Deszcz medali dla buskiego Yantai w mistrzostwach Polski wushu

ADAM LIGIECKI
Reprezentanci Buskiego Klubu Kung-Fu Yantai z radością prezentują medale zdobyte w Puławach. ARCHIWUM KLUBU
15 medali - sześć złotych, trzy srebrne i sześć brązowych - zdobyli reprezentanci Buskiego Klubu Kung-Fu Yantai na XXII Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Wushu, rozegranych w czerwcu w Puławach. To najważniejsze w tym roku zawody w tej dyscyplinie sportu.

Trzydniowa impreza w Puławach miała mocną obsadę. Startowało około 300 zawodników z całego kraju - między innymi: z Warszawy, Krakowa, Gdyni, Gdańska, Zakopanego, Kielc, Tarnowa; a także ekipy zagraniczne - z Białorusi, Ukrainy, Słowacji. Buski klub wystawił młodą ekipę, lecz nasi reprezentanci spisali się świetnie, zdobywając w sumie 15 medali.

W walkach qingda bardzo dobrze wypadł 8-letni Emil Masternak, który zajął pierwsze miejsce w kategorii wagowej 25 kilogramów. W wadze do 50 kilogramów brąz wywalczył Franciszek Stefański (12-14 lat). Rewelacyjnie spisali się najmłodsi (do 9 lat) w formach ręcznych północnych: Marcin Juszczyk zdobył srebrny medal plus złoty w formach z kijem, Antonina Stefańska była druga w tej samej kategorii wiekowej w konkurencji dziewcząt. W formach z szablą do lat 9 bezkonkurencyjny okazał się Wit Kłuskiewicz, zaś debiutująca w tej rangi imprezie Agata Godula zajęła trzecie miejsce w formie z kijem (9-11 lat). Trzy medale zdobył na mistrzostwach w Puławach Konrad Gołuzd - był trzeci w formach z kijem, trzeci w formach z szablą i drugi w formach ręcznych tradycyjnych (9-11 lat). Ponadto Franciszek Stefański wywalczył złote medale w formach z włócznią oraz formach podwójnych (wspólnie z Kacprem Lenartowiczem), zajmując też trzecie miejsca w formach z mieczem i formach z bronią długą różną (pudao).

- Był to najbardziej męczący wyjazd moich młodych zawodników na zawody - skomentował udział w turnieju w Puławach Andrzej Cupryjak-Socha, trener i prezes Buskiego Klubu Kung-Fu Yantai. Dodajmy, że obowiązki kierownika ekipy pełnił czołowy zawodnik klubu Piotr Bezak, który ze względu na kontuzję nie mógł startować w mistrzostwach.

Wyjazd buskiej reprezentacji na XIII Grand International Wushu Festival - XXII Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Wushu był możliwy dzięki dotacji z Urzędu Miasta i Gminy. Wsparcia udzielili też sponsorzy: Mieczysław Sas, Jarosław Grabda oraz rodzice.