MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Damian Wojtaś chlubą działoszyckiej szkoły

Michał IMOSA
Damiana Wojtaś z klasy I Liceum Ogólnokształcącego stał się w końcu mijającego roku szkolnego chlubą działoszyckiej szkoły.
Damiana Wojtaś z klasy I Liceum Ogólnokształcącego stał się w końcu mijającego roku szkolnego chlubą działoszyckiej szkoły. Archiwum
Damian Wojtaś, uczeń pierwszej klasy Liceum Ogólnokształcącego w Działoszycach został finalistą XXVI edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Ekologicznej.

To kolejny sukces wychowanków Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych imienia Bartosza Głowackiego, bowiem w tym roku stypendystkami premiera RP zostały Agata Ochędóżka z Liceum Ekonomicznego i Iwona Pragnący z "ogólniaka".

Damian jest uczniem I klasy Liceum Ogólnokształcącego - pasjonatem biologii i ekologii. Jego droga do ogólnopolskiej elity zaczęła się w styczniu, kiedy przystępował do etapu podstawowego XXVI edycji Olimpiady Ekologicznej. Wtedy wygrał i jako zwycięzca zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego a następnie jako jeden z siedmiorga najlepszych - do szczebla centralnego.

Tegoroczny finał centralny olimpiady odbył się w dniach 3-5 czerwca w murach Uniwersytetu Poznańskiego. Brały w nim udział siedmioosobowe reprezentacje wszystkich województw - łącznie 112 uczniów. Problematyka olimpiady obejmowała: ekologię klasyczną, wody i ich ochronę, gleby i ich ochronę, gospodarkę rolną i leśną, żywność i zdrowie, ochronę przyrody, ochronę powietrza, gospodarkę odpadami hałas, rekultywację, normy prawne obowiązujące w dziedzinie ochrony środowiska oraz bieżące zagadnienia z dziedziny ekologii i ochrony środowiska w Polsce, Europie i na świecie.

Finaliści zmagali się pisemnym testem interdyscyplinarnym, składającym się z 50 pytań z szeroko pojętej ekologii, ochrony środowiska i przyrody oraz etapem ustnym, na który składały się pytania problemowe oraz praktyczne. Ponieważ Olimpiada odbyła się w Międzynarodowym Dniu Ochrony Środowiska, Damian wraz z innymi finalistami miał okazję zapoznać się z najnowszymi technikami badań naukowych oraz formami ochrony przyrody. Finaliści byli także świadkami odbywającego się forum poruszającego problemy dzisiejszej przyrody.

- Trudno ukryć dumę, z faktu posiadania tak zdolnego ucznia, bo sama jestem z wykształcenia biologiem - mówi Urszula Dąbek, dyrektorka Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Działoszycach. - Muszę przyznać, że Damian ma szeroko rozwinięte horyzonty myślowe nie tylko w zakresie ekologii, ale wszystkich dziedzin biologii, co zostało uwieńczone oceną celującą z biologii na koniec roku szkolnego. Chcę również dodać, że Damian jest wytypowany do Stypendium Prezesa Rady Ministrów jako najlepszy uczeń Liceum Ogólnokształcącego w Działoszycach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie