Damian Stępień z Żaka Kielce zdobył "srebro" na mistrzostwach Polski seniorów w judo

/dor/
Damian Stępień (z lewej) zdobył srebrny medal w kategorii 73 kilogramów na mistrzostwach Polski seniorów w Katowicach. Archiwum prywatne
Damian Stępień z Żaka Kielce został wicemistrzem Polski seniorów w judo w kategorii 73 kilogramów. Mistrzostwa odbyły się w Katowicach. Po "srebro" sięgnęła też trenerka Żaka Kinga Kubicka.

Kinga Kubicka (pierwsza z lewej), która jest trenerem w Żaku, również sięgnęła po srebrny medal. Archiwum prywatne

(fot. Archiwum prywatne)

W mistrzostwach wystartowało trzech zawodników UMKS Żak Kielce - Damian Stępień i Mateusz Garbacz w kategorii 73 kg i Bartłomiej Słowak w 81 kg.

Najlepiej spisał się Damian Stępień. Trzy wygrane walki eliminacyjne dały mu awans do ćwierćfinału. W walce półfinałowej zmierzył się z Damianem Szwarnowieckim z Gwardii Wrocław, mistrzem Polski seniorów z 2012 roku oraz złotym medalistą Mistrzostw Europy Juniorów z tego samego roku. - 20 sekund przed końcem walki Damian wykonał zdecydowany rzut, oceniony przez sędziego na ippon. Było to zwycięstwo dające awans do finału - mówiła Małgorzata Karyś z Żaka.

W walce finałowej zmierzył się z doświadczonym 34-letnim Krzysztofem Wiłkomirskim z Musu Warszawa, dwukrotnym uczestnikiem igrzysk olimpijskich, brązowym medalistą mistrzostw świata i Europy. Damian Stępień uległ utytułowanemu zawodnikowi przez yuko i tym samym został srebrnym medalistą mistrzostw Polski seniorów.

Dobry występ zawodnika mieszkającego w Daleszycach na tej imprezie zaprocentował powołaniem do reprezentacji Polski na Mistrzostwach Świata Juniorów, które w październiku odbędą się w Stanach Zjednoczonych. Damian Stępień będzie też walczył Mistrzostwa Europy Młodzieży we Wrocławiu - w dniach 15-16 listopada tego roku.

Mateusz Garbacz pierwszy pojedynek eliminacyjny wygrał z zawodnikiem z Wisły Kraków, w drugim przegrał z Adamem Bryszem z AWF Katowice i odpadł z dalszej rywalizacji. W kat. wagowej 81 kg startował Bartłomiej Słowak. Pierwszą walkę eliminacyjną wygrał z Pawłem Brotem z Gwardii Łódź. W kolejnej musiał uznać wyższość zawodnika z AZS AWF Warszawa. Po przegranej w repasażach pożegnał się z mistrzostwami.

W Katowicach sukces odniosła też Kinga Kubicka, rywalizująca w kategorii 48 kg, na co dzień pracująca w Miejskim Szkolnym Ośrodku Sportowym jako trener sekcji judo Żaka Kielce. W walkach eliminacyjnych nie miała sobie równych - wszystkie pojedynki eliminacyjne wygrała przed czasem. W walce finałowej spotkała się z Ewą Konieczny z Czarnych Bytom. - Była to powtórka Mistrzostw Polski z przed roku. - Walka była wyrównana jednak tym razem technikę ocenioną na yuko wykonała zawodniczka z Bytomia i została mistrzynią Polski - dodała Małgorzata Karyś.