Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dermatolodzy alarmują: na ratunek suchej skórze

KAK
Nadmiernie sucha skóra jest  jednym z objawów różnych schorzeń dermatologicznych, takich jak np.: atopowe zapalenie skóry, wyprysk kontaktowy, wyprysk przewlekły, łuszczyca czy rybia łuska.
Nadmiernie sucha skóra jest jednym z objawów różnych schorzeń dermatologicznych, takich jak np.: atopowe zapalenie skóry, wyprysk kontaktowy, wyprysk przewlekły, łuszczyca czy rybia łuska. archiwum
Jedną z najczęstszych przyczyn chorób i dolegliwości skóry jest jej nadmierne przesuszenie. Sucha, zaczerwieniona i swędząca skóra to dolegliwość, na którą cierpi już ponad 20% populacji.

Wyjaławiana przez kosmetyki i pozbawiana naturalnego "płaszcza lipidowego" skóra staje się podatna na infekcje. Zima to czas, gdy chowamy ją pod rozmaitymi materiałami - czasem takimi, które niezbyt dobrze przepuszczają powietrze. To także czas, gdy prócz wiatru i chłodu narażamy ją na kontakt z powietrzem przesuszanym kaloryferami oraz biurową klimatyzacją.

Genetyka i śrrodowisko

Przyczyn problemów skórnych należy szukać zarówno wewnątrz organizmu jak i w otaczającym nas środowisku. Z jednej strony na stan skóry wpływają: uwarunkowania genetyczne, wiek, stan zdrowia, sposób odżywiania się, a także stan emocjonalny, z drugiej wyraźnie daje się zauważyć szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych. Gwałtowne zmiany temperatury, wiatr, silne słońce, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach czy kontakt z detergentami, stanowią dla niej poważne zagrożenie. Konsekwencje znane są prawie każdemu: uczucie dyskomfortu, zaczerwienie, świąd czasami nawet bolesne nadżerki i pęknięcia, które łatwo ulegają zakażeniu. Nadmiernie sucha skóra jest również jednym z objawów różnych schorzeń dermatologicznych, takich jak np. atopowe zapalenie skóry, wyprysk kontaktowy, wyprysk przewlekły, łuszczyca czy rybia łuska.

Niezbędne ceramidy

Bezpośrednią przyczyną pojawienia się suchej skóry jest brak równowagi wodno-lipidowej spowodowany zaburzeniem metabolizmu ceramidów. Tak jak zaprawa murarska łączy cegły, tak ceramidy, wypełniając przestrzeń pomiędzy komórkami warstwy rogowej naskórka, wzmacniają barierę ochronną. Ich niedobór powoduje zaburzenie struktur ochronnych warstwy rogowej, co w konsekwencji prowadzi do utraty wilgoci oraz naraża skórę na działanie agresywnych czynników środowiskowych.

Badania związane z atopowym zapaleniem skóry dowiodły, że substancjami niezbędnymi dla jej zdrowia są nienasycone kwasy tłuszczowe, szczególnie Omega-6 (kwas linolowy i gamma-linolenowy). W warstwie rogowej skóry, nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-6 zostają przekształcone w ceramidy. Dzięki temu, niedobór ceramidów zostaje uzupełniony w naturalny i bezpieczny dla skóry sposób.

Ratunkiem dla suchej skóry i dyskomfortu z nią związanego są kosmetyki zawierające naturalne oleje pomagające skórze odtworzyć brakujące ceramidy i odbudować warstwę lipidową naskórka.

Jak postępować z suchą skórą?

Podstawą leczenia i profilaktyki jest unikanie drażniących skórę detergentów, silnych środków chemicznych a także silnie chlorowanej wody.

Do mycia i pielęgnacji ciała najlepiej stosować tylko specjalne preparaty - kremy, emulsje, płyny do mycia ciała i kąpieli - przeznaczone specjalnie dla suchej skóry.

Konsekwentne zachowanie tzw."reżimu emolientowego", czyli stosowanie tylko takich produktów, pozwala osiągnąć najlepsze wyniki leczenia.

Skórę z tendencją do przesuszania powinniśmy myć w wodzie o temperaturze do 36 st. C. Kąpiele w gorącej wodzie a także gorące prysznice spowodują wymywanie lipidów i ceramidów z warstwy rogowej skóry, pozostawiając ją wysuszoną i podatną na podrażnienia.

Po kąpieli najlepiej osuszać skórę delikatnie, miękkim ręcznikiem. Silne tarcie spowoduje utratę pozostawionego po kąpieli filmu ochronnego nadanego mu przez odpowiednie nawilżające i natłuszczające kosmetyki.

Poza tym skóra sucha nie znosi dobrze opalania, wiec należy raczej unikać ekspozycji na działanie promieniowania UV. Szczególnie szkodliwe dla suchej skóry jest korzystanie z solariów, ponieważ powodują one jej dalsze wysuszenie.

Również to co nosimy ma wielki wpływ na stan skóry, więc trzeba stosować przewiewną i nie powodującą alergii bieliznę, oraz nosić ubiory z naturalnych włókien: bawełny, lnu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie