Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach przedstawiła plany na 2023 rok

Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
W poniedziałek, 13 lutego w "Przystanku Historia" odbyła się konferencja prasowa poświęcona planom kieleckiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej na 2023 rok.
W poniedziałek, 13 lutego w "Przystanku Historia" odbyła się konferencja prasowa poświęcona planom kieleckiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej na 2023 rok. IPN Kielce
W poniedziałek, 13 lutego w odbyło się spotkanie poświęcone wydarzeniom i inicjatywom organizowanym przez Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Nowym pomysłem, który został wdrożony stało się uruchomienie własnej strony internetowej. Pod adresem

kielce.ipn.gov.pl

zamieszczane będą informacje poświęcone działalności Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, a także historii regionu świętokrzyskiego.

Internauci będą mogli tam znaleźć aktualności, zapowiedzi wydarzeń, relacje, fotoreportaże czy książki i broszury kieleckich naukowców. W planach jest również publikacja cykli artykułów opowiadających o Kielcach jako mieście legionowym, czy o Katyńczykach pochodzących z przedwojennego województwa kieleckiego. Portal kierowany jest do mieszkańców Kielc i regionu, wszystkich pasjonatów historii czy do dziennikarzy zajmujących się edukacją i dziejami Kielecczyzny. Oficjalnemu portalowi towarzyszą profile w serwisach Facebook, Instagram oraz YouTube.

Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach zachęciła także do wzięcia udziału we wtorek 14 lutego w uroczystościach poświęconych 81. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

Wydarzenie przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową warto utrwalać w pamięci pokoleń z uwagi na fakt, iż w porównaniu z konspiracjami wojskowymi innych okupowanych krajów europejskich, Armia Krajowa działała najdłużej i stosowała najbardziej zróżnicowane formy walki. O wyjątkowości polskiej konspiracji dowodzi również heroizm i wola walki żołnierzy Armii Krajowej, niejednokrotnie oddających życie w imię wolnej Polski

- przypomniano.

Uroczystości rozpoczną się 14 lutego o godzinie 12 na Skwerze Żeromskiego w Kielcach. Wydarzeniu będzie towarzyszyła gra miejska dla młodzieży szkolnej „Z miłości do Polski. Armia Krajowa” z wykorzystaniem aplikacji na smartfony ActionTrack. Scenariusz gry zapozna uczestników z historią AK ze szczególnym uwzględnieniem jej działalności na Kielecczyźnie. Z zadaniami zmierzą się uczniowie uczęszczający do szkół z terenu Kielc i powiatu kieleckiego, którym patronuje Armia Krajowa lub żołnierze z nią związani.

Upamiętnieniu 81. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową poświęcone zostanie również inne wydarzenie. Będzie nim dyskusja poświęcona żołnierzom Jana Piwnika "Ponurego" oraz Władysława Jasińskiego "Jędrusia".

Spotkanie odbędzie się w piątek, 17 lutego o godzinie 17 w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej „Przystanek Historia” przy ulicy Warszawskiej 5. Wstęp wolny.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie