Diecezja kielecka ma sześciu nowych diakonów. W tym ważnym wydarzeniu uczestniczyli biskupi, wielu kapłanów, rodziny diakonów

Dorota Kułaga
Dorota Kułaga
Udostępnij:
Diecezja kielecka ma sześciu nowych diakonów. Święcenia przyjęli w sobotę w Bazylice Katedralnej w Kielcach. Uroczystej mszy świętej przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski.

Diecezja kielecka ma sześciu nowych diakonów. Ważna uroczystość w Bazylice Katedralnej w Kielcach

Biskup kielecki Jan Piotrowski podczas uroczystej mszy świętej w Bazylice Katedralnej w Kielcach udzielił święceń diakonatu sześciu alumnom Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Mszę świętą koncelebrowali między innymi księża biskupi Marian Florczyk i Andrzej Kaleta oraz Paweł Tambor, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. W Eucharystii uczestniczyło wielu kapłanów, między innymi z parafii, z których pochodzą diakoni. Były ich rodziny, przyjaciele, znajomi.

-W posłudze diakońskiej przejdziecie przez kolejny życiowy egzamin, którego jedynym gwarantem powodzenia jest trwanie w miłości, jaką Jezus nas obdarzył. Ona jest gwarantem wszelkiej autentycznej wolności oraz przyjaźni z Bogiem i z ludźmi, których spotkacie na drodze Waszej posługi. Z radością zakorzenioną w wierze i zaufaniu przyjmujcie zobowiązania celibatu, który jest znakiem i podtrzymywaniem pasterskiej miłości, a także źródłem owocnego działania w świecie. Jest to trudny dar, ale dzięki niemu z większą miłością będziecie służyć Bogu i ludziom - mówił w homilii biskup kielecki Jan Piotrowski.

Biskup Jan Piotrowski w homilii podkreślił, że w posłudze diakonów bardzo ważne są wiara, nadzieja i miłość.
– One, a nie ludzkie myślenie sprawią, że bliskie będą Wam troski wszystkich ludzi na drodze prowadzącej do Boga. W jedności z wiarą i miłością, nadzieja kieruje człowieka ku przyszłości, która wpisuje się w inną perspektywę, niż tylko to co obiecuje świat poprzez iluzoryczne propozycje bożków tego świata, jak pisał Ojciec Święty Franciszek w rzadko dziś przypominanej encyklice Lumen Fidei - dodał biskup Jan Piotrowski.

W imieniu nowych diakonów obecnym księżom biskupom, kapłanom z rodzinnych parafii, z Wyższego Seminarium Duchownego z Bazyliki Katedralnej w Kielcach podziękował Artur Podgórski z parafii świętego Józefa Robotnika w Kielcach. -Zwracamy się też do naszych kochanych rodziców, którzy otworzyli się na nas jako na dar Boży i obdarzyli nas swoją miłością. Dziękujemy Wam za to, że włożyliście trud w nasze wychowanie. dziękujemy naszemu rodzeństwu, babciom, dziadkom, zarówno tym żyjącym, jak i zmarłym. Niejednokrotnie pokazywaliście nam przez swoją postawę i modlitwę drogę do Pana Boga. Wdzięczność nasza płynie też w stronę naszych braci kleryków i diakonów, sióstr Boromeuszek i wszystkich świeckich pracowników seminarium. Dzisiejsza uroczystość nie miałaby tak podniosłego charakteru, gdyby nie wyjątkowe zaangażowanie osób odpowiedzialnych za muzykę, śpiew oraz liturgię. Dziękujemy wszystkim za to, że zechcieliście być z nami w tym ważnym dniu i otoczyć nas modlitwą i wsparciem. Prosimy, abyście zawsze pamiętali o nas w modlitwie. Za ogrom dobra, wsparcia i modlitwy niech dobry Bóg błogosławi, a Matka Boża Łaskawa Kielecka prowadzi do swego syna - mówił diakon Artur Podgórski.

Święcenia diakonatu przyjęli

Tomasz Kasprzyk, Góry Pińczowskie, parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - powiat pińczowski, gmina Michałów

Hubert Król, Książnice Wielkie, parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - powiat proszowicki, województwo małopolskie

Grzegorz Petrus, Łopuszno, parafia Podwyższenia Krzyża Świętego, powiat kielecki

Artur Podgórski, Kielce, parafia świętego Józefa Robotnika

Tomasz Pytlarz, Staromieście, parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - województwo śląskie, powiat częstochowski

Piotr Roch, Dobraków, parafia Matki Bożej Częstochowskiej - powiat zawierciański, województwo śląskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie

Wideo

Przejdź na stronę główną Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie