Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Dary Świętokrzyskich Lasów" w centrum Kielc. Były dzikie ptaki, grzyby i... potrawka z dzika (WIDEO, zdjęcia)

Dorota KLUSEK
Niedzielny piknik był okazją na spotkanie się z dziką przyrodą oko w oko.
Niedzielny piknik był okazją na spotkanie się z dziką przyrodą oko w oko. Aleksander Piekarski
- Polskiej kuchni bez grzybów nie ma - mówi Grzegorz Russak, kucharz, znawca kuchni myśliwskiej i staropolskiej. Grzyby, roślinność i dzikie ptaki pojawiły się w niedzielę na kieleckim deptaku. Nie zabrakło miłośników natury i prawdziwych smakoszy.
Dary Świętokrzyskich Lasów - piknik w Kielcach

Dary Świętokrzyskich Lasów - piknik w Kielcach

Każdy chciał skosztować potrawki z dzika. Nad jej przygotowaniem czuwał sam Grzegorz Russak.
Każdy chciał skosztować potrawki z dzika. Nad jej przygotowaniem czuwał sam Grzegorz Russak. Aleksander Piekarski

Każdy chciał skosztować potrawki z dzika. Nad jej przygotowaniem czuwał sam Grzegorz Russak.
(fot. Aleksander Piekarski )

Smakowity aromat potrawki z dzika wabił kielczan do jednego z namiotów, gdzie można było skosztować tego niezwykłego dania. Nad jego przygotowaniem czuwał sam Grzegorz Russak, doktor nauk rolniczych, kucharz, gawędziarz, Prezes Polskiej Izby Produktów Regionalnych, propagator i autorytet kuchni myśliwskiej i staropolskiej, a także autor książek kulinarnych.

SMAK LASU

- Dobre rzeczy robi się z dobrych rzeczy, a bardzo dobre z bardzo dobrych - wyjaśnił Grzegorz Russak, tłumacząc procedurę, jakiej zostały poddane tusze z dzika. Zdradził też cały przepis na esencjonalną potrawę oraz wyjaśnił, co to jest potrawka: - To sposób krojenia mięsa. Jeśli kroimy go grubo, mamy gulasz, jeśli na paski takie, jak na frytki, mamy potrawkę - tłumaczył.

Grzegorz Russak podkreślił, że bez grzybów nie ma polskiej kuchni. - Jest to naturalny wzmacniacz smaku, co jest szczególnie ważne dziś, gdy jesteśmy maltretowani przez sztuczne i groźne dla zdrowia aromaty, które łatwo przedawkować - dodał. Oczywiście podczas zbierania grzybów radził zachować ostrożność. - Każdy grzyb jest jadalny, ale niektóre tylko raz - żartował.

NIE WIESZ? SKORZYSTAJ Z PORADY

Jakie grzyby wybierać radzili eksperci z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach. Na stoisku tej placówki zostały zaprezentowane różne gatunki, z odpowiednim oznaczeniem, które są jadalne, a które trujące. Podobieństwo miedzy nimi może być zgubne, jak w przypadku chociażby jadalnego rydza, i trującego mleczaja wełnianki. - Przychodzi do nas wiele osób z różnymi pytaniami, chcą jak najwięcej wiedzieć - mówi Ewa Szymańska, grzyboznawca. - Dużym zainteresowaniem cieszą się też nasze porady, których udzielamy w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach. Osoby, które nie są pewne, jakie grzyby zebrały zapraszamy do nas codziennie od poniedziałku do piątku, w godzinach 7.25 do 15.

W niedzielę na ulicy Sienkiewicza w Kielcach nie brakowało widowiskowych pokazów z drapieżnymi ptakami w roli głównej. Można też było podziwiać wykonane w drewnie arcydzieła. Tu szczególnie wyróżniał się Zespół Szkół Drzewnych w Garbatce z drewnianym rowerem i motorem. Z kolei rękodzieło dedykowane myśliwym w postaci noży, oryginalnej biżuterii czy bibelotów autorstwa Dariusza Knapa znalazło się na stoisku Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej Polskiego Związku Łowieckiego.

UDANA IMPREZA

Ale lasy to także źródło drzewa. Podczas pikniku można się było przekonać, że sposób jego pozyskania zmienia się. Także do lasu wkracza technologia, o czym przekonywali Paweł Kosin z Nadleśnictwa Daleszyce oraz Jacek Rudkowski z firmy Forest Consulting Centrer Leśne Centrum Kształcenia Ustawicznego, prezentując komputerowy symulator, na którym szkolą się pracownicy leśni XXI wieku.

Nie zabrakło konkursów z nagrodami, w których można było wygrać między innymi sadzonki dębów. - Impreza spotkała się z dużym zainteresowaniem, co nas bardzo cieszy - oceniła Edyta Nowicka, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie