Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dachy – budowa, rodzaje i cenne wskazówki

.
Dach to jeden z najważniejszych elementów domu, który ma przede wszystkim chronić  mieszkańców przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi i hałasem. Powinien być szczelny i nie przepuszczać wilgoci, dzięki temu właściwie zadba o całą konstrukcję i utrzymuje ciepło wewnątrz budynku. Podczas budowy dachu nie można zapominać o właściwe podłączonym systemie rynnowym oraz dodatkowych elementach np. zaporach śniegowych.

Dachy tworzone są z więźby dachowej oraz pokrycia dachowego, które mocno jest narażone na działanie negatywnych warunków pogodowych.  Wybierając pokrycie dachowe nie należy oszczędzać, ponieważ to głównie od niego zależy wytrzymałość całego dachu. Pokrycie pozwala wyciszyć dom przed hałasem docierającym z zewnątrz lub hasłem spowodowanym przez odbijanie się od powierzchni pokrycia opadów (grad, deszcz). Dodatkowo chroni przed wilgocią, przeciekami, opadami i działaniem promieniowania UV. Dach to trwały element domu, który powinien służyć nam przez wiele lat, dlatego najlepszym rozwiązaniem dla inwestorów jest wybieranie sprawdzonych i wysokiej jakości materiałów, które zagwarantują spokój i bezpieczeństwo dla mieszkańców budynku.

Projekt dachu

Kształt i materiał pokrycia dachowego zawsze powinien być przewidziany w projekcie budowlanym. Przed inwestorami stoi ciężkie zadanie, a mianowicie wybór konstrukcji dachowej i sposób jego wykończenia. Oba elementy zależą od kąta nachylenia oraz preferowanego kształtu dachu. Budynki mieszkalne mogą być zwieńczone dachem płaskim, stromym o jednej, dwóch lub większej ilości spadów (dachy wielospadowe). W zależności od zbudowanej konstrukcji więźby inwestor powinien dobrać właściwe pokrycie dachowe.
Projekty dachu to podstawowa dokumentacja, na której podstawie generowane są koszty inwestycji oraz wygląd całego budynku. Współcześnie najtańszym do wykonania rodzajem dachu jest dach dwuspadowy. Bardziej skomplikowane są dachy wyposażone w lukarny, okna dachowe i inne dodatki. Dachy wielospadowe wymagają dłuższego montażu, większych nakładów kapitału oraz odpowiedniego dobrania pokrycia dachowego.

Skład więźby dachowej

Dachy składają się z więźby dachowej, czyli podstawowego elementu, na którym układane jest pokrycie dachowe. Więźba dachowa to połączenie pewnych fragmentów wśród, których najistotniejszymi są:

  • krokwie – belki o różnej grubości i masie, stanowią one główną podporę całej więźby dachowej
  • murłaty – montowane są do belek i do nich przybijane są kolejne łatwy więźby dachowej
  • łaty – deski o dużej długości, które są montowane do krokwi, do łat przytwierdzane są kolejne elementy pokrycia dachowego
  • kontrłaty – deski montowane w sposób prostopadły do łat, odznaczają się mniejszym przekrojem i odpowiadają za właściwą wentylację pod pokryciem dachowym

Elementy składające się na więźbę dachową mogą być zakupione w sklepach budowlanych lub bezpośrednio w tartaku. Najważniejszą kwestią przy ich zakupie jest jakość drewna. Drewniane belki, łaty i inne fragmenty więźby muszą być odpowiednio wysuszone, aby mogły stworzyć trwałą i wytrzymałą więźbę dachową.

Rodzaje dachów

Obecnie wiele osób stawia na nowoczesny styl swoich domów, dlatego też decyduje się na płaskie dachy. Płaskie dachy jeszcze kilka lat temu były kojarzone z nie ładnie wyglądającą zabudową wielorodzinną. Jednak współcześnie są uznawane za modne i funkcjonalne rozwiązanie. Dachy płaskie mają małe nachylenie, które pozwala im skutecznie odprowadzać nagromadzoną wodę, ich minimalny kąt wynosi około 30 stopni. Dachy płaskie w nowoczesnej odsłonie to zazwyczaj dachy zielone, które stworzone są z dużej ilości roślin znajdujących się na zaaranżowanych tarasach umieszczonych na szczytach budynku.
Dachy dwuspadowe są najczęściej budowane w domach jednorodzinnych.

Dachy dwuspadowe są najczęściej budowane w domach jednorodzinnych. Największą ich zaletą jest niski koszt montażu oraz możliwość wyboru przeróżnego rodzaju pokryć dachowych. Dodatkowo tego typu dachy umożliwiają wykorzystanie poddasza do celów mieszkalnych. Dachy dwuspadowe są odporne na działanie warunków atmosferycznych, a także zapewniają odpowiednie i powolne osuwanie się opadów z dachu.  
Dachy wielospadowe wiążą się z dużym kosztem oraz dłuższą pracą dekarzy. Wymagają zastosowania odpowiednich rodzajów pokrycia dachowego. Uznawane są za modne i funkcjonalne rozwiązanie. Zazwyczaj wieńczą domy bogatych inwestorów, którym zależy na luksusie i elegancji.
Dachy jednospadowe coraz rzadziej są spotykane w domach jednorodzinnych. Dla wielu osób nie spełniają one pożądanych wymogów estetycznych. Dodatkowo w przeciwieństwie do dachów dwuspadowych, dużo trudniej pod nimi zagospodarować poddasze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie