Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy wszyscy kierowcy autobusów w Kielcach będą badani alkomatem? Są nowe przepisy

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Marcin Lasia, zastępca kierownika działu eksploatacji w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacji w Kielcach.
Marcin Lasia, zastępca kierownika działu eksploatacji w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacji w Kielcach. Dawid Łukasik
W Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacji w Kielcach tylko 10 procent kierowców jest badanych pod kątem trzeźwości przed wyjazdem autobusem. Od wtorku 21 lutego zmieniły się przepisy i pracodawca może skontrolować trzeźwość pracowników bez ich zgody. Czy wpłynie to na większy zakres kontroli u naszego przewoźnika?

Nietrzeźwy kierowca autobusu w Kielcach

Na początku roku media obiegła bulwersująca wiadomości. Kobieta prowadząca miejski autobus w Kielcach, pierwszy poranny kurs była pijana. Badanie krwi wykazało ponad promil alkoholu. Pasażerowie i inni mieszkańcy zastanawiali się jak, to możliwe, że kierowca tuż po wyjechaniu z zajezdni był nietrzeźwy, czy to możliwe, że kierowcy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Kielcach nie są badani alkomatem przed przystąpieniem do pracy?

Nowe przepisy pozwolą kontrolować pracowników pod kątem trzeźwości

Od 21 lutego 2023 znowelizowany kodeks pracy pozwala pracodawcom na samodzielne kontrolowanie trzeźwości pracowników, którzy już nie mogą odmówić poddania się takiej kontroli. Czy nowe przepisy coś zmienią w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacji, czy wszyscy kierowcy przed wyjazdem w trasę będą sprawdzani od kątem trzeźwości?

- Nie jest prawdą, że do tej pory nie badaliśmy kierowców pod kątem trzeźwości – informuje Zbigniew Piękny, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Kielcach. - Testom podajemy około 10 procent kierowców przed wyjazdem w trasę. Robimy to wyrywkowo oraz w określonych przypadkach, gdy dyspozytor zauważy coś podejrzanego w zachowaniu kierowcy. Badamy kierowców także w trakcie pracy. Analizujemy nowe przepisy i możliwości, jakie dają. Zastanawiamy się jak objąć testowaniem większą grupę pracowników, ale nie jest to proste. Prawie w tym samym czasie pracę zaczyna u nas 150 kierowców. Nie da się przebadać szybko tyle osób.

Szef może sięgnąć po test wykrywający obecność alkoholu lub innych substancji odurzających u każdego pracownika, także pracujące zdalnie i niezależnie na formę zatrudnienia także u osób wykonujących na przykład umowę o dzieło czy prowadzących działalność gospodarczą. Pracownik nie może odmówić takiego badania.

Przypomnijmy, że od 21 lutego znowelizowany kodeks pracy pozwala pracodawcom na samodzielne kontrolowanie trzeźwości pracowników. Pracodawca określa jak często mają być wykonywane badania, codziennie czy rzadziej oraz czy będą im podawani wszyscy pracownicy czy wybrani. Te zasady muszą być jednak określone w zakładowym regulaminie pracy lub obwieszczeniu., Pracownik nie może odmówić poddania kontroli trzeźwości.

Pracodawca może wykonywać badanie kalibrowanym alkomatem. Jeśli urządzenie wykaże, że pracownik ma od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu wydychanym powietrzu (od 0,2 do 0,5 promila), to pracodawca nie może jej dopuścić do pracy. Przy wyższym stężeniu pracownikowi grozi zwolnienie w trybie dyscyplinarnym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie