MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Diecezja Sandomierska ma pięciu nowych księży! Przyjęli w Sandomierzu święcenia z rąk biskupa Krzysztofa Nitkiewicza

Stanisław Wróbel
Opracowanie:
Oto pięciu nowych księży Diecezji Sandomierskiej. Więcej na kolejnych zdjęciach.
Oto pięciu nowych księży Diecezji Sandomierskiej. Więcej na kolejnych zdjęciach. Ksiądz Grzegorz Słodkowski
W Bazylice Katedralnej w Sandomierzu, 5 diakonów przyjęło święcenia kapłańskie z rąk biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza.

Diecezja Sandomierska ma pięciu nowych księży

Uroczystą mszę pod przewodnictwem Biskupa Ordynariusza Diecezji Sandomierskiej Krzysztofa Nitkiewicza koncelebrowali biskup pomocniczy senior Edward Frankowski, księża wychowawcy i profesorowie seminarium, kapłani urzędów kurialnych oraz duszpasterze, z których neoprezbiterzy pochodzą. We wspólnej modlitwie uczestniczyli alumni, siostry zakonne, rodzice oraz bliscy nowych kapłanów.

Po odczytaniu słów Ewangelii kandydatów do święceń przedstawił ksiądz Michał Powęska, rektor seminarium, zaświadczając o odpowiednim ich przygotowaniu do pełnienia posługi prezbitera.

Zobacz galerię zdjęć z wyświęcenia nowych księży Diecezji Sandomierskiej

Nowi kapłani Diecezji Sandomierskiej to:

  • ksiądz Albert Bujak z parafii pod wezwaniem świętego Marcina w Kopkach, gmina Rudnik nad Sanem, powiat niżański
  • ksiądz Dawid Łyko z parafii pod wezwaniem świętej Katarzyny Dziewicy i Męczennicy w Łętowni, gmina Nowa Sarzyna, powiat leżajski
  • ksiądz Mateusz Rogoziński z parafii pod wezwaniem świętego Kazimierza w Ostrowcu Świętokrzyskim,
  • ksiądz Jan Siudak z parafii pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w Samborcu, powiat sandomierski
  • ksiądz Dawid Wieczorek z parafii pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu.

Zobaczcie uroczystości święceń kapłańskich w Sandomierzu

Biskup Krzysztof Nitkiewicz zachęcał mających przyjąć święcenia kapłańskie, aby pamiętali o tym, że są tylko narzędziem w ręku Boga.

– Na tym polega wasza wielkość. Jeśli o tym nie zapomnicie zaczną się dziać prawdziwe cuda. Bóg sprawi, że cuda posypią się wręcz jak z rękawa, w samym kapłanie i wokół niego. Bóg oszlifuje ten ludzki brylant, choćby tkwił w matowej, mało atrakcyjnej otoczce, albo był mały niczym okruszek - mówił. Wypowiedzi biskupa podajemy za oficjalną stroną Diecezji Sandomierskiej i relacją księdza Grzegorza Słodkowskiego.

-Starajcie się modlić jeszcze więcej, adorować Najświętszy Sakrament, zachować praktykę porannego rozmyślania, uczestniczyć w rekolekcjach, bynajmniej nie w celu zdobycia zaświadczenia, które należy złożyć w Kurii ale dla własnego zbawienia i zbawienia wiernych. Czytajcie wartościowe książki i artykuły, bierzcie udział w życiu kulturalnym, społecznym. Rozwijajcie swoje zainteresowania, zdrowe pasje, naturalnie bez zaniedbywania obowiązków związanych z posługą kapłańską. Żeby trzymać poziom potrzeba czegoś więcej niż markowe ubranie, modna fryzura albo dobrej klasy samochód. I tak nie prześcigniemy pod tym względem niektórych naszych wiernych, a uboższych możemy jedynie oddalić od Kościoła. Najdrobniejszą próżność zdemaskują szybko młodzi. Mają na to dosadne określenia, zwroty, których nie będę tutaj cytował. Drodzy przyszli prezbiterzy, wiarygodność, może nawet podziw zdobędziecie przy ołtarzu, w sali katechetycznej, odwiedzając chorych i samotnych, pomagając ubogim. Bóg będzie wam błogosławił i strzegł, rozpromieni nad wami Swoje oblicze i obdarzy Łaską. Zwróci ku wam oblicze i obdarzy pokojem – powiedział biskup.

Zobacz galerię zdjęć z wyświęcenia nowych księży Diecezji Sandomierskiej

Po homilii kandydaci do święceń złożyli przyrzeczenie posłuszeństwa biskupowi. Następnie śpiewem litanii do Wszystkich Świętych wzywano pomocy orędowników przed gestem nałożenia rąk oraz modlitwą konsekracyjną, które były najważniejszymi momentami święceń kapłańskich. Nałożenie stuły i ornatu, obrzęd namaszczenia rąk, przekazanie kielicha i pateny do sprawowania Eucharystii oraz pocałunek pokoju dopełniły i wyjaśniły obrzędy święceń.

Uczestnicząc w liturgii eucharystycznej nowi kapłani Kościoła sandomierskiego po raz pierwszy koncelebrowali Mszę Świętą. Przed błogosławieństwem neoprezbiterzy wyrazili swoją wdzięczność za dar otrzymanych święceń.

Na zakończenie Mszy Świętej Biskup Ordynariusz skierował neoprezbiterów do parafii, w których podejmą pracę duszpasterską oraz wręczył im mały upominek.

Zobacz galerię zdjęć z wyświęcenia nowych księży Diecezji Sandomierskiej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie