Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Danuta Szegda-Pestka z Sandomierza z nagrodą "Świadek Historii" Instytutu Pamięci Narodowej

OPRAC.:
Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
Danuta Szegda-Pestka otrzymała nagrodę "Świadek Historii"
Danuta Szegda-Pestka otrzymała nagrodę "Świadek Historii" Janusz Ślęzak (IPN)
16 grudnia 2022 r roku w Filharmonii Krakowskiej odbyła się uroczystość wręczenia nagród "Świadek Historii". Wśród wyróżnionych znalazły się dwie osoby z województwa świętokrzyskiego.

W 2022 roku Kapituła Nagrody, której przewodniczy prezes Instytutu Pamięci Narodowej doktor Karol Nawrocki, postanowiła nagrodzić cztery osoby oraz dwie instytucje, szczególnie zasłużone dla upamiętniania historii narodu polskiego w regionie oraz wspierające pion edukacyjny IPN w dziele edukacji historycznej na obszarze działania Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie i Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Bez państwa aktywności działania, które realizuje Instytut Pamięci Narodowej byłyby niepełne. Nasza wspólna praca owocuje tym, że dzisiaj o polskiej historii mówi się dużo i dzieje Polski są coraz lepiej znane. Jest to też dla nas zadanie, by zachęcać inne osoby do zainteresowania się polską historią, bo ona się nie skończyła. To, co widzimy na wschodzie pokazuje, jak ważne jest morale żołnierzy i wszystkich, którzy bronią ojczyzny

- mówił doktor Mateusz Szpytma, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Uroczystość została zwieńczona występem artystów z Filharmonii Krakowskiej.

Kim jest Danuta Szegda-Pestka?

Sybiraczka urodzona w obozie podczas zesłania jej rodziny w Workucie w Związku Sowieckim. Repatriowana w 1957 roku do Sandomierza. Zawodowo związana z Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Częstochowie. Nauczycielka języka polskiego. Od 2007 roku redaktor naczelna miesięcznika „Nasza Jedlnia” poświęconego lokalnej kulturze i historii. Pomysłodawca i wykonawca projektów dotyczących upowszechniania lokalnej historii, a także konkursów, warsztatów i festynów.

Kieruje sandomierskim Kołem Sybiraków. Dokumentuje i upowszechnia ich losy oraz opiekuje się grobami. Tworzy „Biuletyn Informacyjny Sybiraków” i system wzajemnej pomocy, a także wsparcia. Jest inicjatorką i główną redaktorką albumu z archiwalnymi zdjęciami „Ślad w pamięci” oraz wielu innych wydawnictw. Jej pracę doceniło wiele instytucji, honorując ją odznaczeniami i nagrodami.

Źródło: ipn.gov.pl

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie