Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Deszczowe obchody Święta Niepodległości w regionie (zdjęcia, video)

Współpracownicy Echa Dnia
W całym regionie zorganizowane zostały uroczystości związane z 91 rocznicą odzyskania niepodległości. Nawet rzęsisty deszcz nie ostudził naszego patriotyzmu.

BUSKO ZDRÓJ

Poranna msza święta w intencji ojczyzny, w kościele parafialnym Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, rozpoczęła buskie obchody 91. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Po nabożeństwie uczestnicy patriotycznej manifestacji - z orkiestrą dętą na czele - przeszli ulicami miasta przed budynek Galerii BWA Zielona. Tu złożono kwiaty na płycie Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz u stóp pomników Męczeństwa i Żołnierzy Batalionów Chłopskich. Wczoraj pogoda nie dopisała - było chłodno, padał deszcz - za to świetnie prezentował się podczas uroczystości 16-osobowy oddział Żuawów Śmierci, w czarnych mundurach, z białym krzyżem na piersiach. Żuawi oddali też salwę honorową. Przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki odczytano Apel Poległych, a okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Piotr Wąsowicz.

Z okazji Święta Niepodległości odbyło się w Busku wiele imprez towarzyszących. W tym: "Wieczór z Pieśnią i Poezją Legionową" w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1, projekcja filmu "Generał. Zamach na Gibraltarze" w kinie Zdrój, koncert Salonowej Orkiestry Zdrojowej i zespołu śpiewaczego Echo, a także XII Turniej Służb Mundurowych i mecz piłki halowej Księża Diecezji Kieleckiej kontra Przyjaciele Andrzeja Zocha.

KAZIMIERZA WIELKA

Obchody Święta Niepodległości w Kazimierzy Wielkiej zainaugurowała msza święta za ojczyznę w kościele Miłosierdzia Bożego. Po nabożeństwie złożono kwiaty i zapalono znicze przed tablicą pamiątkową Jana Pawła II w Szkole Podstawowej numer 3 oraz u stóp pomnika Tadeusza Kościuszki. Po południu odbyło się okolicznościowe spotkanie w Kazimierskim Ośrodku Kultury. W części artystycznej wystąpiły zespoły Stokrotki i Volt, prezentując polskie tańce narodowe. Wiersze recytowali laureaci II Konkursu Poezji Patriotycznej: Zuzanna Kletschka z "trójki", Natalia Oleś z "jedynki" i Hubert Kozik z Wielgusa. A potem widzowie otrzymali śpiewniki... i rozpoczęło się wspólne śpiewanie - pod hasłem "Polsko śpiewamy Tobie!".

Święto Niepodległości obchodzono wczoraj również w Skalbmierzu. Została odprawiona msza święta za ojczyznę, po czym odbył się uroczysty przemarsz ulica

PIŃCZÓW

Główne uroczystości rozpoczęła w salach zabytkowego Belwederu, uroczysta sesja rad: miejskiej i powiatowej.
Sesję otworzył Zbigniew Kierkowski, przewodniczący Rady Powiatu, a referat poświecony tradycjom niepodległościowym w regionie i ważnej dla wszystkich Polaków dacie wygłosił wicestarosta Jan Moskwa.

Goście obejrzeli widowisko historyczno-patriotyczne przygotowane przez uczniów Zespołu Szkół Zawodowych imienia Stanisława Staszica. Spektakl nawiązywał do okresu narodzin idei niepodległościowych.

Przed godziną 10 świąteczną ciszę przerwały dźwięki strażackiej orkiestry dętej, która na czele pocztów sztandarowych przemaszerowała przez centrum miasta do kościoła Świętego Jana Ewangelisty i Apostoła. Tutaj odprawione zostało uroczyste nabożeństwo w intencji Ojczyzny, które zamówiło Starostwo Powiatowe. Podniosłości liturgii i nastroju dodawał występ słynnego pińczowskiego chóru parafialnego Joannis Cantores. Po nabożeństwie w strugach deszczu manifestanci przemaszerowali na Plac Konstytucji, gdzie u stóp pomnika złożono wieńce i wiązanki kwiatów.

W gminie Michałów obchody Święta Niepodległości odbyły się w kościele pod wezwaniem Świętego Marcina we Wrocieryżu. Środa była w tej parafii dniem odpustu. Po mszy wszyscy uczestnicy obchodów zaproszeni zostali do remizy na strażacką grochówkę.

DZIAŁOSZYCE

Wzruszające i urokliwe były obchody Święta Niepodległości w działoszyckim Zespole Szkół Ponadgimanzjalnych. Odbyły się one w siedzibie nowo utworzonego szkolnego Teatru "Lulowilo". Lokum dla teatrzyku młodzież pod kierunkiem swej koleżanki Martyny Wilk z I klasy Liceum Ogólnokształcącego zaadaptowała w sali byłego szkolnego sklepiku. Wystawiony tu z okazji Święta Niepodległości spektakl, uczniowie przygotowali pod kierunkiem polonistki Wiesławy Michalskiej.

JĘDRZEJÓW

Zła pogoda nie odstraszyła mieszkańców Jędrzejowa od obchodów Święta Niepodległości. W uroczystościach wzięły udział liczne poczty sztandarowe różnych placówek, instytucji, organizacji, szkół. Uroczystości rozpoczęły się mszą w kościele Świętej Trójcy po której uczestnicy w strugach deszczu przemaszerowali przed pomnik Bohaterów Ziemi Jędrzejowskiej, gdzie zostały złożone kwiaty. Części oficjalne, przemówienia oraz programy artystyczny został przedstawiony w sali wystawowej Muzeum Przypkowskich. Uroczystości z mszą, składaniem kwiatów i przemówieniami odbyły się również w Sędziszowie.

WŁOSZCZOWA

Obchodom Narodowego Święta Niepodległości w powiecie włoszczowskim nie przeszkodził nawet deszcz. - Tak liczny udział w uroczystości, pomimo fatalnej pogody, świadczy o tym, że duch patriotyzmu nie zaginął w mieście i gminie Włoszczowa - mówił wczoraj przy Pomniku Niepodległościowym burmistrz Bartłomiej Dorywalski.

We Włoszczowie świętowano aż trzy dni. W poniedziałek odbyła się uroczysta sesja Rady Powiatu, podczas której wręczono trzem osobom srebrne medale Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej oraz medal Pro Memoria dla starosty Ryszarda Maciejczyka. Okolicznościową akademię przedstawiła w starostwie młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego imienia Generała Władysława Sikorskiego.
We wtorek odbyła się w Domu Kultury we Włoszczowie uroczysta akademia z okazji 91. rocznicy odzyskania niepodległości przygotowana przez uczniów Zespołu Placówek Oświatowych numer 1. Burmistrz Włoszczowy wręczył swoje stypendia 43 najzdolniejszym gimnazjalistom w gminie.
W środę, 11 listopada odbyła się msza święta za ojczyznę z udziałem ponad 20 pocztów sztandarowych.

Potem mieszkańcy spotkali się przy Pomniku Niepodległości, gdzie orkiestra dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Konieczna odegrała hymn państwowy, następnie przemówił burmistrz Dorywalski, po czym delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Uroczystość we Włoszczowie zakończyła odegrana "Rota".
Ciekawie święto państwowe spędzili również mieszkańcy Kluczewska. Na strzelnicy sportowej w Pilczycy odbyły się zawody strzeleckie, w których wzięły udział 22 drużyny sołeckie. Było ognisko, kiełbaska i kaszanka oraz piwo. Obchody Święta Niepodległości odbyły się również w Seceminie. Pod tablicami pamiątkowymi patronów szkół - Jana Zawady i Jana Pawła II - płonęły znicze, a harcerze pełnili wartę honorową.

KOŃSKIE

Uroczyste obchody święta odzyskania niepodległości w Końskich rozpoczęły się we wtorek. W kolegiacie świętego Mikołaja odprawiono mszę świętą celebrowaną przez księdza biskupa Adama Odzimka. Podczas nabożeństwa został poświęcony sztandar Powiatu Koneckiego.

Po nabożeństwie w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Stadnickiej Woli odbyła się uroczysta sesja Rady Powiatu. Podczas sesji wręczono odznaczenia za działalność na rzecz odzyskania niepodległości między innymi w stanie wojennym.
Wczoraj przed Pomnikiem Wdzięczności złożono wiązanki kwiatów. W kolegiacie odprawiona została msza w intencji ojczyzny. Po niej odbył się koncert w wykonaniu Wandy Bargiełowskiej-Bargeyllo, której towarzyszyli soliści oraz śpiewaczka Anna Kulkowska.

W Stąporkowie odbył się uroczysty koncert w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury. Przed nim delegacje złożyły kwiaty przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego.

SANDOMIERZ

Pomnik poświęcony Polakom pomordowanym przez ukraińskich nacjonalistów na Kresach Wschodnich odsłonięty został wczoraj w Sandomierzu. Odsłonięcie pomnika było główny punktem obchodów Święta Niepodległości w tym mieście.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji ojczyzny, odprawiona w bazylice katedralnej. Potem sandomierzanie, wraz kompanią honorową Wojska Polskiego, pocztami sztandarowymi, Miejską Młodzieżową Orkiestrą Dętą, przeszli na cmentarz katedralny.
Pomnik poświęcił ordynariusz diecezji sandomierskiej Krzysztof Nitkiewicz wraz z biskupem pomocniczym Edwardem Frankowskim.

- Niech ten pomnik na sandomierskiej ziemi będzie symbolem wspólnej mogiły tych tak długo zapomnianych ofiar - powiedział Jan Wereszczyński, wiceprzewodniczący społecznego komitetu budowy pomnika, działającego pod honorowym patronatem Sandomierskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Amii Krajowej.

Podczas uroczystości odsłonięta została również tablica pamiątkowa poświęcona 90. rocznicy powstania Związku Inwalidów Wojennych RP.
Po apelu poległych delegacje organizacji kombatanckich, władz powiatu i miasta, instytucji i stowarzyszeń złożyły wieńce i kwiaty. Harcerze z sandomierskiego hufca zapalili "ogień niepodległości". Uroczystość uświetniła Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta.

IWANISKA

Znany aktor Janusz Zakrzeński wcielił się w rolę Józefa Piłsudskiego podczas uroczystości nadania gimnazjum w Iwaniskach w powiecie opatowskim imienia marszałka.
Poczty sztandarowe, orkiestra wojskowa i kompania reprezentacyjna przeszły w barwnym korowodzie z kościoła do gimnazjum. Wcześniej w świątyni odprawiono uroczyste nabożeństwo za ojczyznę.
W szkole poświęcono pamiątkową płytę, odsłoniętą przez wójt gminy Iwaniska Marka Stańka i Lucjana Pietrzczyka, wicekuratora oświaty.

Szkoła otrzymała też sztandar z wizerunkiem Marszałka.
Wczoraj w jednym z wywiadów przed głównymi obchodami Święta Niepodległości przy grobie nieznanego żołnierza w Warszawie, aktor Janusz Zakrzeński wspomniał przed kamerami swój pobyt w Iwaniskach. Uroczystości w Iwaniskach odbyły się w przeddzień 11 listopada.

OPATÓW

W 91 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości złożono wiązanki kwiatów przed pomnikiem majora "Topora" Zwierzdowskiego. W południe w kolegiacie odprawiono nabożeństwo podczas którego nadano miastu Opatów patrona - Świętego Marcina.

OŻARÓW

Piękna uroczystość z okazji Święta Niepodległości odbyła się w Domu Kultury w Ożarowie. Młodzież Zespołu Szkól imienia Edwarda Szylki wystąpiła z widowiskiem o Marszałku Józefie Piłsudskim, ze szczególnym podkreśleniem jego pobytu w pobliskich Jakubowicach.

Po mszy świętej w miejscowej kościele i złożeniu wieńców przed pomnikiem niepodległościowym mieszkańcy uczestniczyli w uroczystości zorganizowanej w Domu Kultury. Brali w niej udział uczniowie wszystkich klas podstawowych, gimnazjum i liceum. - Mieszkamy w Polsce i musimy pamiętać o 11 listopada - powiedział Paweł Mosek, który brawurowo wykonał "Ojczyznę" Marka Grechuty i recytował wiersze.

W spektaklu wyróżnili się uczniowie, którzy śpiewali utwory solowe: Paweł Mosek, Joanna Libińska, Maciej Szcześniak, Kuba Kozakiewicz, Justyna Wójcik. Prezentację multimedialną i oprawę muzyczną przygotowała Sylwia Szymańska-Broś, scenariusz - Elżbieta Ryś-Kopacz, przy spektaklu pracowały: Katarzyna Pławiak, Mariola Pecio, Joanna Bańka.

STASZÓW

Tradycyjnie już staszowski rynek był miejscem tegorocznych odchodów święta niepodległości. Tu o godzinie 11 pojawiły się poczty sztandarowe, delegacje urzędów, instytucji, szkół oraz firm z regionu. W tym roku świętowanie popsuł rzęsiście padający deszcz, ale uczestników święta kapryśna pogoda nie zniechęciła do oddania czci poległym za wolność Ojczyzny.

W czasie pierwszej części uroczystości na staszowskim rynku odegrano hymn państwowy, po którym nastąpiło złożenie kwiatów pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Przemówienia ograniczono do minimum. Następnie uczestnicy przeszli do kościoła pod wezwaniem świętego Ducha w Staszowie. Tam kwadrans po godzinie 12 rozpoczęła się msza święta w intencji Ojczyzny.

POŁANIEC

W Połańcu tegoroczne, główne uroczystości miały miejsce w kościele świętego Marcina. O godzinie 11.30 odbyła się msza święta połączona z występami artystycznymi połanieckiej młodzieży. Z powodu remontu Centrum Kultury i Sztuki zrezygnowano z uroczystej sesji rady miejskiej. Po zakończeniu nabożeństwa mieszkańcy miasta przeszli na cmentarz przy ulicy Osieckiej, gdzie złożono kwiaty na grobach żołnierzy poległych w I i II wojnie światowej.

SZYDŁÓW

W Szydłowie uroczystości rozpoczęły się nieco wcześniej, bo o godzinie 9 na placu zamkowym zebrały się wszystkie poczty sztandarowe oraz delegacje szkół, urzędów i instytucji. Około 9.30 w kościele świętego Władysława odbyła się msza święta, po której uczestnicy przeszli do budynku gimnazjum, gdzie młodzież zaprezentowała program artystyczny "Droga do niepodległości". Podczas tej części głos zabrali między innymi Jan Klamczyński wójt Szydłowa oraz Marian Karasiński, świadek wydarzeń z czasów II wojny światowej.

Ostatnim punktem święta niepodległości w Szydłowie był koncert pieni patriotycznych, w wykonaniu zespołu śpiewaczego Kasztalon z Korytnicy, który rozpoczął się o godzinie 17.30.

SKARŻYSKO

Główne obchody zorganizowane przez starostwo odbyły się przed pomnikiem bojowników o niepodległość w Skarżysku. Tam delegacje organizacji i instytucji złozyły kwiaty pod pomnikiem, były oficjalne przemówienia. Po części oficjalnej w hotelu Promień odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, zorganizowane przez Urząd Miasta. Wystąpili też miejscowi artyści i laureaci przeglądu pieśni patriotycznej imienia generała Antoniego Hedy.

W Skarżysku Kościelnym obchody odbywały się pod pomnikiem ofiar wojny przy Urzędzie Gminy. W Bliżynie oprócz części oficjalnej zorganizowano koncert w świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej. W Suchedniowie Suchedniowska Korporacja Samorządowa przygotowała ciekawą wystawę o historii miasta. W auli Ośrodka Kultury Chrześcijańskiej można było zobaczyć wiele archiwalnych fotografii i dokumentów, szkoły przygotowaly wystawy o znanych suchedniowianach, między innymi Gustawie Herlingu-Grudzińskim, Emilii Peck i rodzinie Wędrychowskich. Stowarzyszenie Młodziezy Suchedniowa przygotowało prezentację multimedialną i wystawę fotografii o współczesnym Suchedniowie.
Z okazji 11 listopada tradycyjnie w skarżyskich lasach spotkali się członkowie Stowarzyszenia Ochrony Zabytków Militarnych przy Muzeum Orła Białego, którzy do muzeum oddają cenne znaleziska z okresu II wojny światowej, jakich od lat poszukują.

Tuż po północy, dokładnie w 91 lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w skarżyskim szpitalu urodziła się córka Grzegorza i Malgorzaty Zielińskich.

STARACHOWICE

Świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęła się już we wtorek, kiedy to w sali widowiskowej Starachowickiego Centrum Kultury wręczano odznaczenia ludziom zasłużonym dla sportu, kultury i odzyskiwania niepodległości. Odznaczenia otrzymało 13 osób. Zgromadzeni owacją przyjęli występ warszawskiej Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Obchody zakończyły się wczoraj. W kościele Wszystkich Świętych w Starachowicach, ksiądz kanonik Józef Domański, proboszcz parafii, odprawił uroczystą mszę i wygłosił homilię. Po mszy bardzo liczne poczty sztandarowe i uczestnicy uroczystości w rzęsistym deszczu przeszli przed Pomnik Niepodległości, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze.

OSTROWIEC

Obchody rozpoczęła msza święta w intencji ojczyzny w kolegiacie Świętego Michała Archanioła. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali ulicami miasta przed pomnik Józefa Piłsudskiego, gdzie delegacje władz samorządowych, zakładów pracy, szkół i instytucji oraz organizacji kombatanckich, społecznych i politycznych złożyły wieńce i wiązanki kwiatów. Ostrowieccy Strzelcy przekazali na ręce wiceprezydenta miasta Jarosława Górczyńskiego i wicestarosty Andrzeja Kryja świece zapalone "Ogniem Niepodległości". Drogę, jaką przebył "Ogień Niepodległości" - z cmentarza w Lasku Polskim w rejonie Kostiuchnówki na Wołyniu gdzie, którym rozegrały się najkrwawsze zmagania bitewne brygad legionowych, przypomniała Katarzyna Czesna ze Strzelca.

O godzinie 17 w Sali Biura Wystaw Artystycznych odbędzie się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu laureatów V Przeglądu Pieśni Patriotycznych i Legionowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie