MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dewocjonalia, gadżety i akcesoria religijne na Sacroexpo w Targach Kielce. Zobacz zdjęcia

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Dewocjonalia, gadżety i akcesoria religijne, rzeźby, ikony zawierające wizerunki świętych, oszałamiające przepychem barw witraże, a także najnowsze pozycje książkowe czołowych wydawnictw katolickich. W poniedziałek, 6 czerwca, w Targach Kielce ruszyła Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO. Potrwa do środy, 8 czerwca.
Dewocjonalia, gadżety i akcesoria religijne, rzeźby, ikony zawierające wizerunki świętych, oszałamiające przepychem barw witraże, a także najnowsze pozycje książkowe czołowych wydawnictw katolickich. W poniedziałek, 6 czerwca, w Targach Kielce ruszyła Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO. Potrwa do środy, 8 czerwca. Dawid Łukasik
Dewocjonalia, gadżety i akcesoria religijne, rzeźby, ikony zawierające wizerunki świętych, oszałamiające przepychem barw witraże, a także najnowsze pozycje książkowe czołowych wydawnictw katolickich. W poniedziałek, 6 czerwca, w Targach Kielce ruszyła Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO. Potrwa do środy, 8 czerwca.

Dewocjonalia, gadżety i akcesoria religijne. Wystawa Sacroexpo trwa w Targach Kielce

Wydarzenie to już od ponad 20 lat skupia całą branżę sakralną. W tegorocznej edycji wystawy Sacroexpo bierze udział 170 Wystawców z 7 krajów: z Austrii, Chorwacji, Hiszpanii, Słowenii, Ukrainy, Włoch oraz Polski.

Wszystko dla Kościoła

Stoiska przyciągały ciekawymi rozwiązaniami oraz produktami przeznaczonymi dla kościołów czy plebanii. Nie zabrakło również prezentacji najnowszych rozwiązań wykorzystywanych w obiektach sakralnych, konfesjonałów, organów, aż po wysokiej jakości akcesoria czy szaty liturgiczne.

W tym roku podczas Sacroexpo targowi goście mogą podziwiać wystawę Ars Eucharistica, czyli sztuka w służbie Eucharystii organizowaną przez Muzeum Diecezjalne w Kielcach i galerię Prima Porta Antiquities. Ekspozycja podzielona została na część historyczną i liturgiczną. Galeria prezentuje aż 23 obiekty, które przedstawione są w trzech kategoriach: Ostatnia Wieczerza, Ukrzyżowanie i Liturgia. „Ostatnia Wieczerza” to głównie naczynia, które mogły znaleźć się na stole w Wieczerniku. „Ukrzyżowanie” to druga część wystawy, której głównym elementem jest Hełm Rzymskiego Legionisty i Hasta, włócznia, analogiczna do tej, którą przebito bok Jezusa.

Pojawiły się również sprzęty wymienione w Biblii w kontekście ukrzyżowania jak na przykład rzymskie kości do gry, czy gwoździe. Ekspozycję zamyka część poświęcona Liturgii prezentująca obiekty z czasów Bizancjum.

Sporo ciekawostek na wystawie Sacroexpo

Wiele produktów przyciągało wzrok. Jednym z nich był wyjątkowy konfesjonał. - Wyróżnia się on dźwiękoizolacyjnością, czyli poziomem wyciszenia. Nasz konfesjonał wycisza o około 36 decybeli. To oznacza, że dźwięki nie wydostaną się poza konfesjonał, ale i do konfesjonału nie dotrą hałasy z zewnątrz. Dzięki temu spowiedź może zostać przeprowadzona w atmosferze dyskrecji i ciszy – mówi Natalia Lipińska, prezes Zarządu spółki Aqustec.

Konfesjonał wyróżnia się też dizajnem. - Widać to na pierwszy rzut oka, że nasz produkt kierujemy przede wszystkim do nowoczesnych kościołów. Warto dodać, że cena jest atrakcyjna, bo wynosi około 18 tysięcy złotych netto – podkreśla Natalia Lipińska.

Kolejną ciekawostką była Biblia Bursztynowa za niemal… 10 tysięcy złotych. Biblia zawierała prawdziwy bursztyn w okładce, wyjątkową oprawę oraz drogocenne cytaty.

Był również wystawca, który zaprezentował „Ostatnią Wieczerzę” na płytkach ceramicznych. Dzieło było bardzo duże, firma Ceramiczne Obrazy Egra jest w stanie nadrukować na płytki czy drewno każde zdjęcie, które dostarczymy. To jedyna taka firma w Polsce.

Firma SunTherm oferuje ogrzewanie… na podczerwień. Można zamówić podgrzewany obraz lub wydajne i zdrowe ciepło do domu, mieszkania lub ogrodu.

Włoski reżyser laureatem tegorocznej nagrody Per Artem Ad Deum

W ramach Wystawy Sacroexpo już od 17 lat przyznawany jest Medal Per Artem Ad Deum. Dotychczas otrzymało go już 30. laureatów, w tym Ennio Morricone, Arvo Pärt, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Penderecki czy Wincenty Kućma.

Decyzją Papieskiej Rady do spraw Kultury tegoroczna nagroda Per Artem Ad Deum trafi do Giuseppe Tornatore: za pokazywanie prawdy, która jest emocjonalnym doświadczeniem relacji z Nieskończonym i Niepoznawalnym. W dorobku artystycznym włoskiego reżysera można znaleźć wiele złożonych metafor i religijnych alegorii, zachęcających widzów na wyprawę w nieznane.
Giuseppe Tornatore jest twórcą słynnych realizacji między innymi: oscarowego filmu „Cinema Paradiso”, filmu „Malena” z Moniką Bellucci w roli głównej czy „Czysta Formalność”. Reżyser współpracował z kompozytorem Ennio Morricone, któremu poświęcił swój najnowszy film dokumentalny pod tytułem „Ennio”.

We wtorek, 7 czerwca, wystawa Sacroexpo zaprasza w godzinach 9-17, w środę, 8 czerwca, w godzinach 9-16.

Zobaczcie zdjęcia z pierwszego dnia Sacroexpo w Targach Kielce

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie