Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Delegacja z Sędziszowa uczciła poległych w egzekucjach w czasie wojny

PCH
Tegoroczny wyjazd do Piotrkowic połączony był z odsłonięciem nagrobka w miejscu, w którym pochowani byli rozstrzelani mieszkańcy gminy Sędziszów. Po ekshumacji w 1945 roku pozostało tu jedynie ciało Henryka Poprawskiego.
Tegoroczny wyjazd do Piotrkowic połączony był z odsłonięciem nagrobka w miejscu, w którym pochowani byli rozstrzelani mieszkańcy gminy Sędziszów. Po ekshumacji w 1945 roku pozostało tu jedynie ciało Henryka Poprawskiego. archiwum gminy Sędziszów
Delegacja z Sędziszowa w okresie Wszystkich Świętych tradycyjnie odwiedziła miejsce, w którym 17 marca 1944 roku gestapowcy rozstrzelali w Piotrkowicach i Chmielniku 30 mieszkańców Sędziszowa, aresztowanych w nocy z 10 na 11 marca w odwecie za akcje sabotażowe na węźle kolejowym i inne prowadzone działania przez zakonspirowanych członków Armii Krajowej.

Od kilku już lat w ramach pracy Międzyszkolnego Klubu Historycznego dwa razy w roku, w rocznicę wydarzeń i w okolicach Wszystkich Świętych, młodzież poszczególnych placówek szkolnych odwiedza to miejsce. Uczniowie spotykają się z ostatnimi już żyjącymi świadkami tamtej tragedii i słuchają opowieści.

W skład delegacji weszli między innymi uczniowie Gimnazjum w Sędziszowie: Jakub Stradomski, Dominik Mokosiej, Izabela Gryń, Aleksandra Molenda, Aleksandra Skołucka, Julia Gryc, Mikołaj Jawor, Izabela Kasprzyk i Bartosz Kotarski, którymi opiekowali się Małgorzata Walencik, opiekun harcerzy i Krzysztof Trela, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Samorząd Gminy reprezentowali: Adam Mysiara, przewodniczący Rady Miejskiej i Ewa Kubas-Samociuk, sekretarz gminy Sędziszów.

- Delegacje na miejscu straceń oddały hołd pamięci pomordowanych pochylając sztandary, składając kwiaty i zapalając znicze. Nad grobami zostało przypomniane przez prezesa Stowarzyszenia „Dziedzictwo Piotrkowic” Edwarda Rządkowskiego, wspomnienie o wydarzeniach z marca 1944 roku opisane przez świadków - mieszkańców Piotrkowic – wyjaśniają organizatorzy wyjazdu.
Pobyt w Piotrkowicach został połączony z uroczystym odsłonięciem, odbudowanego nagrobka. Po ekshumacji w 1945 roku w mogile pozostało tylko ciało Henryka Poprawskiego, który przebywał w Sędziszowie w noc aresztowań, a nie miał tu rodziny.

W tym roku Stowarzyszenie „Dziedzictwo Piotrkowic” podjęło się odbudowy nagrobka. W kosztach przedsięwzięcia swój udział ma również gmina Sędziszów. Rada Miejska przeznaczyła na ten cel dotację w wysokości 2 tysięcy złotych.

Po uroczystości, młodzież spotkała się w świetlicy wiejskiej z Eugeniuszem Ciopińskim, mieszkańcem Piotrkowic, który opowiadał o tragicznych wydarzeniach. Miał wówczas 17 lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie