Dla upamiętnienia Czynu Chłopskiego

Materiał informacyjny - Powiat Pińczowski
Uroczystości zwieńczyła pamiątkowa fotografia z Władysławem Kosiniakiem–Kamyszem, przed pomnikiem Wincentego Witosa
Uroczystości zwieńczyła pamiątkowa fotografia z Władysławem Kosiniakiem–Kamyszem, przed pomnikiem Wincentego Witosa

15 sierpnia obchodziliśmy 103 rocznicę Bitwy Warszawskiej, w której znaczący udział mieli chłopi z Wincentym Witosem na czele. W odpowiedzi na apel swego przywódcy, setki tysięcy chłopów stanęło w szeregach Wojska Polskiego. Źródła podają, że mieszkańcy wsi stanowili aż 70% polskich sił, walnie przyczyniając się do zwyciężenia bolszewickiego najeźdźcy i zatrzymania marszu Armii Czerwonej na Europę. Chłopi dbali także o wyżywienie i zaopatrzenie naszych żołnierzy. „Pamięć o tym zrywie jest naszą powinnością. Stąd obecność pińczowskich struktur PSL w Kielcach” – mówi Zbigniew Kierkowski, starosta pińczowski. Gospodarz powiatu uczestniczył w Marszu Okolicznościowym dla uczczenia 103 rocznicy Bitwy Warszawskiej i Czynu Chłopskiego. Wraz z nim Powiat Pińczowski reprezentowali także: Marek Długosz, Marek Pawlik, Michał Leszczyński, Joanna Brzeszcz z mężem oraz Zdzisław Leks. Delegacja złożyła kwiaty przy pomniku Wincentego Witosa, a potem spotkała się z Władysławem Kosiniakiem–Kamyszem, który ciepło wypowiedział się o Ponidziu i obiecał rychłą wizytę w naszym regionie.


Pierwsza Para Powiatowych Dożynek

Pani Jolanta i pan Paweł – zacna gospodarska para, to Oni będą Starostami Dożynek Powiatowych w Kijach
Pani Jolanta i pan Paweł – zacna gospodarska para, to Oni będą Starostami Dożynek Powiatowych w Kijach

Poznajcie Państwo mieszkańców Powiatu Pińczowskiego, którzy już za tydzień podzielą chleb na wspólny, dożynkowy stół. Rokrocznie, role Starostów Dożynek pełnią rolnicy, których ciężka praca i zaangażowanie może być przykładem dla innych. W tym roku o piastowanie tych zacnych stanowisk poproszono panią Jolantę Strączkiewicz z Jelczy Wielkiej w Gminie Michałów i pana Pawła Kaszę z Gartatowic w Gminie Kije.

Pani Jolanta wraz z mężem Wojciechem, od 21 lat prowadzi gospodarstwo rolne w miejscowości Jelcza Wielka. Mają dwudziestoletnią córkę Kingę i czternastoletniego syna Szymona. Na blisko 30-hektarowym areale uprawiają głównie zioła: miętę, melisę, pokrzywę, jeżówkę purpurową, mniszek lekarski, oregano, a także zboża w przeznaczeniu na zielony susz. Gospodarstwo wyposażone jest w kombajn do zbioru ziół, suszarnię oraz linię do czyszczenia i sortowania surowców zielarskich. Pani Jola w wolnej chwili zajmuje się ogrodem, lubi odpoczywać nad polskim morzem, ale kocha również góry.
Pan Paweł prowadzi gospodarstwo rodzinne o pow. około 300 ha. W ciężkiej pracy pomaga mu żona Monika, najstarszy syn Szymon oraz rodzice. Gospodarstwo specjalizuje się głównie w uprawie zbóż i rzepaku.

Kilka dni temu ze Starostami Dożynek Powiatowych spotkał się gospodarz powiatu Zbigniew Kierkowski. Starosta pińczowski, razem z Małgorzatą Adamczyk, kierownikiem Wydziału Rolnictwa, podziękował pani Jolancie i panu Pawłowi za podjęcie się tak ważnej misji. Na ręce starostów złożył także życzenia dobrej pogody i szczęśliwych zbiorów dla wszystkich rolników w powiecie pińczowskim.

Do zobaczenia na Dożynkach Powiatowych!

Dla upamiętnienia Czynu Chłopskiego

Relacji z dróg ciąg dalszy

Chodnik w Pawłowicach gotowy. Oceny robót dokonał dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Pińczowie Piotr Żołądek wraz ze starostą pińczowskim Zbigniewem
Chodnik w Pawłowicach gotowy. Oceny robót dokonał dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Pińczowie Piotr Żołądek wraz ze starostą pińczowskim Zbigniewem Kierkowskim

Nie ustają prace budowlane na powiatowych traktach. Tym razem Gmina Michałów, gdzie właśnie końca dobiegła budowa chodnika w miejscowości Pawłowice. Nowy ciąg pieszy wybudowano tu na długości 700 mb. To nie koniec. Trwają ostatnie uzgodnienia z mieszkańcami Tura Piaski w związku z planowaną przebudową drogi. Roboty obejmą nie tylko wymianę nawierzchni na półkilometrowym odcinku, ale również budowę chodnika i poboczy. Wszystko kosztować będzie 1 milion 300 tysięcy złotych i w 60% sfinansowane będzie z Funduszu Dróg Samorządowych. Resztę, pół na pół dołożą Gmina Michałów i Powiat Pińczowski.

Za tydzień przekażemy Państwu informację z kolejnego frontu powiatowych robót drogowych.

Przy budowie drogi głos mieszkańców jest bardzo ważny. Na zdjęciu konsultacje z mieszkańcami Tura Piaski
Przy budowie drogi głos mieszkańców jest bardzo ważny. Na zdjęciu konsultacje z mieszkańcami Tura Piaski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie