Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czyste ręce - klucz do zdrowia

Luiza BURAS-SOKÓŁ [email protected]
Zatwierdzona przez Europejski Komitet Normalizujący – CEN, technika mycia rąk, opracowana przez profesora G.A.J. Ayliffe'a.
Zatwierdzona przez Europejski Komitet Normalizujący – CEN, technika mycia rąk, opracowana przez profesora G.A.J. Ayliffe'a.
Dziś, w poniedziałek 15 października obchodzimy ustanowiony przez UNICEF Światowy Dzień Mycia Rąk. Myjmy ręce - apelują lekarze. To bardzo ważne bo dzięki temu możemy zmniejszyć liczbę zachorowań

Chociaż oczywista jest obecność mydła w domach, wcale nie oznacza to, że równie oczywiste jest korzystanie z niego - w zależności od regionu świata - mydła używa od 0 do 34 procent rodzin. Niech każdy sam przed sobą uczciwie odpowie na pytania: czy zdarzyło się kiedyś, że przed posiłkiem nie umyłeś rąk? Nie miałeś czasu? Nie chciało ci się? A może zapomniałeś?

Czasami taka prozaiczna czynność umyka naszej uwadze. Tymczasem każde takie zaniedbanie ma znaczenie dla naszego zdrowia. - Kiedyś główną przyczyną śmierci okołoporodowej był fakt, że lekarze nie myli rąk dostatecznie często, bo nie wiedzieli, iż powinni to robić - zauważa doktor Katarzyna Krekora-Wollny, specjalista chorób wewnętrznych.

DLACZEGO WARTO MYĆ RĘCE?

Bakterie dzielą się na pół co 15-20 minut. Jeśli więc na rękach znajdzie się choćby jedna bakteria, po 6 godzinach jest ich już prawie 17 milionów! Zarazki są wszędzie, a my nie zdajemy sobie sprawy, jak łatwo przenosimy je na rękach. Na przykład nie myjąc rąk po wizycie w toalecie, nie tylko publicznej, możemy przenieść bakterie kałowe na klawiaturę komputera, telefon komórkowy, uchwyty w wózkach sklepowych, banknoty, klamki - wszystkie przedmioty, których dotykamy wielokrotnie w ciągu dnia.

Na rękach przenosimy najczęściej bakterie dwoinki zapalenia płuc, salmonelli i pałeczki jelitowe coli, bakterie gronkowców oraz różne typy wirusów. Narażamy się w ten sposób na infekcje skóry i błon śluzowych (mogące wywołać np. ropnie, czyraki, zapalenie spojówek), zakażenia jelitowe powodujące biegunki, wymioty, bóle brzucha. Często mogą to być także choroby dróg oddechowych - grypa, zapalenie gardła czy zapalenie płuc.

MYJ RĘCE, BĘDZIESZ ZDROWY

Tymczasem częste mycie rąk jest w stanie zmniejszyć liczbę zachorowań dzieci na przykład na biegunkę (druga co do częstości przyczyna śmierci u dzieci do 5. roku życia) o połowę, a na zapalenie płuc (najczęstsza przyczyna śmierci u małych dzieci) - o 25 procent.

Zapobieganie przenoszeniu zarazków jest bardzo proste - wystarczy myć ręce. Z badań wynika, że mycie rąk wodą z mydłem przez 15 sekund redukuje liczbę bakterii już o około 90 procent, natomiast kolejne 15 sekund usuwa całkowicie drobnoustroje, które mogą być przyczyną chorób. - Złota zasada jest taka, że im częściej myjemy ręce, tym lepiej. Powinniśmy to robić po każdym powrocie do domu, wyjściu z toalety, dotykaniu pieniędzy, przed jedzeniem, dzieci po zabawie czy głaskaniu zwierząt - wylicza doktor Katarzyna Krekora-Wollny.

UCZYĆ NAWYKÓW OD MAŁEGO

Badania wykazały, że ponad 40 procent przypadków zachorowań na biegunkę u dzieci w wieku szkolnym jest wynikiem przenoszenia zarazków w szkole. Dlatego nawyku mycia rąk warto uczyć dzieci jak najwcześniej. Z myślą o wyrobieniu nawyku częstego i poprawnego mycia rąk powstał program edukacyjny "Akademia Czystych Rąk Carex". W czasie zajęć uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów w całej Polsce biorą udział w lekcjach, na których dowiadują się, dlaczego tak ważne jest, aby pamiętać o myciu rąk oraz poznają techniki dokładnego mycia rąk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie