strażacki.

Utrzymanie dróg.
Tak, udało się. Gmina remontowała drogi polne. W tym obszarze były największe potrzeby. W 2021 roku przeznaczono na remonty 120 tysięcy złotych. W 2022 roku na cele związane z drogami jest już zabezpieczone 300 tysięcy złotych. Ponadto gmina wnioskowała do wojewody o środki z rządowego funduszu rozwoju dróg na remont tras w Umianowicach, Kliszowie i Gołuchowie. Dodatkowo, wkrótce rozstrzygnie się przetarg na modernizację oświetlenia ulicznego.

Rozbudowa kanalizacji
Tak, udało się. W gminie było jeszcze siedem nieskanalizowanych miejscowości. Obecnie na cztery z nich, Borczyn, Rębów, Kliszów, Wola Żydowska, są już podpisane umowy i rozpoczęte zostały prace. Zakończenie prawdopodobnie w 2022 roku. - Janów, Gartatowice, Samostrzałów otrzymają kanalizację wkrótce - zapewnia wójt Tomasz Socha.

Rozwój oświaty.
Gmina pozyskała cztery miliony złotych na budowę trzech boisk przy szkołach w Kijach, Włoszczowicach i Gartatowicach. Niedługo ma być ogłoszony przetarg, prace mogą zakończyć się już w 2022 roku.

Inwestowanie w ochronę zdrowia.
W realizacji. Gmina na wiosnę ma podpisać umowę z wykonawcą na termomodernizację ośrodka zdrowia. W 2022 roku obiekt ma być docieplony i wyposażony w instalacje fotowoltaiczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie