Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach wraz z katedrą na liście Pomników Historii

dota
Dawny Pałac Biskupów Krakowskich został wpisany na listę Pomników Historii. Jest to jedyna w kraju zachowana w tak dobrym stanie rezydencja z pierwszej połowy XVII wieku. Najwyższą wartość artystyczną prezentuje zachowany wystrój wnętrza Pałacu, ściśle powiązany z polską historią i kulturą doby baroku.
Dawny Pałac Biskupów Krakowskich został wpisany na listę Pomników Historii. Jest to jedyna w kraju zachowana w tak dobrym stanie rezydencja z pierwszej połowy XVII wieku. Najwyższą wartość artystyczną prezentuje zachowany wystrój wnętrza Pałacu, ściśle powiązany z polską historią i kulturą doby baroku. archiwum
Dawny Pałac Biskupów Krakowskich i kielecka katedra znalazły się na liście Pomników Historii. W tym prestiżowym zestawieniu znajduje się 81 zabytków z całej Polski, a wśród nich jest pięć z województwa świętokrzyskiego.

W czwartek, 23 listopada prezydent Polski Andrzej Duda w Pałacu Prezydenckim w Warszawie wręczył oficjalne dokumenty, potwierdzające uznanie jedenastu kolejnych zabytków za Pomniki Historii. Wśród nich znalazło się Wzgórze Zamkowe w Kielcach, z Dawnym Pałacem Biskupów Krakowskich oraz katedrą.

- Pałac był centralnym punktem wniosku, który składaliśmy, ale już po aplikacji Rada Ochrony Zabytków zdecydowała, że obiektem, który spełnia wszelkie wymogi jest również katedra, więc cały kompleks został włączony do wniosku – wyjaśnia Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach, którego główna siedziba mieści się w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich.

Dokument zawierał dokładny opis obiektu. – Między innymi wszelkie informacje dotyczące działań konserwacyjnych, zabezpieczających, które miały miejsce. Jest to ważne, ponieważ pod uwagę brany jest stopień zachowania autentyczności obiektu, a Pałac Biskupów jest w 80-90 procentach oryginalny. To jedna z najlepiej zachowanych rezydencji z epoki Wazów w Polsce – podkreśla dyrektor Kotowski.

Targi Kielce mają 25 lat. Zobacz jak zmieniały się w nowoczesne ośrodek konferencyjno-wystawienniczy

Tytuł Pomnik Historii ma wartość niematerialną. – To prestiż, potwierdzenie wartości kulturowej naszego obiektu i to ma dla nas największe znaczenie. Ale jest to także atut podczas ubiegania się o środki finansowe – mówi Robert Kotowski.

Pomnik Historii to jedna form ochrony zabytków. Terminem tym określa się zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla kultury naszego kraju. Rangę Pomnika Historii podkreśla fakt, że jest on ustanawiany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pomniki Historii ustanawiane są od 1994 roku Z każdym rokiem, lista najcenniejszych obiektów sukcesywnie powiększa się. Znajdują się na niej obiekty o szczególnych wartościach materialnych i niematerialnych oraz znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego naszego kraju. W województwie świętokrzyskim Pomnikami Historii są: kopalnie krzemienia z okresu neolitu w Krzemionkach koło Ostrowca Świętokrzyskiego, pobenedyktyński zespół klasztorny na Świętym Krzyżu wraz przedchrześcijańskimi obwałowaniami kamiennymi na Łysej Górze, zespół opactwa Cystersów w Wąchocku oraz starówka w Sandomierzu.

ZOBACZ TAKŻE: Jazzobranie 2017 - What Might Have Been

(Źródło:Nto.pl)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie