Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Depresja ma wiele twarzy, jest poważną chorobą. Ostrowieckim Browarze Kultury odbyła się konferencja jej poświęcona. Zdjęcia

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
W czwartek, 23 lutego w Ostrowieckim Browarze Kultury odbyła się konferencja poświęcona depresji. Zgromadziła wielu specjalistów.
W czwartek, 23 lutego w Ostrowieckim Browarze Kultury odbyła się konferencja poświęcona depresji. Zgromadziła wielu specjalistów. facebook / powiat ostrowiecki
W czwartek, 23 lutego w Ostrowieckim Browarze Kultury odbyła się konferencja poświęcona depresji. Zgromadziła wielu specjalistów.

W Ostrowieckim Browarze Kultury odbyła się konferencja poświęcona depresji

23 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i określa się ją zarówno chorobą duszy jak i ciała.

Organizowane w tym dniu wydarzenia mają na celu upowszechnienie wiedzy na jej temat oraz zaburzeń z nią związanych, a także konieczności jej diagnozowania i podejmowania odpowiedniego leczenia.

Ostrowieckie jednostki włączyły się w obchody tego dnia i mocno go zaakcentowały organizując w Ostrowieckim Browarze Kultury wspólną Konferencję pod tytułem „Twarze depresji”. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowcu Świętokrzyskim, które było pomysłodawcą wydarzenia zaprosiło do współorganizacji Miejskie Centrum Kultury, Centrum Rozwoju Lokalnego, Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną oraz Wielospecjalistyczny Szpital.

Wśród gości zaproszonych, w wypełnionej po brzegi sali kinowej Ostrowieckiego Browaru Kultury, byli między innymi starosta Marzena Dębniak; przewodniczący rady powiatu, Mariusz Pasternak; członkowie zarządu powiatu Agnieszka Rogalińska i Łukasz Dybiec; wiceprzewodnicząca rady powiatu, Małgorzata Sobieraj; wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego, Artur Łakomiec; naczelnik wydziału edukacji, zdrowia i spraw społecznych starostwa, Mariusz Łata; radni powiatowi i miejscy; dyrektorzy oraz kierownicy jednostek.

Jak zaznaczyła dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Joanna Pikus jest bardzo groźną chorobą, o której powinniśmy rozmawiać każdego dnia.

-O depresji będziemy mówili cały rok, gdyż depresja jest obecna cały czas, nie tylko w tym dniu. Dotyka wszystkich bez względu na wykształcenie, wiek, płeć czy status społeczny, stąd też wspólne działania z wieloma jednostkami. Zaprosiliśmy do udziału przede wszystkim placówki oświatowe czyli psychologów, pedagogów, placówki opiekuńczo-wychowawcze, Domy Pomocy Społecznej, przedstawicieli służb mundurowych, MOPS-y, GOPS-y, wszystkie placówki związane z pomocą społeczną oraz wszystkie te, które chcą pomagać i są zaangażowane. Przyjechali do nas również przedstawiciele Poradni Psychologicznej z terenu innego powiatu, którzy bardzo chcieli uczestniczyć w konferencji. Jest to dla nas bardzo istotne ponieważ oznacza to, że nasze działania wychodzą poza teren naszego powiatu

- mówiła Joanna Pikus.

Obecna podczas konferencji starosta, Marzena Dębniak podziękowała wszystkim jednostkom, które się zaangażowały w to przedsięwzięcie.

- Depresja to temat do końca jeszcze nie zbadany, jeszcze słabo rozpoznawalny. Dzisiejsza konferencja ma nas uwrażliwić na postrzeganie wszelkich objawów depresji. Tym bardziej, że dotyczy ona nie tylko dzieci w szkołach, ale także i osób starszych. Po prostu nie ma tu ograniczeń wiekowych. Bardzo dziękuję wszystkim instytucjom i osobom zaangażowanym w organizację dzisiejszej konferencji - mówiła starosta ostrowiecki.

Konferencja była podzielona na panele. Pierwszy z nich obejmował prelekcje dziekana Wydziału Pedagogicznego Akademii Nauk Stosowanych, Grażyny Kałamagi, Agnieszki Rogalińskiej, dyrektora Centrum Rozwoju Lokalnego, Magdaleny Kalisty-Jasiak, dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Dariusza Tumulca, dyrektora Szpitala, a także profesora Mariusza Jędrzejko oraz Agnieszki Taper – specjalizujących się w terapiach i kontakcie z osobami potrzebującymi pomocy, szczególnie w temacie depresji.

W swojej prelekcji profesor Mariusz Jędrzejko podkreślił, że pacjenci cierpiący na depresję potrzebują specjalistycznej opieki.

- Depresja to wynik zachwiania systemu normatywnego. Liczba myśli i prób samobójczych jest tragiczna. Nie przerabia tego system psychiatrii i pomocy psychologicznej. Depresja jest finałem zaniechań i tragicznej kondycji wychowawczej polskiej rodziny - zaznaczył Mariusz Jędrzejko.

Organizatorzy przygotowali również specjalne stoiska, gdzie podczas konferencji można było uzyskać niezbędne informacje zarówno z zakresu tej podstępnej choroby jak również porozmawiać z psychologiem czy psychoterapeutą od uzależnień.

Zobacz zdjęcia z tego wydarzenia:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie