Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dla kości ważna jest dieta

bas
Dieta zapobiegająca osteoporozie to między innymi, codziennie 1-2 szklanki mleka lub jego przetworów.
Dieta zapobiegająca osteoporozie to między innymi, codziennie 1-2 szklanki mleka lub jego przetworów. archiwum
Dieta, to podstawa walki z osteoporozą. Dlatego takie ważne jest to, co jemy na co dzień. I czy pijemy mleko.

Obok ruchu odpowiednia dieta to najważniejsza metoda zapobiegania osteoporozie i zatrzymania lub spowolnienia tempa ubytku tkanki kostnej. Dlatego też zadbajmy, by w naszych posiłkach znalazły się: niskotłuszczowe produkty mleczne, produkty zawierające kwas mlekowy (kwaśne mleko, jogurt, kefir), świeże tłuste ryby (zwłaszcza sardynki i łosoś), owoce cytrusowe i wszystkie ciemne jagody, owoce i warzywa zawierające bor i witaminę K (czyli zielone), zielone warzywa liściaste, soki z surowych warzyw - najlepsze połączenia: marchew - rzepa - pietruszka, marchew - rzepa - seler, marchew - buraki, marchew - ogórek, kwaszona kapusta i ogórki, produkty pełnoziarniste, zwłaszcza z owsa, kaszy gryczanej, prosa, żyta, brązowego ryżu, jęczmienia, drób i wątróbka.

Tego unikaj

Natomiast osoby z ubytkiem tkanki kostnej powinny unikać między innymi: czerwonego mięsa oraz wszystkich innych mięs nie pochodzących z hodowli ekologicznych, soli i produktów o dużej zawartości sodu, jak sos sojowy, pszenicy, cukru i środków słodzących za wyjątkiem syropu ryżowego i słodu jęczmienia, kawy, herbaty, czekolady, napojów kofeinowych, wszelkich konserwantów i dodatków chemicznych.

A jednak mleko

Przez Polskę co jakiś czas przetacza się dyskusja na temat: czy mleko jest zdrowe i czy dorośli powinni je pić. Większość lekarzy, a zwłaszcza reumatologów nie ma jednak wątpliwości: koniecznie pić. A jeżeli ktoś nie może, czy nie lubi, niech je zastąpi odpowiednią ilością serów, jogurtów, kefirów.
Dlaczego? Bo mleko i jego przetwory to najzdrowszy, najtańszy i najłatwiej dostępny środek profilaktyczny w przypadku osteoporozy, wypadania włosów, wad postawy i wielu innych schorzeń. Najnowsze badania potwierdziły, że u dzieci systematycznie pijących mleko przyrost masy kostnej jest bardziej efektywny, niż u tych, którym podaje się preparaty wapniowe. Udowodniono, że mleko zawiera nie tylko minerały istotne do kształtowania szkieletu, ale także białka mające właściwości stymulujące przyrost tkanki. Ryzyko złamań u dzieci, które piją mleko, jest o 10-20 procent mniejsze.

Jeden litr mleka zawiera 1,2 grama wapnia i to w formie bardzo łatwo przyswajalnej przez nasz organizm dzięki tzw. kazeinie. Substancja ułatwiającą wchłanianie wapnia jest także zawarta w mleku laktoza. Oprócz tego w mleku znajdują się wysokowartościowe białka (lepiej przyswajane niż te w roślinach), tłuszcze, witaminy A, B2, D, E, K oraz ważne związki mineralne.

Dla dzieci do 9 miesiąca życia najzdrowsze jest mleko matki. Niemowlakom do 6 miesiąca nie powinno podawać się w ogóle mleka krowiego ze względu na obecność innych białek niż w mleku matki. Natomiast kilkulatkowie i nastolatkowie powinni wypijać przynajmniej 1-2 szklanki mleka dziennie. Jeżeli ktoś wykazuje nietolerancję na laktozę, powinien zastąpić mleko przetworzonymi produktami, jak kefir czy jogurt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie