Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czym ogrzać dom?

(kam.)
Kocioł olejowy możemy umieścić w garażu
Kocioł olejowy możemy umieścić w garażu

Budując dom i projektując jego ogrzewanie właściciel staje przed dylematem, jakiego rodzaju paliwa użyć, aby w jego domu było zawsze ciepło. Gdy brakuje dostępu do sieci gazowej, do wyboru pozostają olej opałowy, gaz płynny lub paliwa stałe.

Jeżeli nie ma możliwości podłączenia domu do miejskiej sieci gazowej, pozostaje wybór między olejem opałowym i gazem płynnym (LPG). Wbrew pozorom oba te paliwa mają wiele wspólnych cech. Przede wszystkim wymagają odpowiedniego magazynowania - w przypadku gazu płynnego są to zbiorniki naziemne lub podziemne, zaś zbiorniki na olej opałowy umieszcza się zazwyczaj w piwnicach domów.

Co w perspektywie?

Dokonując wyboru między olejem opałowym i gazem płynnym należy wziąć pod uwagę nie tylko możliwości magazynowania i ceny tych paliw w miejscu zamieszkania, ale również perspektywy rozwoju sieci gazowej w okolicy. Jeżeli wiemy, że za kilka lat nasz dom zostanie podłączony do miejskiej sieci gazowej, warto zdecydować się na gaz płynny, choćby dlatego, że nie będziemy musieli w przyszłości wymieniać zainstalowanego kotła grzewczego. Kotły na gaz płynny, po dokonaniu przez autoryzowany serwis regulacji, mogą być zasilane gazem ziemnym. Pamiętajmy jednak, że ze względów bezpieczeństwa, kocioł zasilany gazem płynnym nie może być instalowany poniżej poziomu gruntu.

Do niedawna przewaga gazu płynnego nad olejem opałowym wynikała z możliwości oszczędności paliwa dzięki wykorzystaniu technologii kondensacyjnej. Jednak w tym roku pojawiły się w sprzedaży kondensacyjne kotły olejowe GTU C 120/1200 firmy "De Dietrich", które pracują zdecydowanie wydajniej niż ich tradycyjne odpowiedniki.

Paliwa stałe

Najtańszym paliwem w Polsce wciąż pozostają paliwa stałe, takie jak węgiel czy koks. Właśnie z powodu niskich cen paliw stałych, instalowanie zasilanych nimi kotłów jest wciąż popularne. Takie ogrzewanie domu, mimo niewątpliwej zalety, jaką są niskie koszty eksploatacji, ma jednak kilka poważnych wad. Najważniejsze z nich to konieczność magazynowania paliwa, ładowania kotła, i uciążliwego, częstego wywozu pozostałości po spalaniu paliw stałych. Dlatego większość właścicieli nowych domów decyduje się na wykorzystanie innych źródeł energii, takich jak gaz ziemny albo - jeżeli dom nie jest podłączony do sieci gazowej - gaz płynny lub olej opałowy.

Ekologia i oszczędność

Ogrzewając dom, możemy również pomyśleć o wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Do wspomagania centralnego ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody użytkowej, możemy wykorzystać energię słoneczną. W miesiącach letnich kolektory słoneczne mogą w całości zapewnić ciepłą wodę użytkową. Dzięki systemom solarnym, możemy więc w ciągu roku zaoszczędzić nawet do 60 procent energii zużywanej na podgrzewanie wody. Trzeba jednak pamiętać, że na rynku dostępne są tanie systemy, które po upływie kilku lat przestają efektywnie pracować. Dlatego, jeżeli chcemy uzyskiwać rzeczywiste oszczędności, powinniśmy zainwestować w zakup urządzenia renomowanego producenta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie