Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Czyste Powietrze" dotarło do Kunowa. Wnioski przyjmą w Urzędzie Gminy

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Gmina Kunów, jako druga w powiecie ostrowieckim włączyła się w realizację programu „Czyste Powietrze”. Na mocy porozumienia podpisanego z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wszelkie formalności związane z przystąpieniem do programu, mieszkańcy będą mogli załatwiać w Urzędzie Miasta i Gminy w Kunowie.

„Czyste Powietrze” to program rządowy, zakładający przyznawane indywidualnym gospodarstwom dotacji na wymianę instalacji grzewczej oraz termomodernizację budynków mieszkalnych. W powiecie ostrowieckim w jego realizację włączyły się gminy Bałtów i Kunów. Od wtorku, w kunowskim urzędzie możliwe będzie składania wniosków o dotacje, bez konieczności jazdy do Kielc.

– Do tej pory, do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach wpłynęły już 4 tysiące wniosków do programu „Czyste Powietrze”, zaś podpisano ponad 2700 umów – mówi wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, która uczestniczyła w podpisaniu umowy w Kunowie. - Nasze województwo przoduje zarówno pod względem ilości przyjętych wniosków, jak i podpisanych umów – dodała podkreślając, że wymiana instalacji grzewczych niesie efekty nie tylko w postaci mniejszej emisji trujących substancji w powietrzu, ale też niższych kosztów utrzymania domu.

- Na podpisanie umowy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zdecydowało się już kilkanaście gmin, w tym dwie w powiecie ostrowieckim – zauważył Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. - Mamy już podpisane umowy na ponad 51 milionów złotych, a sądzimy, że do końca roku będzie to 110 milionów złotych.

Burmistrz Kunowa Lech Łodej podkreśla, że mimo iż miasteczko może wydawać się niewielkie, co roku w okresie zimowym boryka się z problemem smogu.

- W sezonie grzewczym w Kunowie czuć smog. Miasto leży w niecce i przy przy złych warunkach atmosferycznych, kiedy nie ma cyrkulacji powietrza, jest ono zanieczyszczone. Tym bardziej cieszę się, że uruchamiamy tu ten projekt – mówi burmistrz Lech Łodej. - Chciałbym też, aby równolegle z programem szła edukacja, kampania informacyjna zachęcająca mieszkańców do uczestnictwa w programie.

Zdaniem senatora Jarosława Rusieckiego to, że samorządy decydują się na udział w programie, jest efektem kampanii informacyjnej prowadzonej w gminach od ubiegłego roku. Przypomniał on, że według planów jego realizacja ma potrwać 10 lat i kosztować łącznie ponad 100 miliardów złotych.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Rekordowe polskie budynki. Co o nich wiesz?



Zmiany klimatyczne - czarne scenariusze

Z którą partią ci po drodze? Quiz


Tu mieszka się najlepiej - ranking jakości życia


Co wiesz o grillowaniu? Quiz


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie