MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czym jest gotowość szkolna? Do kiedy dyrektor musi przekazać rodzicom informację o gotowości szkolnej dziecka? Termin upływa niebawem

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Gotowość szkolna odnosi się do stanu przygotowania dziecka do rozpoczęcia nauki w szkole. To termin, który obejmuje szeroki zakres różnych czynników, takich jak rozwój emocjonalny i społeczny, zdolności poznawcze, umiejętności językowe i matematyczne, sprawność motoryczna oraz stopień samodzielności. Dyrektorom pozostało niewiele czasu na przekazanie informacji o dziecku rodzicom. Jak wygląda diagnoza gotowości szkolnej? Kiedy dyrektor musi wydać dokument rodzicom? Oto najważniejsze informacje.

Spis treści

Gotowość szkolna

Terminem gotowość szkolna określa się przygotowanie dziecka do rozpoczęcia edukacji w szkole podstawowej. Skupia się na różnych obszarach rozwoju dziecka: emocjonalnym, społecznym, zdolnościach poznawczych, umiejętnościach językowych i matematycznych, poziomie samodzielności, czy umiejętnościach motorycznych.

Dyrektor szkoły ma czas do 30 kwietnia na przekazanie rodzicom informacji o gotowości szkolnej.
Dyrektor szkoły ma czas do 30 kwietnia na przekazanie rodzicom informacji o gotowości szkolnej. freepik.com

Diagnoza gotowości szkolnej przeprowadzana jest dwukrotnie. Wstępna obserwacja odbywa się na początku roku szkolnego - w październiku lub listopadzie, kiedy dzieci są już zaaklimatyzowane w przedszkolu. Na podstawie takiej diagnozy nauczyciele opracowują indywidualny plan wsparcia rozwojowego i korekcyjnego każdego dziecka.

Przeczytaj też: Co zmieni się w szkołach od 1 września 2024 r.? Prezentujemy wszystkie planowane zmiany w roku szkolnym 2024/2025 >>>

Do kiedy należy przekazać informację o gotowości szkolnej?

Informację, o gotowości szkolnej wydaje się w terminie do końca kwietnia roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym dziecko ma obowiązek lub może rozpocząć naukę w szkole podstawowej.

Jeżeli rodzice chcą, aby ich dziecko rok wcześniej poszło do szkoły i rozpoczęło naukę w pierwszej klasie jako sześciolatek, muszą najpóźniej do 30 września złożyć do dyrektora wniosek o przygotowanie informacji o gotowości szkolnej.

Co przepisy mówią o gotowości szkolnej?

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dn. 27 sierpnia 2019 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków określa wygląd dokumentu, który ma zostać przekazany rodzicom oraz informacje, jakie mają być w nim zawarte. Wzór dokumentu znajduje się w załączniku 3 do rozporządzenia, jest to druk nr 74.

Tak powinien wyglądać dokument o gotowości szkolnej dziecka przekazany rodzicom ucznia.
Tak powinien wyglądać dokument o gotowości szkolnej dziecka przekazany rodzicom ucznia. MEN
Tak powinien wyglądać dokument o gotowości szkolnej dziecka przekazany rodzicom ucznia.
Tak powinien wyglądać dokument o gotowości szkolnej dziecka przekazany rodzicom ucznia. MEN
Tak powinien wyglądać dokument o gotowości szkolnej dziecka przekazany rodzicom ucznia.
Tak powinien wyglądać dokument o gotowości szkolnej dziecka przekazany rodzicom ucznia. MEN

Czy frekwencja ma wpływ na wydanie dokumentu o gotowości szkolnej?

Bez względu na liczbę opuszczonych dni przedszkolaka przedszkole ma obowiązek sporządzić dokument gotowości szkolnej i przeprowadzić obserwacje dziecka. Warto jednak pamiętać o tym, że częste nieobecności dziecka mogą zaburzać nauczycielowi jego obraz i sprawić, że diagnoza będzie niepełna.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło: Rozporządzenie MEN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czym jest gotowość szkolna? Do kiedy dyrektor musi przekazać rodzicom informację o gotowości szkolnej dziecka? Termin upływa niebawem - Strefa Edukacji

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie