Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dąb Józef i trzy inne dęby - nowe pomniki przyrody w okolicach Kielc. Zobaczcie (WIDEO, ZDJĘCIA)

Lidia Cichocka
Paweł Kosin z Nadleśnictwa Daleszyce przy wspaniałym dębie Józefie
Paweł Kosin z Nadleśnictwa Daleszyce przy wspaniałym dębie Józefie
W Nadleśnictwie Daleszyce przybyło pomników przyrody. Ostatnio uchwałą Rady Miasta i Gminy Daleszyce ochroną objęto cztery dęby szypułkowe rosnące w leśnictwach Trzemosna i Łuczewnica.

Jeszcze zimą leśnicy i pracownicy Urzędu Miasta i Gminy w Daleszycach wybrali się w teren by dokonać pomiarów obwodów i wysokości drzew wytypowanych przez leśników.

- Kandydaci na pomniki spełniali kryteria wymiarowe – zapewnia Paweł Kosin, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Daleszyce. - Wszystkie dęby osiągnęły ponad 400 centymetrów obwodu na wysokości 1,3 metra (minimalnym wymiarem dla dębów szypułkowych jest obwód 300 centymetrów). Najgrubszym ze zgłoszonych drzew jest również najbardziej znane drzewo w daleszyckich lasach, nazywane w różnych środowiskach Dębem Józef lub Dębem Powstańców, rosnące w uroczysku Murawin, które osiągnęło obwód 505 centymetrów.

Dąb nazywany jest Józefem na cześć leśniczego, który przez długie lata się nim opiekował. A według legend pod dębem siły zbierali powstańcy styczniowi. Z inicjatywy współpracującej od lat z Nadleśnictwem Daleszyce, Społecznej Szkoły w Szczecnie drzewo było również zgłoszone do konkursu Drzewo Roku. Co roku, w rocznicę bitwy pod Hutą Szczeceńską, zakończonej zwycięstwem powstańców walczących pod dowództwem Karola Kality Rębajło pod wiekowym drzewem odbywa się capstrzyk powstańczy – biorą w nim z udział grupy rekonstrukcyjne oraz mieszkańcy.

Szacuje się, że wiek każdego z nowych pomników przyrody zdecydowanie przekracza 200 lat, a w przypadku najgrubszego możemy mówić nawet o 300 latach.

- Wkrótce przestawimy kolejnych kandydatów do tytułu pomnika przyrody, ale tym razem będzie to przyroda nieożywiona – mówi Paweł Kosin.- Będą to wychodnie skalne i głazy.

Warto wiedzieć

Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu w skład której wchodzą lasy na terenie województwa świętokrzyskiego znajdują się 522 pomniki przyrody: głównie pojedyncze drzewa, lecz także skałki, źródła oraz inne ciekawe obiekty przyrodnicze. W 2019 roku ustanowiono 8 nowych pomników przyrody w nadleśnictwach Staszów (6) i Suchedniów (2), a w 2020 roku w Nadleśnictwie Daleszyce (4).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie