Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czytamy coraz mniej i rzadziej. Czy można to zmienić? (WIDEO)

Monika Kluzek
Monika Kluzek
“Kto czyta książki, żyje podwójnie”- napisał kiedyś wybitny włoski powieściopisarz, Umberto Eco. Czy Polacy czytają? Statystyki są okrutne. Warto się nad tym zastanowić szczególnie przy okazji kolejnego Narodowego Czytania.

Czytanie rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, poprawia pamięć, łagodzi stres i wiele innych. Niestety, większość Polaków... nie czyta wcale. Nawet świadomość korzyści, które niesie za sobą czytanie nie jest argumentem do regularnego sięgania po książki. Coraz więcej osób decyduje się na łatwiejsze i mniej wymagające rozrywki, jak na przykład telewizja.

Biblioteka Narodowa opublikowała wstępny raport dotyczący czytelnictwa w Polsce. Wynika z niego, że w ubiegłym roku czytanie przynajmniej jednej książki w ciągu roku zadeklarowało zaledwie 37% respondentów.

Coraz częściej można się natknąć na ogólnopolskie akcje propagujące czytanie, takich jak Cała Polska czyta dzieciom, czy Narodowe Czytanie, które odbyło się w ubiegłą sobotę. Polega to na publicznym odczytywaniu fragmentów literatury narodowej. W sobotę, w ramach akcji Narodowe Czytanie zaprezentowano osiem nowel. Na liście znalazły się między innymi “Dobra Pani” Elizy Orzeszkowej czy “Rozdziobią nas kruki, wrony...” Stefana Żeromskiego.

Wypożyczamy czy kupujemy?
- Z roku na rok czytamy coraz mniej książek. Jeżeli chodzi o najpopularniejsze gatunki, to pozostaje to bez zmian. Od lat sięgamy po książki tej samej tematyki, tylko ostatnio robimy to zdecydowanie rzadziej. Kilka lat temu nie nadążaliśmy z zamawianiem nowych pozycji, ponieważ tak szybko się sprzedawały. Teraz leżą na półkach zdecydowanie dłużej - mówi Andrzej Nyka, właściciel istniejącej od 1989 roku, przy ulicy Warszawskiej 6 w Kielcach, Księgarni Pod Zegarem.

Na popularność książek ma wpływ głównie ich cena. Kupując dowolną pozycję musimy się liczyć z wydatkiem rzędu kilkudziesięciu złotych. Dużo tańsze są wydania elektroniczne, ale w tym przypadku należy się zaopatrzyć w odpowiedni czytnik, który jest zdecydowanie bardziej kosztowny.

- Na szczęście ludzie nadal kupują książki. Zdarza się to zdecydowanie rzadziej niż przed laty, ale jednak. Dzięki temu zawód księgarza nadal utrzymuje się na rynku - podkreśla Andrzej Nyka z Księgarni Pod Zegarem.

W przypadku zaporowej ceny książek można się zdecydować na bezpłatne skorzystanie z biblioteki.

- Staramy się propagować czytelnictwo przez takie akcje, jak właśnie sobotnie Narodowe Czytanie. Zachęcamy, by sięgać po literaturę częściej. Mimo to w bibliotekach pojawia się coraz mniej osób. To problem ogólnokrajowy. W 2018 roku jedynie 37% Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki - mówi Andrzej Dąbrowski, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej imienia Witolda Gombrowicza w Kielcach.

Pocieszające jest to, że więcej osób bierze udział w imprezach organizowanych przez biblioteki. Przychodzą na spotkania, warsztaty, dyskusje.

Co jest przyczyną kryzysu czytelnictwa w Polsce? Wiele osób wini rozwój technologii, który w ostatnich latach nabrał niebywałego tempa. Młodzi ludzie niejednokrotnie uważają książki za mniej atrakcyjne niż możliwości, które oferuje internet, konsole czy wszelkiego rodzaju elektroniczne gadżety. Dorośli natomiast często sugerują, że w ich życiu brakuje czasu na takie przyjemności.

Bestsellery 2019
Które książki obecnie sprzedają się najlepiej? Ranking ze strony empik.com: 1. Wyrok, Remigiusz Mróz; 2. Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi, Rafał Kosik;3. Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie, Miller Kelsey;
4. Ta, która musi umrzeć, Lagercrantz David; 5. Miuosh. Wszystkie ulice bogów, Miłosz Borycki.

Kto czyta najczęściej?Z raportu Biblioteki Narodowej wynika, że w 2018 roku po książki najczęściej sięgały kobiety w wieku od 40 lat.

Narodowe Czytanie 2019W sobotę, w ramach ogólnopolskiej akcji czytano: 1. Dobra pani, Eliza Orzeszkowa; 2. Dym, Maria Konopnicka; 3. Katarynka, Bolesław Prus; 4. Mój ojciec wstępuje do strażaków, Bruno Schulz; 5. Orka, Władysław Stanisław Reymont; 6. Rozdziobią nas kruki, wrony, Stefan Żeromski; 7. Sachem, Henryk Sienkiewicz; 8. Sawa, Henryk Rzewuski.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Rekordowe polskie budynki. Co o nich wiesz?



Zmiany klimatyczne - czarne scenariusze

Z którą partią ci po drodze? Quiz


Tu mieszka się najlepiej - ranking jakości życia


Co wiesz o grillowaniu? Quiz


od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie