Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dąb Bartek perełką

Iwona Rojek
Andrzej Zalewski z Ekoradia, który przybył na urodziny razem z żoną, z zawodu lekarką uznał ogłoszenie konkursu na zagospodarowanie Bartka za genialny pomysł.
Andrzej Zalewski z Ekoradia, który przybył na urodziny razem z żoną, z zawodu lekarką uznał ogłoszenie konkursu na zagospodarowanie Bartka za genialny pomysł. T. Zbróg
Podczas 1007 urodzin dębu Bartka ogłoszono konkurs na najlepszy projekt zagospodarowania terenu wokół drzewa, symbolu Gór Świętokrzyskich.

Zarówno Jacek Śniadecki, prezes stowarzyszenia “Dorzecze Bobrzy", organizator konkursu, jak i Zbigniew Zagnański, wójt Zagnańska, wierzą, że napłyną oryginalne prace, a ich realizacja zmieni oblicze legendarnego drzewa.
Genialny pomysł

Zdaniem Andrzeja Zalewskiego, znanego dziennikarza z Ekoradia, który przyjął zaproszenie na jego urodziny, ogłoszenie takiego konkursu na poprawienie wizerunku i lepsze zagospodarowanie terenu wokół tego znanego pomnika przyrody to genialny pomysł.

Czekają na zgłoszenia

Czekają na zgłoszenia

Wszyscy zainteresowani konkursem mogą nadsyłać swoje prace w zamkniętej i opieczętowanej kopercie pod adresem: Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Dorzecze Bobrzy", 26-085 Miedziana Góra, ul. Urzędnicza 8, w terminie do 20 listopada. Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się na stroniewww.dorzeczebobrzy.pl lub pod telefonem 041 303-22-44.

- Będę mu patronował i przyglądał się temu, co się tu dzieje z dużym zainteresowaniem - zapewnił znawca pogody i miłośnik ekologii. - Przecież Bartek może stać się perełką turystyczną.

Ale ci, którzy mają zamiar wziąć udział w konkursie organizowanym również przy współpracy Nadleśnictwa Zagnańsk muszą spełnić określone wymogi. - Opracowanie powinno uwzględniać maksymalne zachowanie istniejącego dorosłego drzewostanu i konfiguracji terenu, stworzenie ogrodu, nowe ogrodzenie Bartka z niewielkim budynkiem “stróżówką", projektanci muszą pomyśleć o sprawnych i funkcjonalnych rozwiązaniach komunikacyjnych, z koncepcją odprowadzania wód z drogi, wyeliminowania kolizji ruchu pieszego z kołowym, a także przystosować okolicę Bartka do zwiedzania dla osób niepełnosprawnych - wylicza prezes Śniadecki.

Miejsce odpoczynku

- Oprócz tego trzeba zmodernizować istniejący parking, stworzyć zabudowania kulturalno-gastronomiczne, choćby takie jak małe muzeum, restaurację, stoiska ekspozycyjno-handlowe, toalety. Nie może zabraknąć elementów rekreacyjnych, np. skateparku dla deskorolek i rowerów, ściany wspinaczkowej czy ogródka jordanowskiego. Czekamy też na propozycje nowego oświetlenia z możliwością zainstalowania kamer monitorujących. Oprócz tych zaleceń oczekujemy na wszelkie ciekawe projekty uwzględniające inne rozwiązania, które mogłyby przyciągnąć do nas turystów. Materiały oprócz części tekstowej powinny zawierać też część graficzną.

Wójt Zagnański podkreślił, że z wyliczeń Mieczysława Starza, opiekującego się na co dzień Bartkiem, wynika, że co roku odwiedza go ponad 50 tysięcy turystów. Dobrze by było, aby spędzili tam jak najatrakcyjniej czas, bo teraz często narzekają, że koło zabytku nie ma żadnej restauracji, gdzie po długiej drodze można by zjeść obiad czy odpocząć, ani żadnej rozrywki dla dzieci. To powinno się zmienić. Konkurs zostanie rozstrzygnięty już 30 listopada.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie